V Malajzii vďaka novej zbrani proti prenikaniu plastov do mora vyzbierali už 50-tisíc ton odpadu

  • Veľký nákladný čln zachytáva odpad v ústí malajzijskej rieky
  • Denne môže podľa konštruktérov nazbierať až 50 ton odpadu
BeFunky-collage-4
theoceancleanup.com
  • Veľký nákladný čln zachytáva odpad v ústí malajzijskej rieky
  • Denne môže podľa konštruktérov nazbierať až 50 ton odpadu

Veľký nákladný čln zachytáva odpad v ústí malajzijskej rieky, aby zabránil jeho šíreniu do mora. Zariadenie nazvané Interceptor je novou zbraňou proti prenikaniu plastov do oceánov, píše agentúra AFP.

Do morí sa podľa americkej mimovládnej organizácie Ocean Conservancy dostane ročne osem miliónov ton plastov, počnúc slamkami a končiac obalmi a ďalším odpadom. Takýto odpad ohrozuje mnoho morských živočíchov a znečisťuje lokalitu. Problém sa veľmi výrazne prejavuje hlavne v juhovýchodnej Ázii.

Záchranca v podobe lode Interceptor

Holandská mimovládna organizácia The Ocean Cleanup preto prišla s neobvyklým riešením. Interceptor je 24 metrov dlhá loď, podobná nákladnému člnu. Vybavená je bariérou, do ktorej zachytáva odpad plávajúci vo vode. Odpad, teda prevažne plasty, je potom nahrnutý k rampe nákladného člna a bežiaci pás ho tam presunie do debien na odpadky.

Interceptor je poháňaný solárnou energiou a je úplne autonómny. Denne môže podľa konštruktérov nazbierať až 50 ton odpadu. Vlani v októbri bolo zariadenie umiestnené na veľmi znečistenú rieku Klang, ktorá preteká malajskou metropolou Kuala Lumpur.

Asociácia Ocean Cleanup spolupracuje s miestnou spoločnosťou Landasan Lumayan, ktorá sa snaží vyčistiť rieku už od roku 2016 a teraz začína mať úspech. „Rieka Klang bola plná odpadu. Bolo v nej toľko plastu, že ňou už nemohli preplávať ani lode,“ vysvetľuje riaditeľ malajzijskej spoločnosti Syaiful. „Dnes môžete vidieť, že rieka už plávajúci odpad nenesie,“ dodáva.

Holandská organizácia dúfa, že jej projekt bude mať významný vplyv. Odhaduje, že 80 percent plastového odpadu sa do oceánov dostane práve z riek. Podľa internetových stránok organizácie, len rieka Klang každoročne do mora odplaví viac než 15-tisíc ton plastov. Vodný tok tak patrí k 50 najväčším znečisťovateľom morí na svete.

Neľahká úloha

The Ocean Cleanup si stanovila ako cieľ vybaviť svojím zariadením tisícku riek, ktoré sú najväčším zdrojom znečistenia na svete. „Vieme, že tento cieľ je ambiciózny, ale je to nevyhnutné,“ hovorí hovorca organizácie Joost Dubois. The Ocean Cleanup dúfa, že sa jej do piatich rokov podarí vyriešiť veľkú časť problému so znečisťovaním morí.

Je to však obrovská úloha. Organizácia doteraz vyrobila štyri lode, z ktorých každá stojí 700-tisíc eur a táto cena by mala ešte vzrásť. Jedno zariadenie bolo umiestnené v Malajzii, iné v Jakarte, susednej Indonézii a ďalšie majú byť rozmiestnené vo Vietname a v Dominikánskej republike.

Prvé úspechy

V Malajzii je na rieke Klang dlhej 120 kilometrov rozmiestnených ešte ďalších sedem plávajúcich bariér. Zachytený odpad končí zatiaľ na skládkach, ale už sa pracuje na tom, aby z neho boli vyňaté recyklovateľné prvky. Za štyri roky bolo z rieky vylovených asi 50-tisíc ton odpadu. „Našli sme tu pneumatiky, plyšové medvedíky a dokonca aj mŕtve zvieratá, ale väčšinou išlo o plast,“ konštatuje Syaiful.

„Niektorí ľudia nechápu, aký dopad môže mať odhadzovanie odpadkov. Ak zmeníme svoje správanie, môžeme prispieť k tomu, aby boli rieky čistejšie,“ dodáva.

Zdroj: ČTK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá