V meste na východe Slovenska rokuje slovenská a ukrajinská vláda. Miesto je pod dohľadom ostreľovačov

  • Dnes sa uskutočnilo stretnutie ukrajinskej a slovenskej vlády
  • Na tento moment sa čakalo už odkedy ho premiér prvýkrát avizoval
  • Sprevádzajú ho prísne opatrenia
stretnutie slovenskej a ukrajinskej vlády
Stretnutie vlád v Michalovciach, TASR/František Iván
  • Dnes sa uskutočnilo stretnutie ukrajinskej a slovenskej vlády
  • Na tento moment sa čakalo už odkedy ho premiér prvýkrát avizoval
  • Sprevádzajú ho prísne opatrenia

Vo štvrtok, 11. apríla, sa koná v Michalovciach stretnutie predstaviteľov slovenskej a ukrajinskej vlády. Ako podotýka portál Aktuality, rokovania prebiehajú za prísnych bezpečnostných opatrení, pričom nad mestom lietal dron aj vrtuľník. Na strechách budov navyše na bezpečnosť dohliadali ostreľovači.

Okrem toho pred budovou podľa informácií portálu postávali podporovatelia ukrajinskej strany s transparentom, kde stálo „Rusi z Ukrajiny von“.

Stretnutie ukrajinskej a slovenskej vlády

Výsledkom štvrtkového spoločného rokovania slovenskej a ukrajinskej vlády by mali byť dohody na projektoch, ktoré výrazne posilnia a posunú dopredu spoluprácu oboch krajín.

Pred začatím bilaterálneho rokovania to uviedol predseda slovenskej vlády Robert Fico (Smer-SD). Premiér Ukrajiny Denys Šmyhaľ očakáva pragmatické a účinné rokovania, ktoré potvrdia blízkosť oboch krajín.

Fico v príhovore pripomenul bezprecedentnú situáciu, ktorej Ukrajina v súčasnosti čelí. Zdôraznil, že hoci na oboch stranách môžu existovať rozdielne názory, Slovensko si dobre uvedomuje význam a dôležitosť pomoci susednej krajine. To podľa jeho slov má potvrdiť aj štvrtkové rokovanie v Michalovciach.

„Verím, že po jeho skončení si poviete, že stálo za to merať dlhú cestu z Kyjeva, že ste prišli na územia krajiny, kde majú suverénni politici vlastné názory, no zároveň majú srdce, rozumejú vašej situácii a chcú byť nápomocní, ako je to len možné,“ obrátil sa Fico k ukrajinskej delegácii. 

Svojich ministrov zároveň vyzval, aby v bilaterálnych rozhovoroch so svojimi rezortnými ukrajinskými kolegami nehľadeli na možné administratívne prekážky, ale nechali sa viesť prioritným záujmom realizovať spoločné projekty, prospešné pre obyvateľov oboch krajín.

Uistil, že v prípade potreby môže ešte vo štvrtok jeho vláda prijímať uznesenia. „Verím, že toto rokovanie je len začiatkom našich ďalších spoločných projektov,“ dodal slovenský premiér.

Šmyhaľ ocenil dobré vzťahy

Jeho ukrajinský náprotivok ocenil dobré susedské vzťahy. „Sú dôležité v časoch mieru, no stávajú sa až životne nevyhnutné v čase krízy či rovno vojny, ktorej Ukrajina v súčasnosti čelí,“ zdôraznil. Spomenul efektívne fungujúce cezhraničné spolupráce, niekoľkokrát poďakoval za pomoc a podporu Slovenska Ukrajine v humanitárnej i vojenskej oblasti či energetike.

Zvýraznil aj pomoc ukrajinským utečencom na území Slovenska. „Dohody, ktoré sú predmetom dnešných rokovaní budú riešené bez zbytočnej byrokracie a dajú ďalší impulz pre medziregionálnu spoluprácu,“ uviedol Šmyhaľ.

Zvýraznil dôležitosť podpory Slovenska v eurointegračnom úsilí Ukrajiny i mierových snahách vedúcich k čo najskoršiemu ukončeniu vojny.

Témou štvrtkových rokovaní slovenského a ukrajinského kabinetu v Michalovciach majú byť projekty cezhraničnej spolupráce, takisto projekty dopravných prepojení i spolupráce v oblasti energetiky. Jednou z hlavných tém má byť aj povojnová obnova Ukrajiny.

Ukrajinský premiér na Slovensku, prezident v Litve

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pricestoval vo štvrtok na stretnutie do Litvy, aby tam rokoval s lídrami strednej a východnej Európy o podpore Kyjeva v boji proti ruskej invázii. Počas návštevy opätovne požiadal o nové systémy protivzdušnej obrany, keďže jeho vojnou zmietaná krajina čelí zintenzívnenému ruskému bombardovaniu veľkých miest.

Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok podpísal so svojím lotyšským náprotivkom Edgarsom Rinkevičsom desaťročnú bilaterálnu bezpečnostnú dohodu, uviedol to na sociálnej sieti X.

Ďalej dodal, že podľa dohody bude Riga vojensky podporovať Kyjev vo výške 0,25 percenta svojho hrubého domáceho produktu (HDP). Lotyšsko sa tiež zaviazalo desať rokov pomáhať Ukrajine v oblasti kybernetickej ochrany, odmínovania a bezpilotných technológií.

Pomoc Ukrajine potvrdil aj litovský prezident Gitanas Nauséda. Ten uviedol, že Litva „je skutočne odhodlaná urobiť všetko pre to, aby poskytla Ukrajine potrebné vybavenie“. Vilnius tiež oznámil, že vo štvrtok na Ukrajinu dorazil nový balík protidronových systémov, generátorov elektrickej energie a ďalšieho vybavenia.

Zdroje: Aktuality, TASR, X

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá