Slovensko by malo opustiť Európsku úniu, prehlásil nemecký poslanec. Odsudzuje nášho premiéra aj prezidenta

  • Nemecký poslanec odsúdil Fica aj Pellegriniho
  • Vraj smerujeme rovnakým smerom ako Orbánovo Maďarsko
Peter Pellegrini a EÚ
TASR/Jakub Kotian, Archív Canva
  • Nemecký poslanec odsúdil Fica aj Pellegriniho
  • Vraj smerujeme rovnakým smerom ako Orbánovo Maďarsko

Nemecký poslanec za Kresťanskodemokratickú úniu (CDU) Norbert Röttgen si servítku pred ústa nedal. Tvrdí, že Maďarsko a Slovensko by mali opustiť Európsku úniu aj že Pellegrini a Fico sú príliš rusky orientovaní. Informoval o tom český portál Novinky.cz.

Röttgen je okrem iného odborník na zahraničnú politiku a tvrdí, že Peter Pellegrini a premiér Robert Fico otvorene sympatizujú s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Pekné slová neuštedril ani maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi. Toho otvorene označil za „Putinovho trojského koňa v EÚ“.

Röttgen vyhlásil, že Európska únia nemôže ďalej tolerovať takéto postoje, najmä v kontexte ruskej agresie voči Ukrajine. Tá má podľa neho existenčný význam pre EÚ.

„Každý, kto sa tu postaví na stranu agresora, nepatrí do EÚ. Orbánova politika vydierania by už nemala byť odmeňovaná. Treba mu ukázať dvere,“ povedal poslanec. Dodal, že „Slovensko sa bude musieť rozhodnúť, či chce nasledovať Orbána, alebo zostať v EÚ“.

Kritizoval Pellegriniho aj Fica

Nemecký poslanec Röttgen taktiež kritizuje postoj Fica a Pellegriniho k vojne na Ukrajine. Vadí mu, že Pellegrini vyzval k opatrnosti pri dodávkach zbraní na Ukrajinu a vyhlásil, že napadnutá krajina by sa mala zapojiť do mierových rozhovorov s Ruskom. Na druhej strane Fico kritizuje politiku EÚ voči Ukrajine a Rusku,.

Nemecký poslanec Anton Hofreiter navrhuje zredukovať európske fondy pre Slovensko. Bojí sa, že Fico a Pellegrini oslabia právny štát a umožnia korupciu.

Hofreiter zdôrazňuje, že je dôležité poslať Slovensku jasný varovný signál z Berlína a Bruselu, aby sa zabránilo opakovaniu situácie podobnej Orbánovi. Tento návrh reagoval na významné zmeny v slovenskom právnom systéme vrátane zrušenia elitného útvaru prokuratúry a plánu na zrušenie verejnoprávnej televízie.

Líder Hlasu si podáva ruku s predsedom Smeru
zdroj: TASR/Martin Baumann

Zlé správy pre odporcov Putina

V exile pôsobiaci ruský opozičný politik a ekonóm Vladimir Milov si myslí, že víťazstvom Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách sa „Slovensko fakticky mení na Maďarsko 2.0“. Uviedol to v komentári odvysielanom na kanáli Popular politics, ktorý vedú spolupracovníci ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, informuje TASR.

Milov konštatoval, že výsledok prezidentských volieb v SR je zlou správou pre Ukrajinu, Západ, ako i pre prodemokraticky zmýšľajúcich Rusov žijúcich v exile, ku ktorým premiér Robert Fico a Peter Pellegrini „nemajú pozitívny vzťah“.

Ruský opozičný politik sa obáva, že Slovensko bude problémovou krajinou nadlho. Očakáva totiž, že slovenský premiér bude pokračovať v krokoch, ktorých cieľom je upevniť si moc.

Milov, ktorý politiku v SR podľa vlastných slov sleduje a bol aj na vlaňajšej konferencii Globsec, vyjadril obavy, že ďalšie voľby „už nebudú čestné a médiá budú neslobodné“. Tvrdí, že zvolenie Pellegriniho za prezidenta umožní Ficovi uskutočniť „soft verziu mocenského prevratu, ako sme to už viackrát videli v Rusku“.

Ruský politik uviedol, že zatiaľ nezaznamenal, že by slovenská opozícia mala scenár, ako tejto novej situácii čeliť. „Tieto porážky ich demoralizovali,“ sumarizoval.

Spoločnosť rozdelená na polovicu

Milov však upozornil, že „sily sú rozložené približne pol na pol“, čo preukázal aj výsledok, ktorý vo voľbách získal Pellegriniho súper Ivan Korčok. Argumentoval, že veľká časť slovenskej spoločnosti si neželá orientáciu na Rusko, maďarského premiéra Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina.

V kontexte EÚ najnovší vývoj v SR podľa Milova znamená, že namiesto jedného Orbána, na ktorého v EÚ existovali páky, sa teraz môže objaviť ďalšia krajina blokujúca „rôzne zdravé iniciatívy“.

Milov pritom upozornil, že Slovenskom sa tento problém možno nevyčerpá. Tento rok sa konajú voľby aj v Rakúsku, kde v prieskumoch vedie Slobodná strana Rakúska (FPÖ). Tá mala podpísanú zmluvu o partnerstve so stranou Jednotné Rusko. Pripomenul, že Rakúsko už aj teraz blokuje niektoré sankcie proti Rusku.

Ruský opozičný politik si myslí, že ak v EÚ, kde sa rozhodnutia prijímajú konsenzom, budú tri takéto krajiny, bude to vážny problém. Doplnil však, že EÚ ide smerom k tomu, že sa vzdá schvaľovania dôležitých rozhodnutí konsenzom v prospech kvalifikovanej väčšiny.

Zdroje: TASR, Novinky.cz, Presse-augsburg.de

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá