V roku korony šialene narástli investície do startupov vo svete, liali sa do nich miliardy. Na Slovensku sa udial opak

  • Britské spoločnosti Businessfinancing.co.uk a NeoMam Studios poskytli Startitupu ich exkluzívnu štúdiu, ktorá porovnávala financovanie startupov v 2020 s rokom 2019
  • „Startupy dostali v roku 2020 o 42% viac finančných prostriedkov ako v roku 2019“
  • Najväčšiemu percentuálnemu rastu investícii sa tešili startupy v Estónsku. Tie zo Slovenska dôvod na radosť nemajú
peniaze slovenské startupy
Unsplash/ Thorsteinn Svavarsson a Melissa Walker
  • Britské spoločnosti Businessfinancing.co.uk a NeoMam Studios poskytli Startitupu ich exkluzívnu štúdiu, ktorá porovnávala financovanie startupov v 2020 s rokom 2019
  • „Startupy dostali v roku 2020 o 42% viac finančných prostriedkov ako v roku 2019“
  • Najväčšiemu percentuálnemu rastu investícii sa tešili startupy v Estónsku. Tie zo Slovenska dôvod na radosť nemajú

Spomienky na rok 2020 sa budú niesť hlavne na jednom slove – korona. Vírus, ktorý behom pár mesiacov zaplavil celý svet, zničil, či v lepšom prípade len výrazne skomplikoval, biznis plány mnohých firiem. Len na Slovensku skončili vlani vďaka korone minimálne stovky spoločností, 60 000 ľudí prišlo o prácu a podľa predpovedí analytikov rovnaký osud čakal/čaká tento rok aj ďalšie firmy a ďalších približne 10 000 ľudí – bližšie informácie nájdeš v tomto článku.

Napriek nepriazni, ktorú do podnikania priniesla korona, sa podľa britskej spoločnosti Businessfinancing.co.uk našlo v roku 2020 vyše 10 000 startupov, ktorým sa podarilo zaujať investorov. Spomínaná spoločnosť sa venuje výskumu a dodávaniu informácii o podnikovom financovaní. Spoločne s firmou NeoMam Studios, ktorá vytvára kreatívny digitálny obsah (grafy, mapy atď.), poskytli Startitup exkluzívnu štúdiu, ktorá sa zameriava na financovanie startupov v roku 2020.

zdroj: Unsplash/Scott Graham

Napriek korone, katastrofálnym správam a viacerým zverejneným pádom konkrétnych, potencionálnych startupov – akým bol na Slovensku napríklad Decent – výsledky štúdie nie sú také katastrofálne, ako by človek možno očakával:

10 468 začínajúcich spoločností získalo vlani financovanie rizikovým kapitálom, čo je o 83 viac ako v roku 2019. Startupy dostali v roku 2020 o 42% viac finančných prostriedkov (investícii) ako v roku 2019. Zatiaľ čo v roku 2019 bola priemerná suma získaná startupom v jednom kole financovania 17,8 milióna dolárov, v roku 2020 to bolo 28 miliónov dolárov, takmer o 57% viac,“ znejú kľúčové údaje zo spomínanej štúdie, ktorá sa zamerala na 97 krajín z celého sveta.

zdroj: Unsplash/Jp Valery

Nie všade získali startupy viac peňazí – medzi menej šťastné patria aj tie zo Slovenska

Najlepšími krajinami v percentuálnom raste počiatočného financovania startupov boli Estónsko (+ 1346%), Čile (1058,4%) a Kolumbia (941,9%),“ uvádza sa v štúdii. Aby sme si povedali aj presné sumy, tak estónske startupy získali v roku 2019 investície v hodnote vyše 19 miliónov dolárov, vlani to bolo až 277 miliónov. V Estónsku sa medziročne takmer zdvojnásobil aj počet začínajúcich startupov, ktoré získali financovanie/investície – z 25 na 46. Medzi top krajinami sa v tejto tabuľke z Európy umiestnili aj Fíni a Rakúšania.

Britská spoločnosť vyzdvihuje okrem viacerých juhoamerických krajín aj tie z afrického kontinentu, kde bol percentuálny nárast vo viacerých prípadoch naozaj enormný (napríklad Maroko), no zároveň dodáva, že vysoké percento vytvoril hlavne veľmi nízky získaný údaj z roku 2019, preto sa trebárs na skok Maroka pozerať s istou rezervou. „Medzi krajinami, ktoré zaznamenali najväčší nárast, sú v skutočnosti rozvojové ekonomiky v Južnej Amerike, Afrike a južnej Ázii.“

bicykel poulučny predaj
zdroj: TASR/AP/Themba Hadebe

Ak by sme nebrali do úvahy percentá, ale sumu, tak najväčší objem peňazí pribudol pre startupy v USA – „USA majú najväčší rast investícií, v roku 2020 sa zvýšili o 35,6 miliárd dolárov alebo 79 %.“ Dokopy tak získali americké startupy sumu v hodnote vyše 80 miliárd dolárov.

Aj keď startupy získali spoločne vo svete viac peňazí než v roku 2019, teda investovalo sa do nich viacej než rok predtým, nie všade tomu tak skutočne bolo. Približne tretina krajín, na ktoré sa štúdia zamerala (32 z 97), zaznamenala vlani medziročný pokles investícii pre začínajúce firmy/startupy. Najväčší pokles investícii bol zaznamenaný v Argentíne, zo 164 miliónov dolárov na menej než 15 miliónov (-91,2%), druhé miesto obsadila pobaltská krajina (teda rovnaký región, v ktorom je aj víťazné Estónsko) Litva (-87,4%).

Veľkým prekvapením je Čína, kde bol zaznamenaný pokles investícii takmer o miliardu – napriek tomu sa objemom peňazí, skoro 26 miliárd dolárov, radí hneď za USA, tretia je s vyše 6 miliardami Veľká Británia. Percentuálne padli aj Rusi, Juhokórejčania, Španieli či niektoré africké krajiny, ako napríklad Rwanda a Zimbabwe.

Medzi túto menšiu skupinu menej šťastných, kde bol rok 2020 investične menej štedrý ako rok predtým, však patrí aj Slovensko. „Podľa tejto štúdie boli slovenské startupy v roku 2020 financované o 52% menej než v roku 2019,“ potvrdila nám priamo v e-maili britská spoločnosť. Vypýtali sme si aj presné čísla: Kým v roku 2019 sa slovenské startupy tešili investíciám v hodnote takmer 17 miliónov dolárov, vlani to bolo len vyše 8 miliónov.

peniaze
zdroj: Unsplash/Annie Spratt

Šťastné a menej šťastné odvetvia

Veľké rozdiely sú pochopiteľne aj medzi odvetviami, v ktorých sa startupy pokúšali preraziť. Pre niektoré to bol priam likvidačný rok, iným sa, naopak, darilo. Medzi tie najšťastnejšie, ktorým sa percentuálne darilo získať najviac investícii v porovnaní s rokom 2019, patrila veda a technika (+ 329,7%), biotechnológie (+ 187%) a výroba (+ 113%). „Všetko oblasti, ktoré sa podieľajú na boji proti spoločnosti Covid,“ zdôrazňuje štúdia.

Ak by sme sa nepozerali na percentá, najväčšie sumy získavali opäť startupy, ktoré vyvíjajú softvéry. Vlani si rozdelili okolo 40 miliárd dolárov. Druhé s najväčším balíkom peňazí, takmer 27 miliárd dolárov, skončili startupy, ktoré sa pokúšali uspieť v odvetvi „zdravotná starostlivosť“. Tretia je v tomto s vyše 25 miliardami dolárov spomínaná biotechnológia. 

Tie koronou najviac zasiahnuté hádam ani netreba predstavovať (ale aj tak si predstavíme): „Niektoré odvetvia boli pandémiou zasiahnuté priamo do nosa – a táto rana nespočívala len v každodennom predaji, ale aj v budúcich investíciách. Hudba zaznamenala najväčší investičný zásah, a to -67%, zatiaľ čo Travel & Tourism (-58%), Médiá (-55%), Natural Resources/ prírodné zdroje (-49%) a Clothing & Apparel/ oblečenie (-39%) nie sú ďaleko pozadu.“

zdroj: NeoMam Studios a BusinessFinancing.co.uk
Zdroje: archív Startitup, Businessfinancing.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá