V Štokholme rozdali Nobelove ceny. Toto je zoznam výhercov a slovenské štatistiky

  • V nedeľu, 10. decembra, tak ako každý rok, švédsky kráľ odovzdával Nobelove ceny
  • Prestížne ocenenia sa udeľujú v šiestich kategóriách
25073518_10155160878784103_6129174786943503087_o
facebook.com
  • V nedeľu, 10. decembra, tak ako každý rok, švédsky kráľ odovzdával Nobelove ceny
  • Prestížne ocenenia sa udeľujú v šiestich kategóriách

Hoci mená laureátov na prestížnu Nobelovu cenu boli postupne zverejňované už od začiatku októbra, oficiálny galavečer spojený s odovzdávaním sa konal až včera. 10. decembra večer sa zrak všetkých nadšencov vedy a aktuálneho diania upieral na hlavné mesto Švédska, kde kráľ Karol XVI. odovzdal celú šesticu ocenení v kategóriách fyzika, chémia, fyziológia a medicína, mier, literatúra a od konca 60. rokov aj ekonómia. Ako vyzerá zoznam výhercov?

O Nobelovú cenu za fyziológiu a medicínu sa podelila trojica vedcov, Michael W. Young, Michael Rosbash a Jeffrey C. Hall. Tí prišli s unikátnym objavom týkajúcim sa tzv. biologických hodín človeka. Vedcom sa podarilo izolovať gén, ktorý riadi náš denný rytmus a ako príklad im slúžili vínne mušky. Ocenenia sú spojené aj s finančnou odmenou, ktorá tento rok predstavuje 9 miliónov švédskych korún (993 tisíc eur) pre každú kategóriu.

Nobelovu cenu v odbore chémia si tiež rozdelili traja vedci, Richard Henderson, Joachim Frank a Jacques Dubochet. Zaslúžili si ju za vývoj kryoelektrickej mikroskopie, ktorá zlepšuje a uľahčuje zobraovanie biomolekúl.

Tri mená padli aj pri odovzdávaní Nobelovej ceny za fyziku. Rainer Weiss (pripisuje sa mu polovica ocenenia), Barry C. Barish a Kip S. Thorne (tí si delia druhú polovicu ocenenia) boli ocenení za prínos v detekcii a pozorovaní gravitačných vĺn.

Nobelovu cenu za ekonómiu si odniesol americký ekonóm Richard Thaler. Cena bola udelená za jeho veľký prínos v odbore behaviorálnej ekonomiky.

Prestížna Nobelova cena za literatúru tento rok poputuje tak trošku na východ. Včera ju prebral britský spisovateľ s japonskými koreňmi Kazuo Ishiguro. Kráľovská akadémia mu ocenenie udelila za obrovskú emociálnu silu románov, ktorá odhalila priepasť medzi našou ilúziou a realitou. Medzi jeho najznámejšie diela patrí Súmrak dňa, The Buried Giant alebo Never let me go.

Nuž a ocenenie, ktoré je v súčasnosti snáď tým najsledovanejším, Nobelovu cenu za mier, si odniesla Medzinárodná kampaň za zákaz jadrových zbraní (ICAN). Na jej čele stojí Beatrice Fihnová, ktorá si cenu prebrala spolu so Setsuko Thurlowou, ktorá prežila útok jadrovej zbrane v Hirošime v roku 1945. Zdôvodnenie ocenenia je jednoznačné – za snahu pritiahnuť pozornosť ku katastrofálnym humanitným následkom akéhokoľvek použitia jadrových zbraní a za obrovskú snahu organizácie dosiahnuť ich zákaz.

Nobelova cena sa odovzdáva už od roku 1901 a hoci napríklad počas vojnového obdobia bolo oceňovanie pozastavené, na zozname nechýbajú ani Slováci. Aké sú naše štatistiky? V roku 1947  získala Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu za objav mechanizmu, ktorým sa glykogén v tele mení na glukózu, dvojica Carl Ferdinand Cori a Gerty Theresa Cori. Manželský pár mal korene v Československu. Neskôr, počas normalizácie v roku 1984, bol ocenený Nobelovou cenou za literatúru umelec Jaroslav Seifert. Tú prebrala v jeho mene kvôli vážnemu zdravotnému stavu jeho dcéra a u nás bolo o obrovskom úspechu len stroho informované. Jiřina Šiklová, vďaka ktorej odvahe Seifert cenu nakoniec získal, bola dokonca súdne stíhaná.

Vzhľadom k našej spoločnej histórii s Českom alebo časom emigrácie od nás množstvo bystrých hláv ušlo do zahraničia a ocenenia boli automaticky pripisované iným národom. Za zmienku stojí napríklad Daniel Charlton Gajdusek narodený v USA, ktorý získal Nobelovu cenu za medicínu v roku 1976, alebo Filip Lenárd, ktorý študoval aj v Bratislave a získal v roku 1905 Nobelovu cenu v odbore fyzika za práce na katódových lúčoch. Okrem toho je v tímoch, ktoré sa o Nobelovu cenu delia, množstvo šikovných Slovákov. A to nehovoríme o všetkých nomináciách, ktorých sú ročne desiatky. Už teraz sa tešíme, čo prinesie rok 2018.

Zdroj: nobelprize.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá