V uliciach sa objavil plačúci Alza maskot. Upozorňuje na konzumný svet, v ktorom žijeme

  • Mladý umelec sa prezliekol do kostýmu smutného maskota Alzy
  • Hodiny sa plný beznádeje túlal Prahou, aby upozornil na konzumnú dobu, ktorej vplyv si už ani neuvedomujeme
alza
vimeo
  • Mladý umelec sa prezliekol do kostýmu smutného maskota Alzy
  • Hodiny sa plný beznádeje túlal Prahou, aby upozornil na konzumnú dobu, ktorej vplyv si už ani neuvedomujeme

Internet zaplavili obrázky a videá maskota internetového obchodu Alza, ako sa bezprizorné a so smutným výrazom poflakuje po Prahe. S plačlivým výrazom vyberá odpadky, smutne posedáva na ulici a čaká, kým ho niekto z okoloidúcich poľutuje. Kostým vyčerpaného a prepracovaného Alzáka, ktorý má už všetkého dosť, si na seba obliekol umelec Jonáš Strouhal.

alza

Mladý umelec chcel svojou akciou upozorniť na temné stránky konzumného životného štýlu v časoch najvyššieho štádia spotrebnej ekonomiky. Mnoho ľudí sa ho začalo pýtať a zároveň ho obviňovať, či chcel touto aktivitou nejako poškodiť Alze. Jonáš to však odmieta a tvrdí, že dokonca rátal s tým, že Alza tento počin využije na ich kampaň. Jonáš však priznáva, že akúsi formu nenávisti voči zelenému mimozemšťanovi predsa len pociťuje.

„Samozrejme, že nejakú averziu voči Alze cítim, a to najmä v súvislosti s konzumom. Hrajú na nás akúsi hru o rozdávaní radosti, za ktorou sa skrýva prázdnota. Tú sa snažíme zaplátať stále novým tovarom. Ale o Alzu samotnú mi až toľko nešlo,” vyjadril sa Jonáš.

Jonáš sa v maske Azáka stretol naozaj s rôznymi reakciami ľudí. Zatiaľ čo niektorí mu ponúkali vodu, či občerstvenie, iní naňho pokrykovali, aby vypadol. Našli sa aj takí, ktorí mu uštedrili pár úderov päsťami do hlavy.

Podľa Jonáša ľudí sčasti rozčulovalo to, že neplní úlohu predajnéhho maskota. Zároveň však prizvukuje, že cieľ ktorý si vytýčil, dosiahol. „Akcia splnila moje priania a očakávania v tom, že za mnou chodili aj ľudia, ktorí mi vyjadrovali súcit a hovorili mi, že už tiež nevládzu a sú vyčerpaní. To bol hlavný cieľ mojej performance, vytvoriť ten dojem kolapsu. Že človek je prepracovaný a už jednoducho nemôže. A tiež to, že sa na dno spoločnosti môže dostať nielen človek zo strednej triedy, ale pokojne aj z tej najvyššej,” upozorňuje umelec.

Falošného maskota dokonca štyrikrát kontrolovala aj polícia a zisťovala, či nie je opitý.

Spoločnosť Alza na akciu reagovala na sociálnych sieťach. Na Facebooku uverejnila fotku, na ktorej pozýva originálny Alzák svojho nešťastného kolegu na kávu a na polievku. Alza tvrdí, že celú vec berú len ako vtipnú recesiu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech