Vďaka startupu EFEOS budete vidieť najlepšie momenty podujatí očami cudzinca.

  • Ak chodievate na koncerty alebo športové zápasy, určite dobre poznáte pohľad na človeka pred vami, ktorý drží nad hlavou mobil a natáča svojho obľúbeného interpreta alebo športový tím. Je zábavné, že kedysi držali ľudia na koncertoch nad hlavami vlastné ruky alebo zapaľovače a dnes sú to mobily...
image_1406641735.jpeg
  • Ak chodievate na koncerty alebo športové zápasy, určite dobre poznáte pohľad na človeka pred vami, ktorý drží nad hlavou mobil a natáča svojho obľúbeného interpreta alebo športový tím. Je zábavné, že kedysi držali ľudia na koncertoch nad hlavami vlastné ruky alebo zapaľovače a dnes sú to mobily...

Prečo však tento fenomén doby nevyužiť?

Odpoveďou je EFEOS (EventFromEyesOfStrangers) – startup, ktorý Vám pomôže vidieť udalosti očami, lepšie povedané, mobilným zariadením cudzincov. Jeho autormi sú PhD. študenti Technickej Univerzity v Košiciach – Dávid Cymbalák, Jaroslav Lámer a Ondrej Kainz.

Ako to funguje?

Na internetovej stránke si zvolíte na geografickej mape podujatí práve to, ktoré chcete sledovať. Klikne naň a systém začne streamovať video prenos priamo z podujatia s pomocou divákov a ich mobilných telefónov.

 

 

Pre diváka za počítačom prináša tento systém hneď niekoľko výhod. Prvou z nich je samotný prenos, ktorý Vám dovoľuje vidieť podujatie z takej perspektívy, ako by ste na ňom fyzicky boli. Aby ste videli čo najlepšie (čo na koncertoch alebo športových podujatiach neplatí stále), ponúka EFEOS revolučnú možnosť automatickej detekcie najlepšej snímky, ktorá zaručí, že prehrávač, ktorý zábery streamuje, vyberá hneď zábery od vzdialených divákov s najlepším uhlom pohľadu.

Výhodou pre samotného diváka je možnosť zarobiť na prenosoch z podujatí pomocou kreditného systému, čím sa zvyšuje šanca na pokrytie čo najväčšieho počtu podujatí.

 

 

EFEOS sa však neobmedzuje len na mobily nad hlavami divákov. Do budúcna počíta napríklad s možnosťou využitia kamier na prilbách hráčov, GoogleGlass na očiach futbalistov, IP kamier okolo pretekárskych okruhov a podobne. Tento komplexný stremovací systém Vám v budúcnosti dokáže zariadiť, že vždy uvidíte takmer akékoľvek podujatie z toho najlepšieho uhla. Či už pôjde o športový zápas, koncert, konferenciu alebo odborný seminár.

 

 

Okrem toho práve prebieha testovanie systému EFEOS aj na snímanie záberov z oblohy za pomoci autonómnych dronov. Z hľadiska bezpečnosti by systém detekcie najlepšieho záberu z oblohy, napríklad pri sledovaní vozidiel alebo osôb, mohol mať obrovský význam pre bezpečnostné zložky alebo pre sledovanie priemyselnej výroby.

 Jedinečnosť EFEOS-u potvrdzujú aj jeho doposiaľ dosiahnuté úspechy. Po absolútnom víťazstve národného semifinále TelekomInnovationContest 2014 v Bratislave postúpili mladí študenti z Košíc do medzinárodného finále. V Krakove sa z 326 zúčastnených prebojovali až do finálovej dvanástky.

 Celý tím získal veľké množstvo skúseností, kontaktov a podpory, okrem iného aj počas týždenného pobytu v hub:raum Krakov, ktorý bol súčasťou programu súťaže. V silnej konkurencii tímov z celého sveta sa síce neumiestnili, no teoretické základy, o ktoré sa EFEOS opiera, zaujali odborníkov natoľko, že Dávid Cymbalák a Ondrej Kainz dostali pozvanie na prestížnu konferenciu a workshop WCSE 2014 v Dubaji.

 

Ak vás startup EFEOS zaujal, môžete ho podporiť v súťaži Cisco Internet ThingsInnovation Grand Challange : https://iotchallenge.cisco.spigit.com/Page/ViewIdea?ideaid=4578

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech