Vedci vynašli papier, na ktorý je možné písať svetlom a použiť sa dá 80-krát

  • Ich práca môže mať veľký ekologický význam.
  • Ich práca môže mať veľký ekologický význam.

V snahe bojovať proti negatívnym dopadom atramentovej tlače na životné prostredie, vedci vynašli nový typ „papiera“, na ktorý je možné tlačiť svetlom a môže byť prepísaný až 80-krát. Ich vynález využíva nanočastice meniace farbu, ktoré môžu byť aplikované v tenkej vrstve na rôzne povrchy – vrátane bežného papiera.

foto: kuzweilai.net

Výskumníci z Shandong University v Číne, University of California, Riverside a Lawrence Berkeley National Laboratory nedávno zverejnili štúdiu popisujúcu vynájdenie prepisovateľného papiera, na ktorý je možné tlačiť svetlom.

„Najväčší význam našej práce je vývoj novej triedy foto-reverzibilného systému na výrobu prepisovateľného papiera, na ktorý sa dá tlačiť bez atramentu, a ktorý je na dotyk a pohľad rovnaký ako konvenčné papiere, ale môže byť opakovane tlačený a vymazaný bez potreby ďalšieho atramentu,“ vysvetľuje Yadong Yin, profesor chémie na University of California, Riverside. „Veríme, že naša práca bude mať obrovský ekonomický a ekologický význam pre modernú spoločnosť.“

Natíska sa tu otázka, prečo radšej nepoužívať recyklovaný papier? Ako Phys.org vysvetľuje, chemikálie používané pri výrobe papiera sú hlavným zdrojom priemyselného znečistenia a odhodený papier tvorí asi 40 % obsahu skládok. Recyklovaný papier prispieva k problému znečistenia pomocou procesu odstraňovania atramentu. Pridaj k tomu problémy okolo odlesňovania a máme silné argumenty pre minimalizáciu spotreby papiera.

Nový svetlo tlačiteľný papier sa hodí výborne pre aplikácie, kde sú vytlačené informácie potrebné len na krátku dobu, a môže byť aplikovaný na akékoľvek médium používané na tento účel. „Veríme, že prepisovateľný papier má mnoho praktických aplikácií, vrátane dočasných informačných záznamov a ako sú noviny, časopisy, plagáty, zápisníky, písacie stojany, indikátory životnosti výrobku, senzory kyslíka a prepisovateľné štítky pre rôzne aplikácie,“ povedal Yin

foto: pinterest.com

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá