AKTUÁLNE: Juhoafrická mutácia koronavírusu je už v tesnej blízkosti Slovenska. Potvrdili ju u našich susedov
Exposlanec Smeru-SD tvrdí, že vie pre Slovensko zohnať 7 miliónov vakcín. Vraj už prebehla diskusia so zástupcami Moderny
Cigániková na Facebooku otvorene kritizuje Krajčího. Vymenúva body, ktoré „zabudol“ zaradiť na rokovanie vlády
Vedci vyvinuli miniatúrne zariadenie, ktoré by mohlo spôsobiť revolúciu pri detekcii rakoviny
- Zariadenia využívajú terahertzové žiarenie, ktoré dokáže preniknúť cez materiály ako plast, drevo i pokožka a je bezpečnejšie ako röntgen
- Terahertzové technológie v súčasnosti využívajú napríklad bezpečnostné skenery na letiskách
- Zariadenia využívajú terahertzové žiarenie, ktoré dokáže preniknúť cez materiály ako plast, drevo i pokožka a je bezpečnejšie ako röntgen
- Terahertzové technológie v súčasnosti využívajú napríklad bezpečnostné skenery na letiskách
Medzinárodný tím vedcov vytvoril miniatúrne zariadenia, z ktorých by sa dala vyvinúť bezpečná zobrazovacia technológia využiteľná napríklad pri identifikácii rakoviny. Zariadenia využívajú terahertzové žiarenie, ktoré dokáže preniknúť cez materiály ako plast, drevo i pokožka a v porovnaní s napríklad röntgenovým žiarením je bezpečnejšie pre živé tkanivo.
Na vývoji zariadení pracovali odborníci z Oxfordskej univerzity, University of Strathclyde v Glasgowe a Australian National University v Canberre, ktorí výsledky svojho výskumu publikovali v odbornom časopise Science.
Nové zariadenia sú vyrobené z nanodrôtov, ktoré sú stokrát tenšie ako ľudský vlas. Podľa vedcov by sa dali využiť v bezpečnej zobrazovacej technológii s oveľa vyšším rozlíšením, aké majú súčasné ultrazvukové snímače určené na detekciu malých nádorov. Lekári by s takúto technológiu mohli použiť na bežné prehliadky. Zariadenia by tiež mohli detegovať podozrivé nádory, ktoré vytvárajú špecifickú terahertzovú stopu.
Terahertzové technológie v súčasnosti využívajú napríklad bezpečnostné skenery na letiskách, no majú využitie aj v priemyselnej a klinickej oblasti. Pri vývoji svojich zariadení prišli vedci na to, ako výrazne zvýšiť množstvo informácií, ktoré môžu získať o objekte v porovnaní so spomínanými technológiami. „V súčasných technológiách sa zvyčajne zisťuje iba intenzita terahertzového žiarenia.
My sme však zaznamenali ďalšie zmeny v jeho vlastnostiach, ako je polarizácia, keď terahertzový pulz prechádza a interaguje s materiálom alebo objektom. Detekciou polarizácie pulzu môžeme odhaliť viac informácií,“ vysvetlila výskumníčka Lan Fu z Australian National University s tým, že polarizácia vlastne predstavuje smery, v ktorých elektromagnetická vlna osciluje priestorom.
Orientácia nanodrôtov v zariadeniach umožňuje nezávislé meranie terahertzového žiarenia s rôznymi polarizáciami. Vzhľadom na využitie nanotechnológií tiež zariadenia zanechávajú menšiu stopu a môžu byť menej nákladné ako súčasné technológie.
„V súčasnosti vyvíjame balenie a riadiacu elektroniku zariadenia, aby bolo kompatibilné s komerčnými a nie iba laboratórnymi terahertzovými spektrometrami a zobrazovacími systémami,“ vyjadril sa na margo vynálezu vedúci austrálskeho vedeckého tímu Chennupati Jagadish.
Zdroj: SITA