Vedci z Česka zaujali svet. Za všetko môže výskum o diviakoch, zachytili mimoriadny úkaz

  • O inteligencii diviakov sa hovorí už dlhšiu dobu
  • Podľa najnovších zistení však tento druh môže oplývať aj veľkou empatiou
  • Jedinečný úkaz sa podarilo zachytiť vedcom z Českej republiky
diviak
Unsplash/ Rolf Schmidbauer, Max Saeling
  • O inteligencii diviakov sa hovorí už dlhšiu dobu
  • Podľa najnovších zistení však tento druh môže oplývať aj veľkou empatiou
  • Jedinečný úkaz sa podarilo zachytiť vedcom z Českej republiky

Českým vedcom Českej zemědělskej univerzity  sa podarilo zaznamenať jedinečný úkaz. V prírodnej rezervácii Voděradské Bučiny zachytili na fotopasce diviaky, ktoré zachránili ostatné jedince z klietok, ktoré tam predtým umiestnili.

Podľa vedcov ide o prelomový záznam, ktorý dokazuje, že diviaky sú vysoko inteligentné tvory a oplývajú komplexnou formou empatie. Takéto správanie bolo doteraz zaznamenané iba u malého počtu jedincov zo zvieracie ríše ako napríklad potkanov či mravcov, informoval portál Business Insider.

Samica prelomila nielen klietku

Pozoruhodný incident zachytili vedci v januári 2020 a výsledky so skúmania správania prasiat zaznamenali v dokumente, ktorý uverejnil vedecký časopis Scientific Report.

Dva samce diviakov uviazli v klietkach, ktoré tam boli umiestnené s cieľom preventívnych opatrení pred africkým morom ošípaných. Podľa kamery sa mali v klietkach zachytiť dvaja samci a prečkať tam takmer dve a pol hodiny.

zdroj: Scientific Report

Na miesto však dorazila skupina ôsmich diviakov, ktoré viedla veľká samica, podľa vedcov pravdepodobne ich matka. Po šiestich minútach sa malo samici podariť uvoľniť prvú guľatinu, ktorá držala jedného diviaka. Oboch stihla vyslobodiť do 29 minút.

Ako píšu vedci v správe, záchranné správanie musí spĺňať základné štyri kritériá. Patrí sem obeť v núdzi, riziko pre záchrancu, adekvátne záchranné kroky a záchranca nemá mať zo situácie okamžitý prospech. Všetky kroky podľa vedcov samica diviaka splnila.

Súhlasíš, aby boli na Slovensku prísnejšie tresty za týranie zvierat?

Majú divé prasatá sociálne cítenie?

Autorka štúdie Michaela Másílková z katedry poľovníctva a lesníckej zoologie pre portál ČT 24 tiež uviedla, že správanie samice sa vyznačovalo veľmi prosociálnymi až altruistickými znakmi. Celé správanie označila za veľmi rýchle, presné a komplexné.

„Inak povedané, samica veľmi dobre vedela, čo robiť, aby sa pasca otvorila. Je to jeden z mnohých prípadov, ktorý dokladá inteligenciu a kognitívne schopnosti ošípaných. Existujú navyše náznaky, že toto správanie mohlo byť motivované empatiou, teda schopnosťou vcítenie sa do druhého,“ povedala vedkyňa.

Ako ďalej doplnila, empatia sa už dokázala aj u svíň domácich, avšak záchranné správanie, ktoré je motivované empatiou, ešte nebolo zdokumentované. Ide tak pravdepodobne o veľmi prelomové zistenie, ktoré by v budúcnosti mohlo priniesť nový pohľad na diviaky.  

Zdroje: Business Insider, Scientific Report, ČT 24

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá