Veľké porovnie Samsung S7 vs. iPhone 6S! Ktorý fotí lepšie?

  • Tento rok sme videli príchod Samsungu S7 a S7 Egde - tohoročných vlajkových ľodí juhokórejskej spoločnosti. Samsung sa dosť výrazne sústredil na technológiu fotoaparátu, vďaka čomu smartfón celkovo prešiel veľkou evolúciou, ale ako to ovlyvnilo kameru? A obstál Samsung v boji s Apple, ktoré je známe pre najlepší fotoaparát zo smartfónov?
Screen Shot 2016-03-19 at 12.08.42
  • Tento rok sme videli príchod Samsungu S7 a S7 Egde - tohoročných vlajkových ľodí juhokórejskej spoločnosti. Samsung sa dosť výrazne sústredil na technológiu fotoaparátu, vďaka čomu smartfón celkovo prešiel veľkou evolúciou, ale ako to ovlyvnilo kameru? A obstál Samsung v boji s Apple, ktoré je známe pre najlepší fotoaparát zo smartfónov?

Nový fotoaparát, ktorým je vlajková loď Samsungu vybavená, je jasným dôkazom, že spoločnosť sa nevzdáva v boji o najlepší fotoaparát. Do ulíc Manhatanu sa vybral James Bareham, aby otestoval, ako budú reagovať a snímať vlajkové lode od Samsungu a Apple v rôznych situáciách. Fotky boli vyhotovené iba so základnými automatickými módmi. Testovali sa oblasti ako rýchlosť kamery, kvalita v rôznych svetelných podmienkach, kvalita videa a ďalšie. V článku nájdeš porovnania fotografií, Samsung je vždy naľavo, iPhone napravo.

Ostrosť

Jednou z veľkých noviniek nového S7 je, že obe kamery majú f1.7 priezory, čo zlepšuje prácu pri slabom svetle. Apple má f.2.2, takže pozadie nie je tak rozmazané. Dalo by sa povedať, že tento rámec je o osobných preferenciách každého z nás, že každý má svoje pre a proti. Nerád by som ti ovplyvňoval názor, ale podľa mňa, v tomto boji vyhral Apple, sýtosť farieb mi príde hlbšia, dáva to fotografii život, fotografia je ostrejšia.

depth

Selfie fotoaparát

V dnešnej dobe by bola samovražda, keby sa obe spoločnosti nesnažili o čo najlepší „predný foťák“, keďže ním vzniká u niektorých viac fotiek, ako klasickým zadným. Oba fotoaparáty majú rozlíšenie 5Mpx a pri dobrom svetle robia kvalitné fotky. Samsung dokáže zabrať širšie pole a pracuje lepšie pri slabom svetle. iPhone zasa robí selfies ostrejšie, farby ostávajú príjemnejšie. Myslím že v tomto prípade je to skutočne o tom, kto má aký vkus, kto chce čo fotiť. Ak sú tvojím cieľom selfies pri ktorých chceš dostať svoj team na fotku, alebo sa fotíš pri slabom svetle, ber Samsung. Ak si ale chceš spraviť ostrejšiu selfie, s hlbšími farbami ber Apple.

selfies

Slabé svetlo

Priznám sa ti, som dosť fanúšikom Apple, dosť držím palce iPhonu, ale treba vedieť uznať porážku. Širší priezor Samsungu porazil iPhone pri tomto photoshoote v tmavej kaviarni. Fotka z iPhoneu je omnoho tmavšia a menej výrazná, vyváženie farieb je na fotke zo Samsungu lepšie a v ostrosti tiež prehral iPhone. Ťažké rozhodnutie, ktorú fotku vymazať, by to zrejme nebolo.

Snímka obrazovky 2016-03-19 o 9.04.32 copy

Rýchlosť kamery

Opäť víťazí Samsung. Jeho naväčšou výhodou je spustenie kamery, stačí ti double tap na home button, takže kým sa smartfón dostane z vrecka pred tvoje oči, už môžeš fotiť. iPhone potrebuje, aby si najprv klikol na home button, potom potiahol obrazovku hore, takže stráca asi štyri sekundy na Samsung, čo síce neznie ako dlhý čas, ale bavíme sa o rýchlosti akou dokážeš odfotiť momentku, takže je vysoká šanca že za štyri sekundy ju zmeškáš. Cieľom fotenia boli yellow cabs, tesne pred prechodom pre chodcov. Na fotkách je vidno, že Samsung stihol zachytiť auto pred prechodom, iPhone nie. Apple je hore, Samsung dole.

apple samsung

Reprodukcia farieb

Pri dobrom svetle a svletlých farbách sú oba smartfóny veľmi kvalitné. Treba spomenúť, že Samsung zapracoval a už nerobí tak preexponované a preostrené fotky, nie sú však tak hlboké ako má iPhone, ktorý ale teraz vyzerá, že používa filter pri fotení, narozdiel Samsungu. Toto je asi skutočne osobný názor každého z nás, možno som zaujatý, ale čo sa tohto kola týka, vyhráva u mňa Apple.

flowers telephone

Panoráma

Robustnejší záber, ktorý Samsung v móde panoráma dosahuje, je aj ostrejší a lepšie farebne spracovaný, než má iPhone, najmä vďaka módu PRO ktorý si na Samsungu môžeš zvoliť. Porovanie už nechám na teba. Samsung hore a Apple dole.

samsung-finals-panorama0002b.0 iphone-finals-panorama0002b.0

 

Čo napísať k záveru? Nebudem tu hovoriť, že v pomere takom a takom, vyhral ten smartfón. Myslím že je na tebe, aby si sám zvolil, ktorý je lepší, ktorý tebe viac vyhovuje. Je to večný boj. Uvidíme, čo prinesie nový iPhone(už o 2 dni!) duálnou kamerou, či uvidíme prerod v mobilnej fotografii, alebo neuvidíme revolúciu v priamom prenose. Isté je, že určite nastane ďalší súboj týchto dvoch zarytých súperov.

Zdroj: theverge.com, zdroj fotografií: theverge.com, zdroj titulnej fotografie: nashvileechatterclass.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK