Vianočné vesmírne divadlo bude špeciálne. Môžeš sa tešiť na meteorické roje i kométu

  • Decembrová obloha ponúkne viacero vesmírnych divadiel
  • Tešiť sa môžeš na meteorické roje aj kométu
  • Navyše nastane aj zimný slnovrat
Meteorický roj a kométa
Unsplash/Jasper Garratt
  • Decembrová obloha ponúkne viacero vesmírnych divadiel
  • Tešiť sa môžeš na meteorické roje aj kométu
  • Navyše nastane aj zimný slnovrat

Decembrová obloha ponúkne viacero vesmírnych divadiel. Možné bude pozorovať dva meteorické roje aj novoobjavenú kométu. Navyše nás čaká aj zimný slnovrat.

Ako prvý sa ukáže meteorický roj U Midy, nazývaný aj Ursidy. Meteorický roj bude činný od 17. do 26. decembra, maximum by mal dosiahnuť 22. decembra. Práve vtedy bude Mesiac v nove, a teda bude nočná obloha tmavá.

Počas posledného mesiaca v roku by mala byť pozorovateľná aj neperiodická kométa C/2022 E3 (ZTF), ktorá bola nedávno objavená. K zemi sa najväčšmi priblíži 2. februára 2023, a to na diaľku 43 miliónov kilometrov. Vtedy by mala byť viditeľná aj voľným okom. Počas decembra ju možno pozorovať malými ďalekohľadmi, na oblohe sa objavuje okolo polnoci. Slovenská akadémia vied (SAV) o tom informovala v tlačovej správe.

Ursidy boli objavené v roku 1945, pozorovaniami na Skalnatom Plese, keď sa na oblohe objavilo až 88 meteorov za hodinu.

Meteorický roj aj kométa

Roj súvisí s krátkoperiodickou kométou 8P/Tuttle. Najhustejší oblak meteoroidov sa nachádza na dráhe rovno oproti kométe. Dráha kométy sa nachádza v minimálnej vzdialenosti 15 miliónov kilometrov od Zeme.

„Meteorický roj Ursíd objavil zakladateľ nášho pracoviska doktor Antonín Bečvář. Vo Vysokých Tatrách pôsobil od roku 1937 ako klimatológ Štátnych kúpeľov na Štrbskom Plese. Inicioval výstavbu astronomického observatória na Skalnatom plese a do roku 1950 bol aj jeho prvým riaditeľom,“ priblížil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV, v. v. i.

Doplnil, že dráha kométy je značne rušená Jupiterom, čo umožňuje pozorovanie jednotlivých deformovaných častí vlákna. Podmienky na pozorovanie budú podľa vedca tento rok veľmi dobré. „Mesiac bude počas maxima jeden deň pred novom. Na oblohe budeme môcť v tomto čase vidieť približne 10 meteorov za hodinu,“ vraví.

Hviezdy
zdroj: unsplash/ processingly

„Kométu C/2022 E3 objavil 2. marca tohto roku kalifornský tím z projektu Zwicky Transient Facility,“ vysvetlil Svoreň. Perihéliom prejde 12. januára 2023. Švoreň dodal, že kométa bola pôvodne klasifikovaná ako asteroid, avšak neskôr bola spozorovaná veľmi koncentrovaná kóma.

Meteorický roj Ursíd sa križuje so zimným slnovratom, ten nastane v stredu 21. decembra.

Najvýdatnejší roj 

Po Vianociach sa objaví každoročný meteorický roj Kvadrantíd, ktorý je činný od 28. decembra 2022 do 12. januára 2023. Portál Earthsky uvádza, že najlepšie podmienky na pozorovania nastanú medzi 3. až 4. januára.

„Na rozdiel od iných meteorických rojov, ktoré majú tendenciu zostať na svojom vrchole asi dva dni, vrcholné obdobie Kvadrantíd trvá len niekoľko hodín,“ uvádza Time and Date.

Hviezdy
zdroj: unsplash/Frank Zinsli

Meteorický roj patrí k najvýdatnejším, v ideálnych podmienkach môže dosiahnuť maximu m viac ako 100 meteorov za hodinu.

Pôvodne bol roj pomenovaný po súhvezdí Nástenný kvadrant, ktoré ale bolo v roku 1922 vylúčené zo zoznamu súhvezdí. Pomenovanie napriek tomu ostalo.

Neskôr 6. januára sa už na oblohe objaví Mesiac v splne, ktorý môže pozorovanie skomplikovať vďaka svojmu žiareniu.

Kvadrantidy sú spojené s asteroidom 2003 EH1. Asteroidu trvá obeh okolo Slnka približne 5,5 roka.

Na pozorovanie rojov Time and Date odporúča teplé a pohodlné oblečenie. Taktiež upozorňuje, že trvá približne 15 až 20 minút, kým si ľudské oko privykne na tmu. Ideálne miesto na pozorovanie je tmavé miesto bez svetiel mesta.

Zdroje: SITA, Earthsky, Time and Date

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá