Roman Michelko EXKLUZÍVNE: Dúhový pride by nemal byť financovaný ministerstvom

play icon

Roman Michelko tvrdí, že už spojenie rádiotelevízie RTVS za vlády Ivety Radičovej bolo „extrémne účelové“. Ak by chcela súčasná koalícia len vymeniť manažment, stačil by na to jednoduchý zákon, povedal člen klubu SNS pre Startitup.

Michelko v strane pôsobí ako šéf mediálneho a kultúrneho výboru, pričom tvrdí, že diskusia o rozdelení RTVS na televíziu a rozhlas nevychádza zo snahy ovládnuť túto inštitúciu. Tak to totiž vyzerá podľa kritikov týchto plánov. No poslanec za SNS hovorí, že tému otvorili spätné väzby od zamestnancov, ktorým sa nepozdáva práve súčasný formát.

„Diskusie o rozdelení primárne vychádzajú z toho, že je v rámci jednotlivých zložiek RTVS-ky nespokojnosť. My to chceme vyhodnocovať a počúvať ľudí. Viacero poslancov má profesijnú históriu napríklad v rozhlase a dostávajú spätné väzby od kolegov,“ povedal Michelko pre Startitup v relácii Zo zákulisia politiky.

Tému o opätovnom rozdelení RTVS podľa neho otvoril poslanec za Smer Dušan Jarjabek. Dnes sa počíta s tým, že sa otvorí diskusia na túto otázku, ktorá ale ešte nemá presný výsledok, tvrdí. Podotkol, že doteraz to všetko „kvasilo“, no prišla „nová garnitúra“. A jej ľudia sa chcú zaoberať „ponosmi“ zamestnancov RTVS, tvrdí.

U pracovníkov televízie a rozhlasu v súčasnosti necíti úplnú spokojnosť, povedal člen klubu SNS.

Rozdelí sa RTVS medzi Smer a SNS?

Redaktor Startitup sa Michelka spýtal aj na názory, ktoré sa šíria medzi vnútornými zamestnancami slovenskej verejnoprávnej televízie a rozhlasu. Niektorí totiž naznačujú, že po rozdelení by mohla televízia pripadnúť Smeru a rozhlas SNS.

„Sú to kuloárne reči. Ja som už počul minimálne 10 kandidátov na riaditeľa televízie. Chodia v éteri mená hore dole, ale môžem povedať jednoznačne. Žiadna takáto dohoda na úrovni koalície alebo nejak podobne nie je. Je asi veľa ľudí, ktorí majú ambície na tieto funkcie a skúšajú a púšťajú mená. Ale nič nie je rozhodnuté, nič nie je dohodnuté,“ hovorí Michelko.

Zároveň dodal, že v tejto fáze sa ešte nerozhodlo, či vôbec k rozdeleniu RTVS dôjde a či vznikne nejaký nový zákon.

Dúhový pride proti kultúre

Startitup sa Michelka pýtal aj na budúce postoje ministerstva kultúry k Dúhovému pride. 

„V minulom volebnom období bola nadreprezentovaná rôzna podpora rôznych aktivít, prideov a časopisov,“ podotkol Michelko.  Myslí si, že by to súčasné vedenie rezortu nemalo podporovať. Keďže ide o iniciatívu občianskeho združenia, nemala by byť podľa neho financovaná z verejných zdrojov. „Majú plno donorov, majú vlastné občianske združenie,“ dodal k téme.

Do rozhovoru s moderátorom Startitup sa zapojila aj Michelkova asistentka, ktorá sa vyjadrila na otázku fotografickej výstavy Doroty Holubovej. Išlo o fotografie týkajúce sa LGBTI komunity. Výstavu údajne ministerstvo kultúry zakázalo, pričom Michelko uviedol, že v tejto téme nebude arbiter.

Jeho asistentka však poznamenala, že výstava zahŕňala nahé fotky homose*uálnych párov v domácnosti, to bola pointa“.

Michelko tiež reagoval na otázku, či považuje nahotu v umení za problematickú. „Keď je umelecká, akty a podobne, ale hovorím, vy mi dávate otázku, kde som jasne povedal, že o tom neviem nič,“ argumentoval. „Ak sú akty vhodne a vkusne urobené, tak sú súčasťou umenia. Ak sú urobené gýčovito a nemajú parametre umenia, tak je to gýč,“ okomentoval.

Moderátor Startitup mu položil i doplňujúcu otázku a poslanca sa opýtal, kto podľa neho určuje tieto parametre umenia. Ministerka kultúry?

Po odomknutí sa dočítaš:
  • Aké problémy vidí Michelko v spojitosti s novinárkou Zuzanou Kovačič Hanzelovou?
  • Myslí si, že sa v debatných reláciách reprezentujú názory oboch strán?
  • Kto podľa Michelka určuje parametre umenia?
  • Je Slovensko homofóbnym štátom?

Vďaka členstvu v PREMIUM klube Startitup môžeš sledovať exkluzívny obsah, ktorý nikde inde nenájdeš. Staň sa jeho súčasťou a sleduj celý rozhovor s Romanom Michelkom v relácii „Zo zákulisia politiky“.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM