VIDEO: Zábery ako zo súdneho dňa. V Rusku vybuchla sopka, hrozí kolaps leteckej dopravy

  • Na ruskom polostrove Kamčatka totiž v utorok vybuchla sopka Šiveluč
  • Vychrlila mohutný oblak vulkanického popola
Výbuch sopky na Kamčatke
Reprofoto: Twitter/Malinda
  • Na ruskom polostrove Kamčatka totiž v utorok vybuchla sopka Šiveluč
  • Vychrlila mohutný oblak vulkanického popola

Obyvatelia Kamčatky dnes zažili deň, na ktorý rozhodne nezabudnú.

Na Kamčatke vybuchla sopka

Na ruskom polostrove Kamčatka totiž v utorok vybuchla sopka Šiveluč, ktorá vychrlila mohutný oblak vulkanického popola. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na Kamčatský tím pre výskum vulkanických erupcií (KVERT). Erupcia môže predstavovať riziko pre lietadlá prelietajúce nad danou oblasťou, varoval KVERT.

„Extruzívna (povrchová) erupcia sopky pokračuje. Kedykoľvek môžu nastať výbuchy popola až do výšky 15 kilometrov nad úrovňou hladiny mora,“ uvádza sa vo vyhlásení vulkanológov.

Prebiehajúca sopečná aktivita by mohla mať podľa nich negatívny dosah na leteckú prepravu vrátane medzinárodnej, keďže sopečný popol sa dostal už stovky kilometrov smerom na sever a juhozápad.

Kamčatské úrady vyzvali miestnych obyvateľov, aby zostali doma a nevychádzali von, ak to nie je nevyhnutné, informuje TASR.

Na Kamčatke je približne 160 sopiek, ale iba asi dve desiatky z nich sú aktívne. Sopečná oblasť je zapísaná v zozname lokalít Svetového dedičstva UNESCO. Vulkán Šiveluč má podľa informácií tímu KVERT 60 000 až 70 000 rokov a je jedným z najväčších na Kamčatke.

Polostrov Kamčatka je len riedko osídlený – Globálny program pre vulkanizmus (GVP) odhaduje, že v okruhu 100 kilometrov od sopky Šiveluč žije menej než 12 000 ľudí.

Sopky na Kamčatke sú významnou oblasťou sopečnej aktivity, s mnohými vyhasnutými aj aktívnymi sopkami rôznych druhov a množstvom pridružených sopečných úkazov. Nachádzajú sa na Kamčatskom polostrove v Rusku.

Spolupôsobenie aktívnych sopiek s ľadovcami tu vyformovali krajinársky hodnotnú krajinu s jazerami, riekami, pôsobivými pobrežiami a s veľkou rozmanitosťou druhov rastlín a zvierat.

V chránenom území sa nachádza obrovské množstvo rastlín, vrátane národne ohrozených druhov a najmenej šestnástich endemických.

Zvláštna poloha Kamčatky medzi Tichým oceánom a Ázijským kontinentom dala tomuto miestu výnimočné podmienky pre život zvierat.

Vyskytuje sa tu veľa druhov vtákov, Kamčatka je rodiskom lososovitých rýb, ktorých je v niekoľkých miestnych riekach toľko druhov, ako nikde inde na svete. Okrem toho sa v lokalite koncentruje život morskej vydry a je tu veľa hnedých medveďov. 

Výbuch sopky Ploskij Tolbačik

K podobnej explózii došlo aj pred 10 rokmi, keď sopka Ploskij Tolbačik vybuchla na polostrove Kamčatka na ďalekom východe Ruska, kde vychrlila do veľkej výšky mraky plynu a popola. Vytvorilo sa na nej tiež lávové jazero, informovala agentúra AP.

Ploskij Tolbačik, ktorý sa nachádza stovky kilometrov od najbližších obývaných oblastí, chrlil prúdy lávy do výšky asi 200 metrov. K jeho poslednej erupcii došlo v novembri 2013 po takmer 40 rokoch bez aktivity, píše TASR.

„Doteraz sa na sopkách na Kamčatke neobjavili žiadne lávové jazerá. Nikdy sme takéto niečo nevideli,“ uviedol vulkanológ Ruskej akadémie vied na Gennadij Karpov.

Ruské úrady informovali, že súčasné erupcie sa pravdepodobne v skorom čase neskončia – posledná trvala od novembra do začiatku januára.

Nevyžiadali si však zmeny v trasách letov, ktoré prechádzajú nad touto časťou Ruska, uviedli Karpov i Európska organizácia pre bezpečnosť letovej prevádzky (Eurocontrol) v Belgicku.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá