Vedec: Natáčajte svojich blízkych. Čoskoro budeme vedieť nahrať ich vedomie do počítača

  • Pratik Desai vyzýva ľudí, aby zaznamenávali svojich starých rodičov a blízkych
  • Vedomie by sa podľa neho už tento rok mohlo dať nahrať do počítača
AI, robot drží lebku
Ilustračné foto: Freepik
  • Pratik Desai vyzýva ľudí, aby zaznamenávali svojich starých rodičov a blízkych
  • Vedomie by sa podľa neho už tento rok mohlo dať nahrať do počítača

IT odborník Pratik Desai vyzýva ľudí, aby zaznamenávali svojich starých rodičov a blízkych, pretože si myslí, že ľudské vedomie by sa už tento rok mohlo dať nahrať do počítača.

Revolúcia príde už tento rok

Desai, ktorý založil viacero startupov s umelou inteligenciou v Silicon Valley, na Twitteri uviedol, že ak majú ľudia dostatok video a hlasových záznamov svojich blízkych, existuje „100-percentná šanca“, že ich príbuzní tu s nimi budú „žiť navždy“.

IT odborník vytvoril svoj vlastný systém podobný ChatGPT. „Malo by to byť dokonca možné do konca roka,“ uviedol Desai na sociálnej sieti. Mnoho vedcov verí, že rýchly pokrok v AI, ktorý je jasne viditeľný napríklad na ChatGPT, bude viesť k novej zlatej ére technológie. Avšak názory na to, k čomu presne to vlastne povedie, sa rôznia.

Zatiaľ čo sa niektorí tešia z možností, ktoré táto technológia prináša, iní sú čoraz viac znepokojení a boja sa, že umelá inteligencia môže byť nebezpečná pre našu spoločnosť.

Obráti sa umelá inteligencia proti nám?

Elon Musk a Stephen Hawking sa už v minulosti k tejto problematike vyjadrili, pričom upozornili na to, že ak nebudeme opatrní, umelá inteligencia sa môže obrátiť proti nám. Ako však zdôraznili aj slovenskí vedci v rozhovore pre Fontech, je dôležité sa zamerať na to, ako túto technológiu využijeme, vycvičíme a aké pravidlá a etické normy jej stanovíme.

Tým v podstate zabezpečíme, že umelá inteligencia bude slúžiť ľuďom a prinesie nám viac prospechu než škôd. Jedno je však isté – s rozmachom umelej inteligencie je najvyšší čas riešiť nové výzvy a otázky.

Dnes, napriek obavám, systémy umelej inteligencie nemajú vlastné myšlienky a odpovede čerpajú len zo svojej databázy alebo internetu. Nie je však vôbec vylúčené, že v budúcnosti bude AI vedieť formulovať myšlienky a sledovať vlastné ciele. Mohla by sa v takomto prípade obrátiť proti nám a vyhubiť svojich tvorcov?

Hoci tieto obavy sú tu už množstvo rokov, začali stúpať s nástupom platformy ChatGPT. Tá vo svete spôsobila doslova ošiaľ. Obzvlášť desivým sa stáva použitie tejto technológie v armáde a bojových systémoch, či už ide o letectvo, pásovú techniku alebo vesmírne špionážne systémy, píše Fontech.

O tom, ako to v skutočnosti s touto technológiou je, prezradil nedávno v podcaste Lexa Fridmana samotný Sam Altman, ktorý je riaditeľom OpenAI.

Podľa slov samotného Altmana ide o systém, na ktorý sa niekedy v budúcnosti budeme pozerať ako na jeden z prvých systémov umelej inteligencie, ktorý mal svoje chyby, bol pomalý a množstvo vecí nezvládal zrovna najlepšie.

Podobné to však bolo aj s prvými počítačmi. Tie však napriek tomu vydláždili cestu niečomu, čo je aktuálne nezastupiteľnou súčasťou spoločnosti.

Zdroje: Twitter/Pratik Desai, Fontech, Fontech

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá