Vieme, kto má najlepšie dáta na Slovensku. Sleduj náš test

  • Štyri SIM karty, náhodné lokality, ktoré sme vybrali hádzaním šípok do mapy, a špeciálny test.
  • Vyskúšali sme, ktorý operátor nám v našom používateľskom teste poskytne top dáta.
Startitup
  • Štyri SIM karty, náhodné lokality, ktoré sme vybrali hádzaním šípok do mapy, a špeciálny test.
  • Vyskúšali sme, ktorý operátor nám v našom používateľskom teste poskytne top dáta.

Dáta v mobilnom telefóne sú dnes jednou z priorít pri výbere samotného paušálu či dokonca aj operátora. Každý z nich ukazuje top štatistiky, čísla, a či má pokrytie 4G sieťou na Slovensku.

Chceli sme tak zistiť, kto nám dokáže poskytnúť top dáta z pohľadu rýchlosti, ale aj pokrytia.

Náš plán bol zo začiatku jednoduchý. Zobrať štvoricu SIM kariet všetkých štyroch operátorov (O2, Telekom, Orange a 4ka), mať rovnaké mobilné telefóny a vyskúšať pár testov na náhodných miestach.

Zobrali sme tak šípky, slovenskú mapu a hodili po jednej šípke na západ, stred a východ Slovenska. Vyšli nám tak tri miesta. A to Topoľčiansky hrad, Hriňová a Margecany. Veľmi malé obce resp. lokality, kde by každý z operátorov mal poskytovať už dnes aj 4G.

Tri úlohy pre každého

Na všetkých troch miestach sme teda urobili jeden test, ktorý mal tri úlohy. Stiahnuť aplikáciu, odmerať ping a upload minútového 4k videa. Každú úlohu sme bodovali. A to štýlom, kde prvý s najrýchlejšie stiahnutou appkou alebo najlepším pingom dostane štyri body, druhý tri body, tretí dva a posledný jeden bod.

Bodovali sa len tieto tri lokality, no pre ilustráciu sme si odmerali rýchlosti aj v našich dvoch najväčších mestách.

A to v centre Bratislavy a v Košiciach. Chceli sme, aby všetci mali čo najlepšie možné vyrovnané podmienky, a tak sme testovali v rovnakom čase všetky štyri telefóny.

Keďže ide o náš používateľský test, na dvoch miestach sme museli napríklad udeliť jedno prvé miesto pre dvoch operátorov. Napríklad aplikáciu Instagram, ktorú sme sťahovali z Google Play, stiahli vždy na sekundu presne. Následne sme udeľovali až tretie miesto.

Top telefóny

Ako zariadenia sme používali štvoricu nových Samsungov Galaxy S9+. A ako to všetko dopadlo? Náš používateľský test vyhral Telekom, ktorý bol prvým vo väčšine „disciplín“. Na Slovensku ťaží z toho, že tu poskytuje najrýchlejšie mobilné dáta, ktoré mu pomohli na väčšine miest.

A víťazom je…

Rýchlosť Telekomu bola často okolo 100 mbps. Čo je na internet v telefóne pomerne slušný údaj. Druhý skončil Orange a na treťom mieste skončil operátor O2.

Ten na začiatku zaváhal a potom len stratu dobiehal, no ukázal, že v 4G má určite čo ponúknuť. A na našom štvrtom mieste skončila 4ka, ktorá sa takmer vždy mohla chváliť výborným pingom. Test sme robili v priebehu piatku od rána až do neskorej noci. Nižšie vám pridávame tabuľku s poradím, na akých miestach skončil ten ktorý operátor a v akej disciplíne.

Pri totožnom výsledku sme zaradili operátorov na rovnaké miesto. Náš test mohlo ovplyvniť množstvo faktorov, ktoré mohli v reálnej prevádzke u operátorov nastať. Nikto však v daný deň nemal výpadok ani nedosiahol u nás „nemerateľné výsledky“. Ide o test, ktorý sme robili za skutočnej prevádzky a počas merania sme stáli na mieste. Výsledky sú tak čo najobjektívnejšie z používateľského pohľadu.

 

Naše merania operátorov podľa poradia a testu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK