Virálna teória o piatich jazykoch lásky je hlúposť. Výskumy ju spochybňujú

  • Určite poznáš teóriu piatich jazykov lásky
  • Vedci tvrdia, že nie je pravdivá
  • Recenzie ju označujú za kresťanskú propagandu
muž a žena láska
Freepik/marymarkevich
  • Určite poznáš teóriu piatich jazykov lásky
  • Vedci tvrdia, že nie je pravdivá
  • Recenzie ju označujú za kresťanskú propagandu

5 jazykov lásky. Teória viacerých spôsobov, ktorými vyjadrujeme lásku druhému, vznikla v roku 1992. Gary Chapman, americký kazateľ a poradca v oblasti manželských vzťahov, vtedy napísal knihu, ktorej uverila značná časť obyvateľstva. Jazyky lásky čoraz častejšie skloňujú aj sociálne médiá. Vedci však tvrdia, že táto teória nemá reálny základ a že je dokonca výmyslom. 

V novom článku, ktorý publikoval časopis Current Directions in Psychological Science, výskumníci z University of Toronto Mississauga preskúmali rozsiahlu obsesiu jazykmi lásky. Detailne preskúmali desať štúdií o vzťahoch a zistili, že vedecká podpora tejto teórie vlastne neexistuje. 

V roku 1992 kazateľ Gary Chapman vydal svoj celoživotný bestseller „5 jazykov lásky – tajomstvo lásky, ktorá pretrvá“. Celý koncept je veľmi jednoduchý. Ak chceš mať zdravý vzťah, musíš zistiť, ku ktorým z piatich „jazykov lásky“ patríš, ktoré používa tvoj partner a ako môžete spolu harmonicky pracovať.

Týchto 5 jazykov kategorizujeme ako slová uistenia, pozornosť, prijímanie darov, skutky služby a fyzický dotyk. No a hoci je táto myšlienka vo všeobecnosti zdanlivo neškodná, počas rokov sa objavilo množstvo kritiky. Jedna recenzia ju napríklad označuje za kresťanskú propagandu.

Štúdie teóriu nepodporujú

Tím vedcov vedený psychologičkou z UTM Emily Impett pri preskúmaní vzťahových štúdií zistil, že je „nejasné, či päť jazykov lásky skutočne predstavuje zmysluplný rámec na pochopenie rôznych spôsobov, akými ľudia vyjadrujú a cítia lásku“. Ďalší problém predstavuje, že iba 5 spôsobov na vyjadrenie lásky je v pomere k svetovej populácii naozaj malé množstvo. 

„Ľudia určujú svoj primárny jazyk lásky tým, že absolvujú Chapmanov kvíz, ktorý ich núti vybrať si prejavy lásky, ktoré považujú za najvýznamnejšie,“ povedala. „Mohlo by ísť napríklad o výber medzi prijímaním darčekov alebo držaním rúk. Sú to kompromisy, ktoré v skutočnom živote nemusíme robiť. V skutočnosti ľudia hlásia, že všetko, čo popisujú jazyky lásky, je vo vzťahu nesmierne dôležité.“

Navyše, spôsob, akým baptistický autor vôbec dospel k svojej teórii, je podozrivý. „Jedna dôležitá vec, ktorú treba mať na pamäti,“ povedala Impett, „je, že Chapman vyvinul päť jazykov lásky tým, že pracoval so vzorkou bielych, náboženských, tradičných párov zmiešaného pohlavia.“ Chapman pri vyvíjaní svojej teórie jednoducho zabudol na inkluzivitu a ľudskú rozmanitosť.

Kazateľ navyše pracoval s veľmi malou vzorkou ľudí. Jednoduchosť teórie je však práve to, čo k nej ľudí láka. Je ľahko stráviteľná, jednoduchá a bez „vedeckého žargónu“. 

Aj ak si „sadnete“, šťastný vzťah nemáš zaručený

Dotazník ohľadom tvojho jazyka lásky si môžeš urobiť aj ty. Funguje už roky a využili ho milióny užívateľov, jeho výsledky však nikdy neboli skúmané. Nie sú zverejnené ani žiadne zistenia týkajúce sa spoľahlivosti a platnosti merania. 

Výskum z roku 2006 vyvinul svoj vlastný prieskum jazykov lásky. 5 jazykov lásky nezachytil a dokonca ani nepodporil myšlienky, že by existovali. Ďalšia štúdia zas skúmala vzťahy vysokoškolákov a prišla s výsledkom, že jazykov lásky nie je 5, ale 6.

Výskumníci ale uviedli, že je ťažké dohodnúť sa na tom, ako niektoré odpovede študentov úhľadne zapadajú do Chapmanových jazykov lásky, najmä v kategóriách „uistenia“ a „pozornosť“.

Na záver, až tri štúdie, vrátane jednej, ktorá používala Chapmanov kvíz v jazyku lásky, zistili, že páry so zodpovedajúcimi jazykmi lásky neboli spokojnejšie ako páry, ktoré sa nezhodovali.

Vo výsledku, nielen, že existuje veľmi málo výskumov, ktoré by teórii podporovali, je ich priveľa, ktoré ju priamo vyvracajú. Jazyky lásky pravdepodobne nebudú receptom pre lásku na celý život. Ale láska a veda sa málokedy zhodujú.

Zdroje: Current Directions in Psychological Science, Verywellmind, Medicalpress, The Guardian, Futurism, tandfonline.com, tandfonline.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá