cestovatel peter kincel
cestovateľ peter kincel
Peter Kincel, Pixabay/Yogendras31

Vo svete zažil extrémy: Ľudské výkaly a o „tuktuk“ sa mu aj snívalo. Skúsený cestovateľ radí, ktorým miestam sa vyhnúť

  • Skúsený cestovateľ Peter Kincel nám porozprával najhoršie zážitky z cestovania
  • Ľudské výkaly, podvody či zlodeji – na čo si vo svete dávať pozor?
  • Skúsený cestovateľ Peter Kincel nám porozprával najhoršie zážitky z cestovania
  • Ľudské výkaly, podvody či zlodeji – na čo si vo svete dávať pozor?

Nadšencom cestovania prináša toto hobby poväčšine skutočný pocit šťastia. Ostávajú po ňom skvelé spomienky, nezabudnuteľné zážitky a nefalšovaný úsmev. Ale nemusí to tak byť vždy a nie každá krajina je taká, na akú sa hrá.

Dlhoročný cestovateľ a web dizajnér Peter Kincel precestoval 62 krajín sveta a podelil sa s nami o túto obrátenú stranu mince – negatívne skúsenosti z cestovania, o ktorých je nie vždy každému do reči.

Digitálnym nomádstvom sa zakladateľ blogu Cestuj po svete živí už dlhé roky a za ten čas stihol zažiť všelijaké kuriozity. Prezradil veľa zaujímavostí z celého sveta, ktoré ocení každý náruživý cestovateľ.

  • S akou najväčšou bizarnosťou sa Peter pri cestovaní stretol
  • V ktorej krajine sa len o chlp vyhol obrovskej tragédii
  • Ktorý národ je podľa neho najhorší
  • Aké jedlo bolo pre neho najnechutnejšie
  • Ako sa musel spamätávať z exotickej choroby, ktorá spôsobuje halucinácie

Navštívil si 62 krajín sveta. Ktorú z nich by si najviac vypichol a sklamala ťa?

Zrejme by som vybral Kostariku, za čo ma možno niektorí ľudia ukameňujú. Kostariku si totiž mnoho ľudí zamiluje. Mňa si však nezískala, napriek tomu, že cesta do tejto krajiny bola mojím dávnym snom. Možno som očakával priveľa a tu sa mi prvýkrát stalo, že mi nevadilo, že nejakú krajinu opúšťam a nestrávim tam viac času.

Čo ťa v nej sklamalo najviac?

Najviac asi hlavné mesto San José, ktoré okrem malého centra pôsobí veľmi nepríjemne. Všade zamrežované okná a ploty, mnoho nepríjemne pôsobiacich ľudí a bezdomovcov. Na ulici som smerom z hotela do centra prekračoval ľudské výkaly a snažil sa vyhýbať očnému kontaktu s pochybnými skupinkami ľudí… V centre to, samozrejme, bolo lepšie.

No a okrem toho, ceny a ich pomer. Kostarika nie je žiadna moderná krajina, ale napriek tomu je jedna z najdrahších krajín na cestovanie v Strednej a Južnej Amerike. Zažil som tu zatiaľ asi najhorší pomer cena verzus služby a infraštruktúra. Požičanie skútra 30 dolárov, vstup k obyčajnému vodopádu 18 dolárov. Ak tu chceš vidieť veľa, tak sa ti to nazbiera.

Veľa vecí som proste z cesty vyškrtal, pretože sa mi to zdalo neúmerne drahé a už som to videl tisíckrát na iných miestach, tak som za to nechcel platiť znova a tentokrát oveľa viac.

Peter Kincel v Kostarike
zdroj: Peter Kincel

Ale priznám sa, že to bolo aj mojou rozmaznanosťou. Keďže som v exotických krajinách prežil niekoľko rokov života a už predtým som trávil týždne či mesiace v džungliach od Panamy po Borneo, v Kostarike som nevidel nič nové. Prišla mi priemerná, nespadla mi sánka, ako sa mi to stáva. Záleží teda, ako je človek scestovaný, odkiaľ tam príde a s akým rozpočtom.

Na každého zapôsobí krajina inak, a preto by si mal ísť každý spraviť vlastný názor. Verím, že väčšinu ľudí tamojšia príroda dostane. Okrem iného si treba v Kostarike dávať pozor aj na kriminalitu a krádeže. Viacero cestovateľom tam krádež pokazila dovolenku.

Európa, Ázia, Amerika či Afrika? Kde sa k tebe správali najhoršie?

Najhoršie asi na pár turistických miestach v Juhovýchodnej Ázii. Človek tam musí rátať s tým, že ho vidia len ako chodiacu peňaženku a bankomat, a keď im nedáš zarobiť, alebo nepodľahneš nejakému podvodu, tak fejkový úsmev zrazu zmizne a zmrazia ťa nepríjemným pohľadom alebo poznámkou. Ale to platí naozaj len na turistických miestach, celkovo Áziu milujem.

Ázia vs Európa. Ak si v rýchlosti zhrnieš tvoje zážitky z ciest, v čom vidíš ich najväčšie mínusy?

V Európe vieme byť oproti bláznivej a divokej Ázii občas dosť pochmúrni, príliš seriózni, stresujeme sa nad hlúposťami a máme až príliš veľa pravidiel. V Ázii zasa vie byť tá nespútanosť a neorganizovanosť po čase dosť otravná.

Peter Kincel v Indonézii
zdroj: Peter Kincel

Napríklad, keď čakáš niekoľko hodín na vlak alebo na autobus a ani nevieš, či vôbec príde. Prípadne, keď sa snažíš ako šofér prísť na to, ako fungujú naoko chaotické miestne pravidlá cestnej premávky.

Do ktorej destinácie by si sa už nevrátil?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Cestuj po svete

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá