Miliardár Haščák ako priekupník s handrami a muž s vrtuľníkom. Cestu k bohatstvu má dláždenú kauzami, vo väzení sedel mesiac

  • Jaroslav Haščák je jedným z dvoch Slovákov, ktorí figurujú v rebríčku najbohatších ľudí sveta podľa Forbes
  • Na Slovensku sa jeho meno spája najmä s kauzami. Ako prišiel k svojmu bohatstvu a z čoho ho vlastne obviňovali?
haščák súd penta
SIU/Matej Krajčovič
  • Jaroslav Haščák je jedným z dvoch Slovákov, ktorí figurujú v rebríčku najbohatších ľudí sveta podľa Forbes
  • Na Slovensku sa jeho meno spája najmä s kauzami. Ako prišiel k svojmu bohatstvu a z čoho ho vlastne obviňovali?

Jaroslav Haščák sa nenarodil v bohatej rodine ani vo veľkomeste. Pochádza z obce Ďurková, okres Stará Ľubovňa. Po úspešnom ukončení gymnázia sa dostal na vysokú školu do Moskvy. Hoci sa s obľubou hovorí, že na takéto školy sa vedeli dostať len ľudia verní vtedajšiemu režimu, Haščák je dnes, paradoxne, pre mnohých symbolom kapitalizmu. Od minulého roka čelil obvineniu z korupcie a z legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Polepšil si

Napriek obvineniu sa Haščák ocitol v svetovom rebríčku Forbes. Časopis každoročne zverejňuje zoznam najbohatších ľudí planéty. Vlani sa naň dostali dvaja Slováci, jedným z nich je práve spolumajiteľ Penty.

Jaroslav Haščák sa spolu s niekoľkými ďalšími ľuďmi ocitol na 2 378. mieste. Jeho oficiálny majetok je podľa Forbes 1,1 miliardy eur.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Oproti predminulému roku si však spolumajiteľ Penty pohoršil. V roku 2020 bol na 1 990. mieste. Miliardovú hranicu Haščák dosiahol v rokoch 2019 a 2020. Znamená to, že hoci jeho majetok narástol, v rebríčku sa umiestnil na horšej pozícii. Podľa Forbes sa totiž v prestížnom zozname objavilo množstvo nových miliardárov, ktorí zbohatli napríklad vďaka kryptomenám.

Drahé auto, haciendy aj vrtuľník

Ako spolumajiteľ mal v Pente najväčší podiel. Podľa dostupných informácií bol Haščák veľmi zameraný na prácu. Aj k najvyššiemu podielu vo firme sa dopracoval postupne – zarobené peniaze neinvestoval do domov či jácht, vkladal ich späť do firmy a navyšoval si tak podiel.

Neznamená to však, že by si nedoprial okázalý luxus. Na prepravu využíval Mercedes Maybach triedy S, ktorého cena sa začína na sume 174 000 dolárov. Známa je tiež okázalá svadba, na ktorej bolo viac ako 400 ľudí. Minulý rok tiež SME upozornilo, že Haščákovci v lokalite medzi obcami Kuchyňa a Rohožník stavajú luxusný rezort.

Známa je aj Haščákova vila v Záhorskej Bystrici, pred ktorou protestovali ľudia kvôli nahrávke z kauzy Gorila. Vlastní tiež vrtuľník, kvôli ktorému podľa Plusky postavil v rodnej obci Ďurková pristávaciu dráhu. V tejto obci má na ploche takmer dvoch ároch a na pozemku so záhradou na takmer ôsmich ároch postavenú aj haciendu.

Penta – symbol kapitalizmu

Haščák nejaký čas študoval aj v Pekingu, kde po prvýkrát zakúsil podnikanie. Na začiatku 90. rokov začali so svojím doterajším obchodným partnerom Marekom Dospivom dovážať na Slovensko a do Čiech textil z Číny.

Biznis šiel natoľko dobre, že poskytol Haščákovi a Dospivovi dostatočný kapitál na vytvorenie niečoho väčšieho. Na prelome rokov 1993 a 1994 založili spolu s ďalšími partnermi – Jozefom Oravkinom, Martinom Kúšikom a Jurajom Herkom (neskôr nahradený Jozefom Špirkom) – spoločnosť Penta Brokers. Tá obchodovala s cennými papiermi.

Takto sa zrodila Penta. Názov, ktorý v gréčtine znamená päť. Presne toľko bolo zakladajúcich členov a toľko kľúčových ľudí, len už trochu vymenených, stojí za Pentou i dnes.

Penta sa rokmi menila, ako sa menili aj jej oficiálne názvy – z Penta Brokers na Penta Group až po dnešný Penta Investments Limited, no skrátene je to stále Penta. Menili sa a rozširovali aj podnikateľské aktivity.

zdroj: TASR/ Jakub Kotian. Norbert Bödör a Jaroslav Haščák

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Svetový rebríček Forbes, Penta Investments, SME, Penta Investments, Startitup.sk, SME, Pluska.sk, Startitup.sk, Startitup.sk, Aktuality.sk , Hospodárske noviny, Hospodárske noviny, Uznesenie Ústavného súdu SR, Úryvok zvukového záznamu Gorila, Denník N, SME, Aktuality.sk, Nový čas, Týždeň, TA3, Blog Denník N, Startitup.sk, Denník N, Startitup.sk, Pravda, Forbes, Investigatívne centrum Jána Kuciaka, Denník N, Startitup.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie