Voda zo vzduchu pomôže miliónom

  • Zariadenie, ktoré zachytí denne až 41,5 l vody.
voda
  • Zariadenie, ktoré zachytí denne až 41,5 l vody.

V poslednom čase ako by sa roztrhlo vrece zo zariadeniami, ktoré ľudstvu pomáhajú bez toho, aby ubližovali prostrediu a nám nedá inak, ako sa z tohto faktu tešiť. Už bolo predsa dávno načase, aby ľudstvo začalo brať ohľad na našu Zem. Koniec koncov, je len jedna, tak prečo sa o ňu nepostarať.

VICI-Labs v spolupráci s UC Berkeley a National Peace Corps Association vyrobili nízkorozpočtové zariadenie, ktoré pomôže vyše 2,3 miliónom ľudí vo svete, ktorí trpia nedostatkom pitnej vody. Jediné takéto zariadenie dokáže zadržať až 11 galónov pitnej vody každý deň. Vyše 41,5 litrov čistej vody si tak každý deň nájde cestu k ľuďom, ktorí ju tak veľmi potrebujú.

water-seer-condensation-collection-device-installed-1020x610

Water Seer, ako sa toto zariadenie nazýva, je schopné každý deň zachytiť spomínaných 41,5 litrov pitnej vody bez pomoci akéhokoľvek externého napájania a zopár takýchto zariadení je dostatočným množstvom na to, aby zabezpečili dostatok vody pre malú dedinu. “Výroba” vody pritom nezapríčiní žiadny skleníkový efekt alebo iné nepriaznivé environmentálne vplyvy. Dokonca, čo viac, Water Seer by mohol fungovať naveky, čím by zaručoval dostatok vodného zdroja ďalším a ďalším generáciám.

water-seer-condensation-collection-device-1020x610

Určite si zvedavý, na akom princípe Water Seer funguje, a možno ťa prekvapí, aký je jeho princíp jednoduchý. Vrchná časť zariadenia Water Seer je vybavená jedinou vertikálnou vzdušnou turbínou, zatiaľ čo zvyšok zariadenia je zasadený 6 alebo viac stôp (1,5 m alebo viac) do zeme a okolo kovového krku je nabalená hlina. Turbína slúži na čerpanie vzduchu do podzemnej komory, a keďže táto časť zariadenia je chladená okolitou pôdou, voda kondenzuje a rezervoár vytvorí akoby malú umelú studňu, ktorá poteší veľké množstvo ľudí.

Water Seer začala na Indiegogo kampaň, kde sa snaží nazbierať 77 000 amerických dolárov (takmer 71-tisíc eur), aby mohli sady Water Seer zariadení vybudovať po celom svete. Samozrejme, tento cieľ už dávno splnili a to ešte stále zostáva nejaký ten týždeň do konca kampane. Water Seer už bolo testovaný ako prototyp a najnovší model tohoto zariadenia bol dokončený v auguste 2016. Po ukončení kampane ho tiež čakajú testy v teréne, na ktoré bude dohliadať National Peace Corps Association.

zdroj: vimeo

Zdroj a fotografie: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie: summedico.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK