Vodu piješ celý život zle. Vedci vyvrátili roky zakorenenú poveru

  • Osem pohárov vody už zrejme netreba brať tak seriózne
  • Viacero ľudí potrebuje len 1,5 až 1,8 litra tekutín denne, čo je menej ako odporúčané 2 litre
Ilustračná foto
Ilustračná foto, Unsplash/Quoakk Bottler Unsplash/Amine Rock
  • Osem pohárov vody už zrejme netreba brať tak seriózne
  • Viacero ľudí potrebuje len 1,5 až 1,8 litra tekutín denne, čo je menej ako odporúčané 2 litre

Vieš, koľko vody potrebuje prijať tvoje telo a naopak, kedy je to už priveľa? Štúdie kliniky Mayo naznačujú, že potreby sú pre každého jedinca individuálne a závisia od viacerých faktorov.

Nestretneme sa s odpoveďou, ktorá by sedela na všetkých ľudí, pretože presný vzorec na to, koľko by sme mali vypiť vody, neexistuje. To, čo ale vieme, je, aká dôležitá je voda pre naše telo. Nielenže voda tvorí cez 50 až 70 percent našej telesnej hmotnosti, ona musí byť prítomná pri každej bunke či tkanive, aby prežilo.

Voda nás zbavuje odpadových látok vylučovaním či potením. Taktiež udržiava našu teplotu v norme, pomáha pri mazaní kĺbov a zároveň chráni citlivé tkanivá.

Jej nedostatok v našom tele môže viesť k dehydratácii. Aj pri miernom dehydrovaní sa stáva, že máme oveľa menej energie. Voda sa z nášho tela stráca aj dýchaním, samozrejme, len v malých množstvách. 

Americké národné akadémie vied, inžinierstva a medicíny určili, že dospelý človek by mal počas dňa prijať od 1,8 – 2 litra tekutín.

To však neznamená, že je potrebné prijať tekutiny len v podobe vody či iných nápojov. Približne 20 percent denného príjmu tekutín pochádza práve z jedla a zvyšok z nápojov.

Osem pohárov denne

Určite si počul radu, že človek by mal za jeden deň vypiť osem pohárov vody, čo sú v priemere 2 litre. Je to cieľ, ktorý je ľahko zapamätateľný a taktiež pre mnohých ľahko dosiahnuteľný.

Osem pohárov už zrejme netreba brať tak seriózne, pretože najnovšia štúdia, o ktorej informoval portál Guardian odhaľuje, že ľudia majú až príliš vysoký príjem tekutín. Viacero ľudí potrebuje len 1,5 až 1,8 litra denne, čo je menej ako odporúčané 2 litre.

„Súčasné odporúčanie však nie je vedecky podložené,“ povedal pre Guardian Yosuke Yamada z Národného inštitútu biomedicínskych inovácií, zdravia a výživy.

„Ak budete jesť len chlieb, slaninu a vajcia, nezískate veľa tekutín z jedla, ale ak budete jesť mäso, zeleninu, ryby, cestoviny a ryžu, môžete z jedla získať až 50 % potrebných tekutín,“ hovorí Yamada.

Štúdia hodnotila príjem vody 5 604 ľuďom vo veku od 8 do 96 rokov vo viacerých krajinách. Vo výskume ľudia vypili pohár vody, v ktorej boli niektoré molekuly vodíka nahradené izotopom prvku deutérium, ktorý sa v našom tele nachádza prirodzene a je úplne neškodný.

Práve to, ako rýchlo sa eliminuje deutérium odhalí, ako rýchlo je voda v tele schopná premeniť sa. Je zrejmé, že miera sa líši od veku, pohlavia, fyzickej aktivity či prostredia, v ktorom dotyčný žije.

Pri vydávaní energie potrebuje naše telo, logicky, prijať viac tekutín. U niektorých mužov to môžu byť až 4,2 litra tekutín, čo sa s vekom znižuje. Nešportovci potrebujú vypiť omnoho menej tekutín ako športovci. Pri ženách je počet príjmu tekutín taktiež odlišný, pretože v tomto prípade rozhoduje opäť vek a fyzická námaha. 

Zo štúdie vyplýva, že mnohí potrebujú prijať viac tekutín ako je 8 odporúčaných pohárov, no mnohí a najmä ženy, omnoho menej. 

„Táto štúdia ukazuje, že bežné odporúčanie, že by sme všetci mali vypiť osem pohárov vody – teda približne dva litre vody denne – je pre väčšinu ľudí pravdepodobne príliš vysoký a je to ,univerzálna politika‘. Skutočný príjem vody v tele tieto údaje vyvracia,“ povedal John Speakman z Univerzity Aberden, spoluautor štúdie.

Zdroje: MayoClinic, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá