Všetci pacienti, ktorých sme prijali na oddelenie, boli nezaočkovaní, tvrdí primár z Košíc. Pribudlo 306 nakazených

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 392 783 za predchádzajúci deň pribudlo 1 369 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 188 727 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 2 634 ľudí
ockovanie, pandemia
TASR/Jakub Kotian
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 392 783 za predchádzajúci deň pribudlo 1 369 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 188 727 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 2 634 ľudí

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 306 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 147 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 8 113 RT-PCR vyšetrení a 13 041 antigénnych testov. Informuje MZSR.

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 356 vzoriek z celkového počtu 359 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 99,2% zastúpenie. Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (63), nasleduje Prešovský (61), Trenčiansky (47), Košický (41), Žilinský (31), Banskobystrický (26), Nitriansky (19) a Trnavský (18). Je medzi nimi 144 mužov a 162 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 189 309 a žien 207 178.

V nemocniciach je hospitalizovaných 156 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 108 ľudí. Na JIS sú 15 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 13 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 1 osobu. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 552 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 458. 

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 391 458 pričom takto bolo pozitívne testovaných 396 487 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 838 534 z čoho bolo pozitívne testovaných 385 581 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 719 649. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice informuje, že počet hospitalizovaných „kovid“ pacientov už začal stúpať. Nemocnica aktuálne hlási 27 pacientov s ochorením COVID-19.

„Mierne sa ich počet začal zvyšovať v auguste, teraz v septembri máme hospitalizovaných už 27 pacientov s ochorením COVID-19 a v piatok sme zaznamenali aj prvé úmrtie,“ hovorí generálny riaditeľ UNLP Košice MUDr. Ján Slávik, MBA.

POČET HOSPITALIZOVANÝCH KOVID PACIENTOV UŽ ZAČAL STÚPAŤ🆘🦠📈Aktuálne 27 pacientov s ochorením COVID-19👉„Mierne sa ich…

Posted by Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice on Monday, September 6, 2021

„Všetci pacienti, ktorých sme prijali na naše oddelenie, boli nezaočkovaní. Som presvedčený, že keby sa nechali očkovať, nemuseli mať taký vážny priebeh ochorenia COVID-19,“ dodáva primár OAIM MUDr. Ján Michlík.

Analytik Martin Smatana na sociálnej sieti konštatuje, že Bulharsko je ďalším príkladom, že pred delta variantom sa nedá „uniknúť“, len dobre ochrániť. „Je jedno či sa jedná o dovolenkovú, slnečnú, destináciu alebo severské krajiny. Keď raz dosiahne vírus potrebnú „masu“, nastáva prudký rast v počte prípadov. To, koľko z prípadov skončí v nemocnici alebo zomrie vie ovplyvniť každý z nás.“

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Pripomína, že očkovanie výrazne znižuje riziko ťažkého priebehu, hospitalizácie a úmrtia. Radí, aby ľudia nepodceňovali situáciu. „Je pravda, že z posledných štúdií to vyzerá, že tí čo prekonali ochorenie majú dobrú imunitnú reakciu aj proti delta variantu. To, či ale osoba prekoná ochorenie ako ‚nič’ alebo skončí v nemocnici je otázkou mnohých premenných.“

Objasňuje, že podľa poslednej štúdie z časopisu The Lancet vieme, že šanca na hospitalizáciu je 2,26-krát taká ako bola pri alfa mutácií. „Ak teda poznáte ľudí, čo to prekonali len ‚s teplotou’ a myslíte, že to bude aj váš prípad, myslite na to, že delta je oveľa agresívnejšia a zákernejšia mutácia a úplne zbytočne tým riskujete.“

Čo sa týka samotného Bulharska, krajina sa podľa Smatanu toto leto stala vyhľadávanou destináciou popieračov očkovania. „Nepíšem ale o dovolenkových pobytoch. Krajina sa často používala ako príklad, že očkovanie je viac-menej zbytočné. Opakovane sme sa totiž mohli dočítať, že: kým krajiny kde masovo očkujú zažívajú veľké vlny, Bulharsko, najmenej očkovaná krajina v EÚ, mala len zlomky prípadov a prakticky žiadne úmrtia.“

To všetko podľa analytika dokázali počas turistickej sezóny a s minimálnymi opatreniami. Napriek tomu, že sezóna v Bulharsku skončila ešte len tieto dni, z ilustračných grafov, kde svietilo Bulharsko v porovnaní napríklad s Veľkou Britániou, sa postupne vytratilo.

Smatana vysvetľuje prečo tomu tak je: „Ak sa pozrieme na situáciu v Bulharsku dnes, tak je to zrejmé. Krajina prechádza delta vlnou. Áno, zatiaľ má ‚len’ polovičný počet prípadov na 1 000 000 obyvateľov ako majú Veľkej Británii, ale aj tak už teraz dosahujú 5 násobne viac úmrtí ako na ostrovoch.“

Do rozdielov medzi krajinami a vlnami treba podľa jeho slov zarátať mnoho faktorov. Premorenosť z predchádzajúcich vĺn, kapacitu systému, platné opatrenia, špecifiká delty a ešte jeden, kľúčový faktor: „Kým v Británii dosiahla zaočkovanosť oboma dávkami 63,4 %, v Bulharsku len 17,3 %. Aj preto v Bulharsku sprísňujú opatrenia a čoraz viac sa rozpráva o tvrdom lockdowne.“

Zdroje: NCZI, MZSR, Facebook/Martin Smatana

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá