Vynález mladého Brita môže zachrániť milióny životov, no nechce zaň žiadne zásluhy

  • Na patentovaní produktu mu nezáleží, hlavné je aby pomohol čo najviac ľuďom.
boy
  • Na patentovaní produktu mu nezáleží, hlavné je aby pomohol čo najviac ľuďom.

Will Broadway je 22-ročný študent z Británie, ktorý zhotovil mini mobilnú chladničku, ktorá ma potenciál zachrániť milióny životov na celom svete. Najviac bude však potrebná v tých menej rozvinutých krajinách. Mladý študent dokonca za svoj vynález nič nechce, stačí mu dobrý pocit a vedomie, že niekomu možno pomohol zachrániť život.

Nezištný Will Broadway má za cieľ urobiť tento svet lepším miestom na život. Dá sa povedať, že k lepšiemu svetu už prispel svojím vynálezom. Chladiaci box s názvom Isobar sa dá perfektne využiť pri prevoze vakcín, keďže udržuje ideálnu teplotu. Svoj vynález si nemá v pláne ani patentovať, pretože pri tvorbe jeho produktom nebolo hlavným cieľom zinkasovať, čo možno najviac peňazí. Podľa jeho slov išlo predovšetkým o pomoc ľuďom.

666

„Každý deň vymýšľam a pracujem na nových produktoch pre ľudí, ktorým nič nechýba. Rozhodol som sa, že teraz je čas urobiť niečo pre ľudí, ktorí v živote nemajú takmer nič. Som toho názoru, že byť zaočkovaným by malo byť základným ľudským právom. Aj to je jeden z dôvodov, prečo nechcem dať Isobar patentovať, jednoducho nehodlám obmedziť jeho využitie.“

Will je absolventom priemyselného dizajnu a technológií na Loughborough University. Medzi jeho veľké úspechy sa radí aj získanie ceny Jamesa Dysona, ktorá sa udeľuje študentom za vytvorenie niečoho, čo pomôže vyriešiť nejaký problém. Prvým impulzom na realizáciu tohto nápadu dostal pri este po juhovýchodnej Ázií. Podľa odhadov by Isobar mohol v budúcnosti zachrániť 1,5 až 2 milióny ľudí za rok.

55555

Väčšinou by išlo o ľudí z rozvojových krajín sveta. Isobar pritom nemusí byť využívaný len na prepravu vakcín. Jednou z možností je aj preprava orgánov na transplantáciu alebo krv. Prístroj si udržuje stálu teplotu 2 až 8 stupňov, a to až 30 dní. Funguje tak, že vykurovaním čpavku a vody vytvára pary amoniaku, ktoré sa následne uvoľňujú do hlavnej komory, ak je chladenie potrebné.

zdroj:bbc.co.uk zdroj obrázkov a titulnej fotografie:thetimes.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie