WHO vyzýva mužov, aby limitovali počet sexuálnych partnerov. Dôvodom sú opičie kiahne

  • Približne 99 % prípadov opičích kiahní bolo potvrdených u mužov
  • Asi 10 % pacientov s opičími kiahňami bolo hospitalizovaných
opičie kiahne, lgbt
TASR/Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner/CDC via AP, File, Unsplash/Sara Rampazzo
  • Približne 99 % prípadov opičích kiahní bolo potvrdených u mužov
  • Asi 10 % pacientov s opičími kiahňami bolo hospitalizovaných

Svetová zdravotnícka organizácia pred pár dňami vyzvala gayov a bisexuálov, aby limitovali svoj počet sexuálnych partnerov. WHO tak urobila, aby túto skupinu mužov ochránila pred opičími kiahňami a spomalila prenášanie rýchlo šíriaceho sa vírusu. Informuje o tom CNBC.

Expertka WHO na opičie kiahne Rosamund Lewis potvrdila, že muži, ktorí majú sex s inými mužmi, sú najrizikovejšou skupinou. Približne 99 % prípadov opičích kiahní bolo potvrdených u mužov a v najmenej 95 % prípadoch ide o mužov, ktorí sú sexuálne aktívni.

Podľa šéfa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, je nevyhnutné, aby orgány verejného zdravotníctva spojili komunity mužov, ktorí majú sex s mužmi, aby znížili prenos vírusu. 

„Pre mužov, ktorí majú sex s mužmi, to v súčasnosti zahŕňa zníženie počtu sexuálnych partnerov, prehodnotenie zvažovania sexu s novými partnermi a výmenu kontaktných údajov s akýmikoľvek novými partnermi.“

Tedros tiež vyzval viaceré platformy sociálnych médií, spravodajských organizácií a technologických spoločností, aby bojovali proti škodlivým informáciám, ktoré podľa neho len podnietia prepuknutie choroby.

Upozorňuje, že stigma a diskriminácia môžu byť rovnako nebezpečné ako akýkoľvek vírus. Viditeľné to bolo v prípade koronavírusu, kedy sa dezinformácie šírili vo veľkej miere online.

Celosvetová zdravotná pohotovosť

Podľa údajov WHO bolo v súčasnosti hlásených viac ako 18 000 prípadov opičích kiahní v 78 krajinách. Asi 10 % pacientov s opičími kiahňami bolo hospitalizovaných, aby zvládli bolesť spôsobenú týmto ochorením. Podľa WHO bolo v Afrike hlásených päť úmrtí.

opičie kiahne
zdroj: SITA/CDC via AP

Cez víkend WHO vyhlásila celosvetovú zdravotnú pohotovosť, keďže počet prípadov začal rapídne rásť. Súčasná epidémia je veľmi nezvyčajná, pretože vírus sa široko šíri v Európe a Severnej Amerike, kde sa vírus bežne nevyskytuje.

V minulosti sa opičie kiahne prenášali na nízkej úrovni v odľahlých častiach západnej a strednej Afriky, kde ho prenášali hlodavce a iné zvieratá.

Vyhlásenie stavu globálneho ohrozenia znamená, že ochorenie predstavuje mimoriadnu udalosť a mohlo by sa rozšíriť do ďalších krajín a vyžadovať koordinovanú globálnu reakciu.

Takéto stavy ohrozenia pre verejné zdravie WHO vyhlásila aj v prípade ochorenia COVID-19, vírusu zika v Latinskej Amerike v roku 2016, pri epidémii eboly v západnej Afrike v roku 2014 či v prípade stále trvajúceho úsilia o vymietenie detskej obrny.

Vyhlásenie stavu ohrozenia väčšinou slúži ako prosba o pritiahnutie viac globálnych zdrojov a pozornosti k prepuknutiu choroby.

Vírus je potrebné potlačiť

Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová vyzýva vlády členských štátov Európskej únie (EÚ), aby posilnili svoje úsilie pri potláčaní epidémie opičích kiahní v regióne, ktorý je podľa nej „epicentrom zaznamenaných prípadov“. Uvádza to agentúra SITA.

V liste ministrom zdravotníctva európskej dvadsaťsedmičky, ktorý získala agentúra AP, politička vyzýva na „posilnenú, zosúladenú a koordinovanú akciu“. Nie je čas na nečinnosť, uviedla Kyriakidesová s tým, že je potrebné spolupracovať na tom, aby sa ochorenie dostalo pod kontrolu.

Kyriakidesová povedala, že medzi priority bloku v tejto fáze musí patriť zintenzívnenie identifikácie a hlásenia prípadov a zabránenie šíreniu infekcie.

Európska komisia zabezpečila kúpu 160-tisíc dávok vakcín a podľa eurokomisárky sú tiež v príprave dva spoločné postupy obstarávania na nákup ďalších vakcín a antivírusového lieku Tecovirimat.

Kyriakidesová vyzvala ministrov EÚ, aby zintenzívnili komunikáciu s rizikovými skupinami v oblasti verejného rizika, upozornila však, že konkrétna skupina mužov, ktorí majú sex s mužmi, „by nemala byť cielená, prenasledovaná alebo marginalizovaná pre prepuknutie choroby“.

New York vyhlasuje stav ohrozenia verejného zdravia

Úrady v New Yorku v sobotu vyhlásili stav ohrozenia verejného zdravia v dôsledku šírenia vírusu opičích kiahní a mesto označili za epicentrum epidémie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

Vo vyhlásení newyorského starostu Erica Adamsa a komisára pre verejné zdravie Ashwina Vasana sa uvádza, že až 150.000 obyvateľov New Yorku môže byť ohrozených infekciou opičích kiahní. Vyhlásenie umožní úradom vydávať núdzové opatrenia, ktoré pomôžu spomaliť šírenie nákazy.

Guvernérka štátu New York Kathy Hochulová vyhlásila tento týždeň pre šírenie infekcie stav ohrozenia a miestne zdravotné úrady označili opičie kiahne za bezprostrednú hrozbu pre verejné zdravie.

Podľa údajov Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zaznamenal New York k 29. júlu 1345 prípadov nákazy opičími kiahňami. Druhý najväčší počet prípadov v USA zaznamenali v Kalifornii, a to 799.

Od mája bolo doteraz hlásených viac ako 22.000 prípadov opičích kiahní v takmer 80 krajinách, pričom v Afrike zaznamenali približne 75 úmrtí, ktoré mali pravdepodobne súvis s touto chorobou. Prvé úmrtia mimo afrických krajín ohlásili v piatok Brazília a Španielsko, ktoré potvrdilo jedno ďalšie úmrtie v nasledujúci deň.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) minulý týždeň vyhlásila šírenie opičích kiahní vo svete za stav globálnej zdravotnej núdze. V minulosti k takémuto kroku pristúpila napríklad v súvislosti s pandémiou COVID-19 v roku 2020, vírusom zika v Latinskej Amerike v roku 2016 či s vírusom eboly v západnej Afrike v roku 2014.

Opičie kiahne sú pomerne zriedkavé ochorenie vyskytujúce sa väčšinou v krajinách strednej a západnej Afriky. Výskyt vírusu, ktorý ho spôsobuje, bol donedávna mimo afrického kontinentu evidovaný len zriedka. Od mája tohto roku sa však rozšíril aj do mnohých krajín Európy či do Severnej Ameriky.

Európa má už dve úmrtia

Španielsko v sobotu nahlásilo druhé úmrtie na opičie kiahne, píše SITA. Predpokladá sa, že ide o prvé obete tohto ochorenia v Európskej únii. Španielske ministerstvo zdravotníctva však nezverejnilo podrobnosti o obetiach. Prvé úmrtie na opičie kiahne krajina nahlásila v piatok. Podľa odhadov v Afrike ochoreniu podľahlo 75 ľudí, prevažne v Nigérii a Kongu, kde sa šíri smrteľnejšia forma opičích kiahní.

Podľa piatkovej správy španielskeho rezortu zdravotníctva sa v krajine doteraz opičími kiahňami nakazilo 4 298 ľudí, pričom zhruba 3 500 z nich tvorili homosexuálni muži. Ochorenie postihlo len 64 žien. Hospitalizáciu v Španielsku potrebovalo 120 nakazených.

Zdroje: CNBC, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá