YouTube už nebude zadarmo

  • Nová hudobná služba založená na Youtube platforme naozaj príde. Potvrdil to denník Financial Times prostredníctvom content directora, Čecha Roberta Kyncla. Firma zároveň chystá nové podmienky pre hudobníkov a vydavateľov, ktoré budú musieť podpísať, inak ich videoklip z YouTube zmizne.
image_1403128482.jpeg
  • Nová hudobná služba založená na Youtube platforme naozaj príde. Potvrdil to denník Financial Times prostredníctvom content directora, Čecha Roberta Kyncla. Firma zároveň chystá nové podmienky pre hudobníkov a vydavateľov, ktoré budú musieť podpísať, inak ich videoklip z YouTube zmizne.

 

Kyncl tvrdí, že majú podpísanú zmluvu s 90% ľuďmi z hudobného priemyslu, nech už to číslo znamená čokoľvek. Youtube tak môže zmazať pokojne desatinu videí od labelov a interpretov, ktorí na nové podmienky nepristúpia.

Organizácia WIN, ktorá zastrešuje nezávislých vydavateľov, už koncom mája vydala správu, že podmienky sú šikanujúce. Odmeny vraj budú malé a veľkí vydavatelia ako Sony, Warner alebo Universal ich budú mať lepšie. Tvrdí tiež, že WIN spravuje najviac hudby hneď po Universal, a tak by si ich mal YouTube „hýčkať“.

Google si je ale podľa Kyncla vedomý, že nemôže uspokojiť všetkých, ale napriek tomu uspejú a nová platforma bude prínosom tak pre fanúšikov, ako aj pre tvorcov obsahu. Vďaka plateným službám získajú nový zdroj príjmov. To jediné zo správy Financial Times vyplýva. Google zatiaľ službu oficiálne nevypustil (to sa stane až v najbližších mesiacoch), nezverejnil nové podmienky ani nezačal blokovať obsah tých, ktorí nové zmluvy nepodpíšu (to vraj príde behom pár dní).

Magazín TechCrunch píše, že medzi zablokovanými interpretmi bude napríklad britská speváčka Adele (jej hudbu vydáva XL Recordings), či kapela Arctic Monkeys (vydáva Domino). Aby to nebolo tak jednoduché, niektoré zo zablokovaných klipov majú zmluvy s video spoločnosťou Vevo, a tá zase odsúhlasila podmienky YOUTUBE. Týka sa to napríklad videa Adele – Rolling in the Deep.

Je v tom skrátka veľký guláš. Nerozluštili ho ani zahraničné médiá, ktoré získali vyjadrenie zástupcov Googlu. Ten zatiaľ nevysvetlil, prečo potreboval nové podmienky, ktorými proti sebe poštval „indie labele“. Ani to, prečo by si bežní poslucháči mali platiť za klipy, ktoré sú a budú dostupné zadarmo. Prémiová služba bude bez reklám a klipy bude možné sťahovať k offline počúvaniu na mobil a tablet. Je to ale naozaj taká výhoda, alebo prídu ešte ďalšie bonusy? Čo sa stane s amatérskymi hudobníkmi, ktorí nemajú vydavateľa, ale sami by chceli, aby ich klipy zarábali pomocou reklám?

Google si musí dať veľký pozor, aby verejnosti na tieto otázky zrozumiteľne odpovedal. Pretože, ak sa tak nestane, stratia na tom všetci. Nezávislí hudobníci zmiznú z najväčšej video siete, takže si ľudia tých zvyšných „10% hudobného priemyslu“ nájdu inde. A prémiové služby si zaplatí len pár nadšencov, pretože na klipy im YouTube postačí aj s reklamou a na počúvanie hudby offline v mobile už majú Google Play Music, Spotify apod. (To vážne niekto sťahuje do mobilu hudobné klipy?)

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech