Eberhard
Eberhard

Z michelinskej reštaurácie Noro odišiel do malebnej obce, s kamarátkou otvorili pekáreň. Teraz pracujú aj 22 hodín denne

  • Remeselná pekáreň Eberhard je výsledkom snahy dvoch priateľov
  • Do podnikania vložili nielen veľa peňazí, ale najmä obrovské množstvo tvrdej práce a obety
  • Aj keď mali na dosah sľubnú kariéru v zahraničí, pre svoj pekárenský biznis si zvolili obec Malinovo pri Bratislave
  • Remeselná pekáreň Eberhard je výsledkom snahy dvoch priateľov
  • Do podnikania vložili nielen veľa peňazí, ale najmä obrovské množstvo tvrdej práce a obety
  • Aj keď mali na dosah sľubnú kariéru v zahraničí, pre svoj pekárenský biznis si zvolili obec Malinovo pri Bratislave

Za projektom Eberhard stojí sympatická dvojica. Norbert Szöllösi – majster pekár z Budapešti, ktorý má 24-ročné skúsenosti získané v najlepších maďarských pekárňach a reštauráciách a Erika Petrleničová – pekárka a fanatička do gastronómie a cestovania.

Po vzájomnom stretnutí a vzniku priateľstva sa rozhodli svoj vzťah posunúť na ďalšiu úroveň. Spojili sily i skúsenosti, aby si založili vlastnú remeselnú pekáreň, akú na Slovensku ešte nikto nevidel.

Norbi sa kvôli tomuto projektu rozhodol odísť z pozície majstra pekára v najlepšej maďarskej pekárni Panificio il Basilico a presťahovať sa na Slovensko aj s celou rodinou. Deti nastúpili do školy, kde sa učia po slovensky a jeho žena Évi s ním pracuje v pekárni.

zdroj: Eberhard

Norbert predtým pracoval dlhé roky aj na vedúcom poste pre Café Gerbeaud a reštauráciu Onyx, ktorá bola ocenená dvoma hviezdami sprievodcu Michelin. Erika zase pracovala na sales pozíciách v korporáciách, zmysel ale napokon našla v práci s cestom, ktoré ju doviedlo k získaniu výučného listu. Teraz je vychýrenou gastromaniačkou, schopnou cestovať za dobrým jedlom aj na druhý koniec sveta.

Otvorili počas pandémie

Biznis partneri na začiatku rátali s počiatočnou investíciou vo výške 80 000 eur. Túto sumu sa im podarilo dvojnásobne prekročiť. Projekt ich tak stál viac ako 160-tisíc eur.

Keďže boli novozaložená spoločnosť, museli okamžite zabudnúť na úvery alebo pôžičky od bánk. Navyše, zúrila druhá vlna pandémie a gastro sektor bol jeden z posledných, ktorý sa dočkal finančnej pomoci od štátu.

zdroj: Eberhard

„Začali sme podnikať v čase vypuknutia druhej vlny, otvárali sme 16. septembra 2020. My vlastne ani nepoznáme iné podmienky, ako covidové. Prispôsobovali sme sa dôsledkom prijatých opatrení z jedného dňa na druhý. Veríme, že teraz prežívame svoje najťažšie obdobie a po návrate do normálneho života sa už teraz nevieme dočkať, kedy privítame nových zákazníkov,“ hovorí Erika pre Startitup.

Pekárni napokon pomohol súkromný investor, ktorému budú pôžičku splácať nasledujúcich 5 rokov. Zatiaľ fungujú z mesiaca na mesiac a všetky ušetrené peniaze okamžite preinvestujú späť do vybavenia a rozvoja.

Na neúspech nebol priestor

Od momentu nápadu až po finálnu realizáciu spojenú s otvorením nemalo toto duo čas zaoberať sa otázkami ohľadom prípadného neúspechu. Celý proces trval 4 mesiace a zahŕňal rekonštrukciu priestorov, papierovačky a čakanie na objednané stroje. Vedeli, že ak niečo robia najlepšie ako vedia a ešte k tomu zo srdca, úspech sa dostaví.

zdroj: Eberhard

„Boli sme, samozrejme, pripravení na tvrdú drinu, stres a spánkový deficit v prvých mesiacoch. Po vykonaní prieskumu sme usúdili, že na Slovensku je veľký priestor práve pre výrobu kvalitného pečiva. Do karát nám hrali skúsenosti získané z rôznych oblastí.“ 

V ich pekárni Eberhard kladú dôraz predovšetkým na kvalitu surovín a tradičné pracovné postupy. Červenú u nich majú hotové zmesi, prídavné látky či konzervačné látky. Navyše, používajú výhradne múky najvyššej kvality, trstinový cukor, maslo (žiadne margaríny) a morskú soľ.

Ponuku menia denne

Každý týždeň sa 60 až 70 % ich ponuky celkom mení. Na výber sú overené klasiky, ale aj gastro úlety pre odvážnejších. Ide napríklad o bagety curry-kurkuma alebo chlieb s krvavničkou. Pracujú aj so sezónnymi ingredienciami a preferujú malých lokálnych dodávateľov. 

zdroj: Eberhard

Od začiatku si vedú dôkladné štatistiky príjmov a výdavkov. „Pri cenotvorbe nás zaujíma vždy cena suroviny a jej dostupnosť, ďalej pripočítame prevádzkové náklady a pridáme našu maržu. Samozrejme, berieme do úvahy aj fakt, či niekto ponúka tovar podobnej kvality a zloženia, a za akú cenu.“ 

Bestsellerom pekárne Eberhard je jednoznačne syrový praclík, tesne za ním sú ich vychýrené bagety a ciabatta. Zo sladkého je to bougatsa, čo je grécky raňajkový koláč. 

Pre predstavu: 750-gramový pšenično-ražný chlieb tu kúpiš za 3,49 eur, 500-gramovú vianočku za 2,99 eur. Každý výrobok z ich dielne pritom vydrží mäkký minimálne 4-5 dní. 

zdroj: Eberhard

„Občas počujeme cenové námietky od zákazníkov na naše výrobky, čo je však úplne prirodzené, ak človek nevidí do zákulisia a prípadne nemá s podnikaním osobné skúsenosti. Najvyšším nákladom je u nás ľudská pracovná sila a keďže my sme remeselná výroba, tento náklad sa musí automaticky pretaviť do ceny.“ 

Chlieb sa pripravuje 36 hodín

Ľudia sú však, podľa ich názoru, ochotní si za kvalitné pečivo priplatiť. Je to podľa nich aj vďaka tomu, že ľudia začali viac cestovať, spoznávať iné kultúry a ich gastronómiu. Ochutnali jedlá z kvalitných surovín a po návrate domov, prirodzene, vyhľadávajú podobné zdroje.

zdroj: Eberhard

Všímajú si tiež, že sa objavuje čoraz viac zákazníkov, ktorí trpia rôznymi intoleranciami, cukrovkou, alergiami, alebo sú jednoducho gurmáni či dbajú o zdravší životný štýl. V iných prevádzkach to pre nich znamená veľké obmedzenie pri výbere.

Erika tiež konštatuje, že veľa ľudí k nim prichádza so zdravotnými problémami práve kvôli nekvalitným dopekaným výrobkom. „Keď prídu k nám, nielenže majú na výber z viacerých možností, ale po ochutnaní sa k nám opätovne vracajú.“ 

zdroj: Eberhard

Tvrdia tiež, že reprezentujú životnú filozofiu „slow food“, pri ktorej na všetko dobré treba čas. Celý proces výroby ich chlebov trvá približne 36 hodín. Vďaka tomu sú ľahšie stráviteľné a dlho mäkké. Ich zloženie je trojslovné – múka, voda, soľ.

Pracujú 22 hodín denne

O tom, že práca pekárov je skutočne náročná, niet pochýb.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie