Z nuly až na vrchol

Ľubomír Tereš / 19. apríla 2015 / Lifehacking

Nie­kto­rí z naj­bo­hat­ší­ch ľudí súčas­nos­ti mali skrom­né​začiat­ky. Pod­ľa Dai­ly Finan­ce, “tak­mer dve tre­ti­ny sve­to­vý­ch miliar­dá­rov, vybu­do­va­li svo­je bohat­stvo od nuly, spo­lie­ha­júc sa len na vlast­nú túž­bu a odhod­la­nie, nie na dob­ré gény.”

Tak napríklad, prvou prácou majiteľa značky Virgin Richarda Bransona, bol predaj vianočných stromčekov. Vlastník basketbalové klubu Dallas Mevericks Mark si zarábal predávaním vriec na odpadky. CEO spoločnosti Las Vegas Sands Sheldon Adelson pracoval ako roznášač novín a taký Elon Musk, zakladateľ Tesla Motors a PayPal, začínal kariéru písaním videohier.

 

 

Howard Schultz

Ceo Starbucksu vyrastal v Brooklyne spoločne s jeho rodičmi a súrodencami. Jeho matka, ktorá nedokončila ani strednú školu, svojim deťom neustále hovorila, aby verili vo svoj vlastný úspech. Schultzov otec pracoval a podporoval synovu vášeň k športu. Po tom, ako dostal Howard futbalové štipendium na Michiganskej univerzite sa stal prvým členom rodiny, ktorý študuje na vysokej škole. “Zistil som, že som nebol taký dobrý futbalista, ako som si myslel a nakoniec som s futbalom skončil“, píše Schultz vo svojej knihe. Aby si mohol dovoliť platiť školu, musel si zobrať pôžičky alebo občas darovať krv, čo mu vynieslo nejaké peniaze navyše. Nakoniec skončil zamestnaný v Starbuckse ako marketingový riaditeľ. Postupne sa však vypracoval na riaditeľa a pod jeho vedením sa z malej siete kaviarní, stal najväčší obchodný reťazec obchodujúci s kávou na svete, s vyše 5500 prevádzkami v 50 krajinách sveta.

 

 

Sara Blakely

Sarah je jedna z najmladších “self-made“ ženských miliardárok na svete. Cesta k jej úspechu však nebola taká jednoduchá. Dvakrát sa pokúšala dostať na právo, avšak vždy neúspešne. Neskôr sa zamestnala v parku Walt Disney ako pomocná pracovníčka. Ďalších 7 rokov predávala faxové prístroje, aby konečne spravila najlepšie rozhodnutie svojho života. Všetky svoje úspory v hodnote 5000$ investovala na rozbeh svojej budúcej firmy, Spanx.

 

 

Jeff Bezos

CEO Amazonu bol už od narodenia mechanický typ, keď sa pokúsil rozmontovať jeho vlastnú detskú postieľku. Ako tínedžer pracoval jedno leto v McDonald’s. Nasledujúci rok sa však už vydal na podnikateľskú dráhu a spustil letný kemp pre deti, ktoré sa chceli naučiť viac o vede a technike. Za každé zo 6 detí, ktoré sa prihlásili, zinkasoval $600. Hoci Jeffov majetok má v súčasnosti hodnotu niekoľko miliárd dolárov, v rozhovore pre Seattler Times uviedol, že ako dieťa musel tvrdo pracovať na ranči jeho starého otca.

 

 

Jan Koum

Ako 16 ročný emigroval spolu s matkou z Ukrajiny do Spojených štátov. Život v novej krajine bol ťažký a rodina sa spoliehala len na štátnu pomoc. Ako tínedžer sa Koum učil programovať, a keď dospel, založil appku WhatsApp, ktorú Facebook odkúpil za 19 miliárd dolárov.

 

 

Larry Elison

Keď sa Larry narodil, jeho mladá mama sa nedokázala o neho postarať a preto bol zverený do starostlivosti príbuzných. Jeho adoptívny otec bol chudobný ruský imigrant. Po smrti adoptívnej matky odišiel Elison z univerzity a namieril si to do Kalifornie, kde striedal jeden job za druhým. Raz povedal, že “mal všetky predpoklady na to, aby nikdy neuspel“. V roku 1977 však založil dátovú spoločnosť Oracle, ktorá má momentálne zastúpenie v 150 štátoch sveta.

 

 

Zhang Xin

Zhang Xin je šéfkou jednej z najväčších čínskych realitných spoločností SOHO China. Zhang prežila mladosť v chudobe. Pracovala v továrni na výrobu hračiek v Hong Kongu. Trvalo jej 5 rokov, kým si vôbec našetrila peniaze na letenku do Londýna, kde absolvovala kurz angličtiny. Následne začala študovať na Cambridgeskej univerzite a pracovala pre Goldman Sachs v New Yorku. “Každý pochádza z neznáma, to je jednoducho Čína“, povedala pre CNN minulý rok.

 

 

zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)