Za až 40 % znečistenia planéty je zodpovedná hŕstka najbohatších, ukázala štúdia

  • Sme uprostred klimatickej krízy
  • Najbohatší Američania sú zodpovední za skoro polovicu znečistenia
znečistenie, klimaticka kriza
Ilustračný obrázok, znečistené ovzdušie a továreň na spracovanie ropy v USA, AP Photo/Achmad Ibrahim, Raquel Natalicchio/Houston Chronicle via AP
  • Sme uprostred klimatickej krízy
  • Najbohatší Američania sú zodpovední za skoro polovicu znečistenia

Toto leto bolo pre Európu rekordné. Len nedávno zaznamenali nový teplotný rekord, a to v španielskom meste Valencia. Na tamojšom letisku namerali približne 46,8 stupňa Celzia, čo je o takmer 3,5 stupňa viac v porovnaní s predchádzajúcim rekordom nameraným v roku 1986. 

Ako však pripomína TASR, najvyššiu teplotu však v Španielsku namerali 14. augusta 2021 – vtedy teplomer na meteorologickej stanici La Rambla v južnej provincii Córdoba ukazoval 47,6 stupňa Celzia. 

Preto sa vlády po celom svete snažia znížiť svoju uhlíkovú stopu a zároveň sa pripraviť na zmeny, ktoré nás už neobídu. V najnovšej štúdii uverejnenej vo štvrtok v časopise PLOS Climate sa zistilo, že konkrétne až 10 % najbohatších Američanov je zodpovedných za skoro polovicu znečistenia, ktoré spôsobuje otepľovanie v Spojených štátoch. 

Veľké majetky a ich vplyv

Je to pre ich obrovské majetky, ako sú viaceré súkromné vily, lietadlá či lode, avšak okrem toho poukázali aj na spoločnosti, do ktorých miliardári investujú, totiž viaceré sú firmy, ktoré obchodujú s fosílnymi palivami.

„Globálne otepľovanie môže byť obrovská, ohromujúca, hmlistá vec, ktorá sa deje vo svete, a vy máte pocit, že na ňu nemáte dosah. Tak trochu viete, že k tomu nejakým spôsobom prispievate, ale nie je to jasné ani vyčísliteľné,“ uviedol Jared Starr, vedec v oblasti udržateľnosti na Massachusettskej univerzite v Amherste a autor správy pre CNN.

Autori štúdie okrem toho hromadne vyzvali vlády po celom svete, aby upustili od daní, ktoré sa dotýkajú ľudí, namiesto toho by podľa nich mali zdaniť investície bohatých, ktoré znečisťujú klímu.

Nutné ďalšie opatrenia

„Je jasné, že na zabránenie najhorším dôsledkom zmeny klímy a dosiahnutie spravodlivej klimatickej budúcnosti sú potrebné ďalšie opatrenia,“ píše sa v záveroch štúdie. Odborníci pripisujú čoraz častejšie vlny horúčav klimatickej zmene. So stúpajúcimi teplotami sa očakáva, že horúčavy sa začnú prejavovať častejšie aj intenzívnejšie, konštatuje AFP.

Celková štúdia vznikla pomocou porovnania transakcií za uplynulých 30 rokov s dopadom na životné prostredie. Išlo o obrovské množstvo dát. V prípade firiem znečisťujúcich prírodu sú tak na tom najhoršie tie reťazce, ktoré spaľujú ťaženú ropu alebo s ňou obchodujú.

Touto metódou a taktiež tým, že autori prepojili uhlíkovú stopu každého doláru HDP s domácnosťami pomocou údajov z prieskumu obyvateľstva, ktoré ukazovali odvetvia, v ktorých ľudia pracujú, ale aj ich príjmy, sa zistilo, že domácnosti zarábajúce viac ako 178 000 dolárov, sú zodpovedné za 40 % znečistenia. Konkrétne na 1 % domácností s najvyšším príjmom pripadá 15 až 17 % emisií v krajine.

Nemorálne kroky

„Zdá sa, že je morálne a politicky problematické, aby jedna skupina ľudí mala z emisií taký veľký úžitok, zatiaľ čo chudobnejšie skupiny spoločnosti by sa mali neúmerne vyrovnať so škodami spôsobenými týmito emisiami,“ povedal Starr pre denník The Washington Post.  

Zaujímavé, no zároveň neuveriteľné bolo aj zistenie, že len 15 dní emisií super emitenta, teda človeka s obrovskými výdavkami na neekologický spôsob života, sa rovnalo celoživotným emisiám človeka z 10 percent najchudobnejšej vrstvy Američanov, ako píše denník.

Zdroje: CNN, TASR, PLOS Climate, The Washington Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá