Za jediný deň pribudlo vyše 14 000 nakazených. V karanténe je viac ako 600 tried, situácia je vážna, tvrdia experti z Bratislavy

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 14 643
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 31 595
školy, covid
TASR/František Iván
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 14 643
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 31 595

Za pondelok pribudlo na Slovensku 14 643 ľudí s pozitívnym výsledkom PCR testu. Celkovo ich laboratóriá ukončili 31 595. Ako uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR, viac ako 61 % z infikovaných nebolo zaočkovaných. Pozitívny antigénový test malo za uplynulý deň ďalších 3 870 osôb. Z nich nebolo zaočkovaných takmer 63 %.

Podľa zverejnených údajov pribudlo 20 úmrtí. „V nemocniciach je 1 663 pacientov s COVID-19, na JIS a OAIM je 296 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 144 ľudí,“ doplnil rezort údaje za pondelok. Takmer 78 % z hospitalizovaných pritom nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

Uplynulý deň tiež pribudlo 9 323 ľudí zaočkovaných treťou dávkou vakcíny. Spolu ich je už 1 482 116. Druhú dávku očkovacej látky dostalo 2 137 osôb (spolu 2 661 138) a prvú 932 ľudí (spolu 2 798 166).

Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava informuje, že situácia je vážna, stúpame. V 4. kalendárnom týždni v Bratislavskom kraji zaznamenali 622 tried v karanténe a to konkrétne: 101 tried v materských školách, 378 tried na základných školách, 143 tried na stredných školách.

V 9 školách bol prerušený výchovno-vzdelávací proces celej školy (týka sa to 7 materských škôl a 2 základných škôl). „Epidemiologickú situáciu v predškolských a školských zariadeniach v Bratislavskom kraji pravidelne sledujeme/monitorujeme, operatívne spolupracujeme s vedením školských zariadení, v ktorom sa pozitívny prípad ochorenia COVID-19 vyskytol.“

Tvrdia, že epidemiologická situácia v Bratislavskom kraji sa vo výskyte pozitívnych prípadov na COVID-19 naďalej zhoršuje. Zároveň sa však zvyšuje aj chorobnosť na ďalšie akútne respiračné ochorenia a chrípku v kraji.

Aj Prešovský samosprávny kraj (PSK) eviduje aktuálne z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19 na dištančnom vzdelávaní triedy v 52 stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja z celkového počtu 68 škôl. Dištančná výučba nebola hlásená len zo škôl v Levočskom okrese.

Dal by si si pichnúť tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu?

Ako pre TASR uviedla hovorkyňa kraja Daša Jeleňová, konkrétne prešlo z prezenčnej na dištančnú výučbu celkovo približne 179 tried, v rámci ktorých je to 4 912 žiakov a 147 zamestnancov krajských stredných škôl.

„Najviac žiakov mimo prezenčného vyučovania hlásia tri gymnáziá, a to Gymnázium Kukučínova Poprad, kde sa dištančne vzdeláva 17 tried a v rámci nich 493 žiakov. Ďalej je to Gymnázium arm. gen. L. Svobodu v Humennom, kde je mimo prezenčnej výučby na základe rozhodnutia príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva celá škola a jej 18 tried so 480 žiakmi. Na Gymnáziu Konštantínova Prešov sa aktuálne dištančne učí 14 tried a ich 410 žiakov,“ uviedla Jeleňová.

škola, žiaci, koronavírus
zdroj: TASR/Miroslava Mlynárová

Väčšina rodičov je za to, aby školy na Slovensku ostali otvorené aj v prípade zhoršujúcej sa pandemickej situácie. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky, ktorý si dal vypracovať rezort školstva na vzorke viac ako tisíc respondentov. Počas návštevy škôl v Levoči to potvrdil minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling.

„Som rád, že Slovensko jasne povedalo, že chce mať otvorené školy, že to všetci vnímame, že vzdelávanie je dôležité. Z prieskumu vyplýva, že 82,3 % opýtaných je za to, aby školy boli otvorené aj pri zhoršujúcej sa situácii, 13 % hovorilo, že by sa mali zatvoriť a 4,7 % sa nevedelo vyjadriť,“ konkretizoval minister výsledky prieskumu uskutočneného v januári.

Ide podľa neho o jasný signál, že školy by sa zatvárať nemali a spoločnosť by mala zvládnuť jednotlivé opatrenia aj tlak, ktorý s pandémiou prichádza. „Takto pristupujú k tomu aj okolité krajiny,“ zdôraznil Gröhling.

Minister si myslí, že sa nemôžu školy na Slovensku zatvárať celoplošne. „Ak, tak poďme po jednotlivých školách, kde riaditeľ má právomoc prerušiť vyučovanie v danej triede, kde sa vyskytol pozitívny žiak alebo učiteľ. Ak dve tretiny škôl za posledný týždeň nemali žiadnu triedu v karanténe, nemôžeme ich všetky zatvárať, musíme to zvládnuť,“ skonštatoval šéf rezortu školstva.

Dodal, že systém ostáva nastavený rovnako ako doposiaľ, ocenil skrátenú karanténu, komunikovať chce ešte s ministrom zdravotníctva o možnosti individuálnej izolácie. 

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR, minedu.sk, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá