Za nedbalosť dostaneš pokutu aj 3 000 eur. Na výšku dane z nehnuteľnosti má vplyv viacero faktorov

  • Niektorí Slováci si musia podať daňové priznanie do konca januára
  • Na podanie daňového priznania k dani z nehnuteľností vplývajú mnohé zmeny
daňové priznanie k dani z nehnuteľností
Daňové priznanie k dani z nehnuteľností, TASR/Henrich Mišovič
  • Niektorí Slováci si musia podať daňové priznanie do konca januára
  • Na podanie daňového priznania k dani z nehnuteľností vplývajú mnohé zmeny

Termín podania daňového priznania k dani z nehnuteľností sa blíži, táto povinnosť sa však netýka každého. Upozornil na to portál Aktuality.sk.

Kto musí podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti

Treba rozlišovať medzi podaním daňového priznania a zaplatením dane z nehnuteľnosti. Ak počas uplynulého roka, presnejšie od 2.1.2023 do 1.1.2024 nedošlo k žiadnej zmene v nehnuteľnosti, ktorú majiteľ vlastní, má v nájme či užíva, daňové priznanie k dani z nehnuteľností nepodáva. Príde mu však rozhodnutie od samosprávy na zaplatenie vyrubenej dane z nehnuteľností.

Povinnosť podať daňové priznanie je vtedy, ak sa v tomto období niekto stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti. Ak došlo k zmene druhu alebo výmery pozemku, účelu využitia stavby, bytu alebo nebytového priestoru, či niekomu zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľností, je povinnosť podať čiastkové priznanie k dani z nehnuteľností.

Za aké nehnuteľnosti sa podáva

Zákon rozlišuje 3 druhy dane z nehnuteľností, a to daň zo stavieb, z bytov a z nebytových priestorov v bytovom dome a z pozemkov. Do týchto skupín patria stavby, ako dom, chata, garáž, humno, drobná stavba, ako letná kuchynka, chliev, dreváreň či napríklad altánok.

Patria tam aj byty a nebytové priestory, napríklad garážové státie v suteréne bytového domu, prípadne časti bytu, pri ktorých bola zmena v užívaní a z časti alebo celého bytu sa tak stal nebytový priestor. Ide aj o pozemky, ako záhradky v záhradkárskych osadách, záhrady pri domoch, dvory, stavebné pozemky, orná pôda, trvale trávnaté porasty, lesy či napríklad vinice.

Zmeny, ktoré majú vplyv na podanie priznania

Najčastejšie zmeny, pri ktorých sa vyžaduje podanie daňového priznania, sú kúpa či predaj nehnuteľnosti, jej darovanie alebo nadobudnutie darom, zdedením, prípadne dražbou. V prípade rozvodu a následného rozhodnutia súdu o majetkovom vysporiadaní sa väčšinou mení podiel na spolu vlastnených nehnuteľnostiach.

Pri získaní právoplatného či dodatočného stavebného povolenia sa mení druh pozemku, napríklad záhrada na stavebný pozemok. Tým sú všetky parcely až do vydania právoplatného kolaudačného rozhodnutia. Aj to má teda vplyv na podanie daňového priznania.

Ďalej ide aj o získanie právoplatného povolenia na zmeny v užívaní stavby, bytu alebo jeho časti. Napríklad sa niekto môže rozhodnúť jednu izbu v rodinnom dome používať na podnikanie a zmení jej využitie z obytnej miestnosti na kancelárske priestory.

Na podanie priznania má vplyv aj búranie stavby na základe povolenia na jej odstránenie, pričom táto skutočnosť je následne zaznamenaná aj v katastri. Podobne je to pri pozemkových úpravách, ak sa majiteľa nehnuteľnosti týka preusporiadanie pozemkov a došlo u neho k zmene vo vlastníctve. Vtedy treba, aby daňové priznanie podal.

Zmena v nájomnom vzťahu so Slovenským pozemkovým fondom má tiež vplyv na podanie daňového priznania. Rovnako aj zmena dlhodobého nájomného vzťahu, ktorý je zapísaný v katastri, pričom to sa však týka skôr podnikateľov. Ide o dlhodobý nájom pôdy minimálne po dobu 5 rokov, pričom tento vzťah je zapísaný v katastri.

Vplyv na podanie daňového priznania má napríklad aj keď sa zmení výmera parcely jej rozdelením. Poradenstvo k tomu, či má niekto podať daňové priznanie, alebo nie, však poskytuje obecný, alebo mestský úrad, v ktorého katastri je nehnuteľnosť.

Kedy a kde podať priznanie

Daň z nehnuteľností je miestnou daňou, ktorá sa platí mestu alebo obci. Podáva sa teda vždy na príslušnom mestskom alebo obecnom úrade, v ktorého katastri nehnuteľnosť je.

Tlačivo je na stiahnutie na stránke Ministerstva financií Slovenskej republiky alebo na mestskom či obecnom úrade. Vyplnený dokument možno poslať poštou alebo elektronicky po registrácii na portáli finančnej správy.

Ak u niekoho došlo k zmene medzi 2.1.2023 a 1.1.2024, musí podať daňové priznanie najneskôr do 31. januára 2024 až na dve dôležité výnimky. Ak nadobudol nehnuteľnosť dedením alebo dražbou, musí daňové priznanie podať do 30 dní od vzniku daňovej povinnosti. Napríklad ak niekto zdedil byt a v pečiatke na Osvedčení o dedičstve je dátum nadobudnutia právoplatnosti 20.7.2023, daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, keď osvedčenie nadobudlo právoplatnosť.

Kto vypočíta daň z nehnuteľnosti

Daňovník v daňovom priznaní daň z nehnuteľností nevyčísľuje. Do priznania, prípadne čiastkového priznania, uvádza len informácie rozhodujúce pre výpočet dane, ako rozlohu pozemku či napríklad počet podlaží.

Po podaní daňového priznania mu mesto alebo obec, ako správca dane, pošle rozhodnutie, zvyčajne v marci alebo apríli. V ňom nájde vypočítanú daň za svoje nehnuteľnosti podľa platného všeobecne záväzného nariadenia obce, ktoré sa označuje skratkou VZN, číslo účtu a označenie spôsobu platby. Zaplatiť daň, prípadne jej prvú splátku, treba do 45 dní odo dňa prevzatia rozhodnutia.

Úľava alebo oslobodenie od dane z nehnuteľností

Zákon presne určuje, kedy a kto je od platenia dane oslobodený. Týka sa to najmä majetku štátu alebo napríklad samospráv. Mesto či obec môže poskytnúť úľavu alebo odpustenie dane hlavne z dôvodu veku, získania preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, poberania dávok v hmotnej núdzi, prevažnej či úplnej bezvládnosti, obmedzeného využitia z dôvodu rozsiahlej rekonštrukcie, stavebnej uzávery, alebo umiestnenia na podkopanom pozemku.

Okrem úľavy z dôvodu dosiahnutia stanoveného veku treba o úľavy či odpustenie dane požiadať do 31. januára. Pritom rovnako ako pri daňovom priznaní rozhoduje stav k 1. januáru.

Pri nepodaní daňového priznania k dani z nehnuteľností hrozia sankcie. Pokuta je od 10 eur do 3 000 eur, najviac však do výšky vyrubenej dane.

Výška dane z nehnuteľností a jej výpočet

Sadzby dane sú na webových stránkach jednotlivých samospráv, uviedol portál Danznehnutelnosti.sk. Ak si niekto chce vypočítať výšku dane sám, sadzby dane sa dozvie okrem všeobecne záväzného nariadenia mesta či obce aj napríklad telefonicky na príslušnom mestskom či obecnom úrade.

Výpočet dane za byt a nebytový priestor:

ročná sadzba dane z bytov za meter štvorcový x výmera bytu za každý aj začatý meter štvorcový = daň
ročná sadzba dane z nebytových priestorov za meter štvorcový x výmera nebytového priestoru za každý aj začatý meter štvorcový = daň

Príklad:
Byt má výmeru 60 metrov štvorcových, vo všeobecne záväznom nariadení mesta Zvolen je ročná sadzba dane z bytov v 1. zóne 0,355 eura za meter štvorcový, pričom zóny sa v menších samosprávach nemusia nachádzať.
Výpočet: 0,355 x 60 = 21,30 eura

Výpočet dane zo stavieb, ako napríklad garáž, dom, chata, skleník, humno či hospodárska budova:

ročná sadzba dane zo stavieb za meter štvorcový x výmera zastavanej plochy stavby za každý aj začatý meter štvorcový = daň
V tomto prípade si treba pozrieť vo všeobecne záväznom nariadení, aká je sadzba za daný typ stavby.

Ak ide o viacpodlažnú stavbu, samospráva môže za každé podlažie, okrem prvého nadzemného, určiť príplatok. V tomto prípade bude výpočet vyzerať takto: [(ročná sadzba dane zo stavieb za meter štvorcový) + (počet ďalších podlaží x príplatok za podlažie)] x výmera zastavanej plochy stavby za každý aj začatý meter štvorcový = daň

Zastavanou plochou sa rozumie pôdorys stavby na úrovni najrozsiahlejšej nadzemnej časti stavby, pričom sa do zastavanej plochy nezapočítava prečnievajúca časť strechy.

Príklad:

Dom má zastavanú plochu 100 metrov štvorcových, pri sadzbe stavieb na bývanie mesta Zvolen, ktoré sú v 3. zóne, 0,287 eura za meter štvorcový, počet podlaží domu, okrem prvého nadzemného, je 1. Mesto má príplatok za každé podlažie okrem prvého nadzemného 0,08 eura.

Výpočet: [(0,287) + ( 1 x 0,08) ] x 100 = 36,7 eura

Výpočet dane za pozemok: (hodnota pozemku za 1 meter štvorcový x výmera pozemku v metroch štvorcových) x ročná sadzba dane = daň

Príklad:

Niekto sa stal vlastníkom pozemku v katastri, vedenom ako záhrada s výmerou 350 metrov štvorcových. Hodnota pozemku záhrady vo Zvolene je 4,64 eura za meter štvorcový. Ročná sadzba dane je v 3. zóne 0,5 %.

Výpočet: (4,64 x 350) x 0,005 = 8,12 eura

Zdroje: Aktuality.sk, Nehnuteľnosti.sk, danznehnutelnosti.sk, finsider.sk, Danznehnutelnosti.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá