Za šesť rokov odpracujú roboty viac hodín ako celé ľudstvo

  • Roboty budú čoskoro pracovať viac ako ľudia
  • Slovensko je pritom jednou z najohrozenejších krajín
  • Roboty budú čoskoro pracovať viac ako ľudia
  • Slovensko je pritom jednou z najohrozenejších krajín

V roku 2018 prislúcha 29% všetkých odpracovaných hodín na svete činnosti robotov. Do šiestich rokov však roboty odpracujú až 52 % celkovej práce, ľudia tak urobia o 4% menej ako stroje. Uviedla to pre server Dnes24.sk analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Je to následok automatizácie a podiel robotov na pracovnom trhu sa bude pravdepodobne zvyšovať. Automatizované sú najmä profesie s nízkou kvalifikáciou. V strednej a východnej Európe bude najviac zasiahnutý automobilový priemysel  – k roku 2017 v ňom v rámci EÚ pracovalo 170 000 robotov.

Slovensko je pritom jednou z najohrozenejších krajín. Ohrozená je u nás vyše tretina súčasných pracovných miest. Podobne ako my sú na tom podľa Svetového ekonomického fóra aj Rumunsko, Litva, Estónsko a Portugalsko.

Ekonomickí experti tvrdia, že roboty ľuďom prácu „nebudú kradnúť“ ale vytvoria nové pracovné miesta. To však potrebuje lepšie vzdelanie, zväčša v oblasti IT.

Najmenší dopad sa očakáva v škandinávskych krajinách ako napr. Nórsko, kde sa automatizácia zasiahne okolo 6 % súčasných pracovných pozícií.

Nedávno sme písali o tom, ktoré profesie budú „prvé na odstrel“ a niektoré sú naozaj prekvapivé.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech