Miliardár, ktorý sa nikdy nenechal zotročiť, tvrdí, že víkend bude mať až 4 dni

  • Päť pracovných dní je podľa usmievavého miliardára praktikou minulosti
  • Roboty, ktorých sa tak bojíme, nám môžu priniesť viac voľného času
03
  • Päť pracovných dní je podľa usmievavého miliardára praktikou minulosti
  • Roboty, ktorých sa tak bojíme, nám môžu priniesť viac voľného času

Mohlo by sa zdať, že 40-hodinový pracovný týždeň je nevyhnutný pre chod a úspech firiem. Podľa Richarda Bransona, ktorý zarobil vlastnou hlavou a každý deň s úsmevom na tvári miliardy dolárov, je to ale omyl. Dlhý 5-dňový týždeň je vraj len pozostatkom minulosti, pričom síce ešte pretrváva, ale čoskoro skončí.  A má to byť práve automatizácia, ktorá k tejto zmene prispeje, pričom sa jej dnes tak veľmi bojíme.

Branson tvrdí, že rovnako ako samotná práca, je dôležitý čas mimo nej. V jednom z príspevkov na svojom blogu vysvetľuje, že 3 či 4-dňový pracovný týždeň môže byť realitou a dokonca omnoho efektívnejšou praxou.

„Myšlienka pracovať päť dní v týždni s dvojdennými víkendmi a pár týždňami dovolenky za rok je niečo, čo sa ľudia naučili tolerovať. Z nejakého dôvodu sa väčšina spoločností domnieva, že nie je dôvod to meniť ale v skutočnosti by to bolo prospešné pre každého,“ cituje milardára CBCN.

Branson poukázal na stále dokonalejšie technológie, ktoré robia prácu rýchlejšie a lepšie. Keď teda stroj urobí potrebnú prácu, namiesto 10 hodín za dve hodiny, vypnú ho. Len ľudia sú stále nútení pracovať 8 hodín denne, napriek tomu, že výsledky práce mnohých povolaní dnes nezávisia od presne stráveného času. Samozrejme, sú vínimky a najmä podnikatelia (ešte stále bez robotov) vedia, aké je náročné budovať vlastnú firmu.

Úspešný Branson sa ale vraj nikdy do ničoho netlačil. Miliardár tvrdí, že miluje život a všetko čo robí, je pre neho svojim spôsobom zábava: „Mám šťastie, že môžem pracovať kdekoľvek a kedykoľvek, nerobím rozdiely medzi prácou a oddychom, to všetko je život,“ hovorí.

Branson je presvedčený, že život ako má on (v zmysle voľného času), môže mať viac ľudí a dokonca by sa mohol stať štandardom.

Spoluzakladateľ Microsoftu, miliardár Bill Gates s jeho myšlienkou súhlasí: „Určite sa môžeme tešiť z predstavy, že dovolenky budú v určitom okamihu dlhšieÚčelom ľudstva nie je len sedieť za pokladnicou a predávať veci. Viac voľného času nie je žiadna strašná vec,“ povedal Gates v januári tohto roka.

Brandon aj Gates nezávisle od seba tiež tvrdia, že jedným zo spôsobov, ako dosiahnuť kratší pracovný čas, je využitie technológií, pričom je nutné zachovať výšku platov.

Brandon sa zmienil aj o zdieľaných pracovných pozíciach. V praxi by to znamenalo, že na jednej pracovnej pozícii by sa striedali dvaja ľudia, každý byt ak mohlo mať 3 až 4 dni v týždni voľno. Podnikateľ Brandon tomu hovorí ideálny balans, ktorý on už dosiahol a snaží sa pozitívne meniť aj životy svojich zamestnancov vo forme Virgin Management.  Majú tam flexibilný harmonogram práce, ľudia majú možnosť vybrať si ako, kde a kedy budú pracovať. Dodáva, že vďaka technologickému pokroku sa táto flexibilita stáva čoraz bežnejšou praxou v budúcnosti.

„Tým, že pracujeme efektívnejšie, nie je dôvod, aby ľudia nemohli pracovať menej hodín a byť rovnako – ak nie ešte efektívnejší,“ vysvetlil.

Jeden z generálnych riaditeľov, ktorý už prijal Bransonovu myšlienku o kratšom pracovnom čase, je šéf spoločnosti Basecamp, Jason Fried. Od mája do septembra pracujú jeho zamestnanci len 32 hodín týždenne, majú tak tri dní víkend. Chce tak zabrániť vyhoreniu a zbytočnému stresovaniu svojich zamestnancov.

Tridsaťdva hodinový pracovný týždeň sa podľa vedúceho tímu zákazníckej podpory spoločnosti Basecamp, Chasea Clemonsa osvedčil. Núti človeka zamerať sa na to najpodstatnejšie. „Nie je to o tom pracovať rýchlejšie, ale skôr o tom, pracovať inteligentnejšie,“ uviedol.

Zdroj: CBCN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá