Za úspechom veľkých firiem šťastie nehľadaj

  • IKEA, H&M či ZARA museli tiež nejako začať. Čo ich však dostalo nahor nemá so šťastím veľa spoločného. Prinášame ti pár typov od týchto spoločností.
ikea-mk-1
  • IKEA, H&M či ZARA museli tiež nejako začať. Čo ich však dostalo nahor nemá so šťastím veľa spoločného. Prinášame ti pár typov od týchto spoločností.

IKEA

Ikea patrí medzi najväčších dodávateľov nábytku na svete. Bola založená vo Švédsku v roku 1943. Aktuálne má 303 predajní v 26 krajinách. Každý rok vyprodukuje okolo 2000 nových produktov, na ktorých sa podieľalo 12 interných dizajnérov a okolo 60-70 externých dizajnérov.

ikea-of-sunrise-2-zoomed

foto: ecoplain-inc.com

 

Uvažuj inak

V dobe, keď prišla Ikea na trh, bolo v móde kupovať nábytok ako určitý druh dlhodobej investície. Tomuto chcela Ikea zabrániť a preto začala vyrábať cenovo dostupný a moderný nábytok, ktorý ste si mohli obmieňať bez zbytočných výčitiek.

Ikea-furniture-for-living-room-with-small-space-875x583

foto: encrypted-tbn2.gstatic.com

 

Zameraj sa na cenu

Jednou z výhod Ikea je porovnanie cena – kvalita. Keďže kvalitné nábytky sú väčšinou drahšie a tie lacnejšie zas evokujú nekvalitnosť, Ikea stavila na krásnu strednú cestu a začala ponúkať nábytok, ktorého kvalita a cena bola presne tak akurát na to, aby si ľudia daný tovar zakúpili.

.ikea-2010-catalog

foto: reshome.com

 

Minimum/maximum

Vďaka špičkovej in-store logistike a centrálnemu manažmentu má Ikea presný prehľad o dopyte po tovare. Vďaka tomu si vie vypočítať, kedy im stačí mať na sklade menej (minimum) daného tovaru a kedy naopak je potrebné tovar naskladniť(maximum).

Ikea-Brooklyn-Warehouse-Aisles

foto: wikipedia.org

 

H&M

Táto Švédska spoločnosť patrí medzi jednu z najväčších v odevnom priemysle. Zakladateľom je Erling Persson, ktorý otvoril svoj prvý obchod v roku 1947 vo Švédsku pod menom Hennes. Neskôr odkúpil firmu Mauritz, vďaka čomu vznikol dnešný názov H&M. V dnešnej dobe patrí do rebríčka top 100 spoločností sveta spolu zo svojimi 3500 predajňami v 55 krajinách.rtx1qjqx-cropped

foto: qz.com

 

Spolupracuj

H&M tvorí tím pozostávajúci zo 100 dizajnérov, ktorí spolupracujú s približne 700 dodávateľmi a 20 produktovými centrami po celom svete. To vytvára úžasnú sieť zabezpečujúcu dodávky tovaru do predajní H&M.

rtxzds2

foto: static2.businessinsider.com

 

Buď „zelený“

Ako dobre vieme, H&M sa podieľa na niektorých eko projektoch, ako napríklad ponúkanie recyklovania oblečenia či zníženie spotreby elektrickej energie vo svojich predajniach a mnoho ďalších. Dobrý príklad pre ostaté firmy.

hm5n-1-web

foto: nydailynews.com

 

Vytvor „boom“ efekt

Známa je spolupráca spoločnosti H&M s rôznymi módnymi návrhármi na špeciálnych kolekciách, ktoré žnú veľký úspech po celom svete. Vďaka tomu sa H&M dostáva pravidelne do povedomia zákazníkov a na tieto kolekcie si ľudia vystoja aj rady.

balmain-x-hm-fragrance-forbeslife-1200x775

foto: www.freshmagazine.eu

 

ZARA

ZARA bola založená v roku 1975 v Španielsku Amanciom Ortegom. Táto odevná spoločnosť si drží prím vo svojom odvetví s vyše 6900 predajňami v 86 krajinách po svete. Ročne predá okolo 450 miliónov kusov oblečenia. Jej sesterskou spoločnosťou je Inditex kam partií napríklad Pull & Bear či Bershka.

Zara

foto: thegoodrogue.com

 

Nenechaj veci na náhodu

Vďaka svojej vertikálnej štruktúre zara dokáže kontrolovať všetky zložky od výroby, distribúcie až po predaj. Vytvorila si tak svoju vlastnú uzavretú sieť a nič nenecháva náhode.

11zara1-superJumbo

foto: portugaltextil.com

 

Dodržiavaj deadliny

Keďže Zara spravuje väčšinu svojich dodávok sama, dokáže presne kontrolovať, aký a koľko tovaru sa dostane do predajní. Tým, že vyrába priamo v Španielsku dokáže rýchlo zásobovať Európsky trh.

zara-1sub

foto: brandsofspain.com

 

Komunikuj

Hlavnou výhodou spoločnosti ZARA je časté obmieňanie tovaru. Vďaka tomu si udržujú u zákazníkov pocit exkluzivity a vďaka kvalitným materiálom si môže dovoliť stanoviť aj vyššie ceny lebo vie, že to zákazníci kúpia.

zara1

foto: blogs.ubc.ca

Zdroj: successstory.com, rply.com, wikipedia.prg, forbes.com, www.tradegecko.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech