Za vyšetrenie pýtajú košickí lekári 5 eur. Samosprávny kraj ale dal za pravdu pacientke

  • Lekári sa obhajujú tým, že peniaze žiadajú v dôsledku zvýšených nákladov na fungovanie ambulancií
  • Peniaze smú pýtať len za niektoré veci
Preventívna kontrola, alkohol, ambulancia u lekára v trnavskej nemocnici
Ilustračný obrázok, TASR/Lukáš Grinaj
  • Lekári sa obhajujú tým, že peniaze žiadajú v dôsledku zvýšených nákladov na fungovanie ambulancií
  • Peniaze smú pýtať len za niektoré veci

Portál Správy RTVS poukázal na to, že ambulancia rehabilitácie na košickej poliklinike Sever a interná ambulancia polikliniky Juh od pacientov pýtajú peniaze za vyšetrenie. V prípade, že pacienti poplatok odmietnu uhradiť, lekári ich nevyšetria.

Lekári sa obhajujú tým, že peniaze žiadajú v dôsledku zvýšených nákladov na fungovanie ambulancií. Košický samosprávny kraj tvrdí, že táto činnosť je protizákonná.

O poplatkoch vie pani Eva, ktorá sa chcela objednať na rehabilitáciu. Už v telefóne jej sestrička povedala, že za vyšetrenie musí zaplatiť 5 eur. Ak tak neurobí, v tejto ambulancii sa vyšetrenia nedočká.

Podľa koordinátora neštátneho zdravotníckeho zariadenia, ktorý ambulancie prevádzkuje, je dôvodom týchto poplatkov skutočnosť, že zariadenie je dlhodobo podfinancované. Podľa jeho slov špecialisti nemajú na výber. Vysvetlil však, že pacientov vyšetria aj bez uhradenia poplatku.

Čo sa týka vyjadrenia samosprávneho kraja, hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Katarína Strojná uviedla, že v zmysle zákona poskytovateľ nesmie podmieňovať poskytnutie zdravotnej starostlivosti úhradou nad určenú spoluúčasť poistenca.

Za tieto úkony lekári pýtať peniaze nesmú

Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) na svojom facebookovom profile ešte pred rokom zdôrazňovala, že Slovákom nehrozí, že budú od nich lekári vyberať poplatky, keďže štát dosiahol dohodu s ambulantnými lekármi. Napriek tomu však pacienti nie sú zbavení všetkých poplatkov.

V príspevku AOPP sa uvádza: „Ambulancie môžu naďalej vyberať od pacientov poplatky, ako to bolo doteraz (napríklad za vystavenie potvrdenia o zdravotnom stave pre rôzne účely).“ AOPP tiež zdôrazňuje, že cenníky, ktoré nie sú spojené s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, musí lekár zverejniť na viditeľnom mieste, najčastejšie pri vstupe do ambulancie alebo na webovej stránke.

Je nutné zachovať opatrnosť v prípade, že lekár žiada neoprávnený poplatok, ktorý nie je uvedený v cenníku alebo ktorý môže podmieňovať poskytnutie zdravotnej starostlivosti. V takýchto prípadoch je dôležité obrátiť sa na Vyšší územný celok, konkrétne na odbor zdravotníctva.

Na stránke Ministerstva zdravotníctva SR je uvedené, za čo lekári nemôžu požadovať od pacientov úhradu, a to za:

  • objednanie pacienta na vyšetrenie, taktiež ak je to objednanie na konkrétny čas,
  • vypísanie receptu či lekárskeho poukazu,
  • vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu,
  • potvrdenie o návšteve lekára či iného zdravotníckeho pracovníka,
  • výmenný lístok k špecialistovi,
  • prednostné ošetrenie.

Podľa ministerstva tiež neexistuje dôvod, aby pacient platil za klimatizáciu v čakárni alebo hygienické návleky. Lekári však môžu poplatok žiadať za výkony, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, čiže napríklad za potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla alebo na zbrojný pas.

Slováci sa zaujímali aj o to, ako je to s poplatkami za PN či OČR. Ministerstvo zdravotníctva jasne uviedlo, že „za vystavenie PN ani OČR pacient v ambulancii neplatí“.

Zdravotné výkony na účely sociálneho poistenia (v zmysle § 156 zákona o sociálnom poistení) uhrádza Sociálna poisťovňa priamo poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti. Z uvedeného vyplýva, že poskytovateľ zdravotnej starostlivosti nemá dôvod žiadať úhradu za predmetné zdravotné výkony od poistenca, ale priamo od Sociálnej poisťovne.“

Zdroje: Správy RTVS, Ministerstvo zdravotníctva SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá