Tento zámok na bicykel vypustí na zlodeja látku vyvolávajúcu zvracanie

  • Každý rok sa ukradne 1,5 milióna bicyklov. A tento projekt sa s tým rozhodol niečo urobiť.
collagebike
  • Každý rok sa ukradne 1,5 milióna bicyklov. A tento projekt sa s tým rozhodol niečo urobiť.

Keď príde na zastrašovanie, žiadne zviera v tom nie je lepšie ako skunk. Z prirodzeného obranného mechanizmus tohto zvieraťa si zobral inšpiráciu americký podnikateľ zo San Francisca, ktorý pomenoval svoj projekt SkunkLock – ide o zámok na bicykel, ktorý vypustí na zlodejov látku, ktorá vyvolá zvracanie.

Zámok je vyrobený z uhlíkovej ocele a ide o klasický u-zámok, ku ktorému je navyše pripojená tlaková nádoba pripravená vystreknúť na potenciálneho zlodeja škodlivé chemikálie. Substancia je vypustená potom, čo je zámok odstrihnutý, kedy sa cez štrbinu vypustí obsah von.

maxresdefault

foto: aksmen.com

Symptómy substancie sú podobné slznému spreju, kedy sa osobe dýcha ťažšie a chce sa jej zvracať.

Zloženie tejto škodlivej substancie ostávajú tajomstvom, no na svojej stránke má projekt uvedený popis „niektoré verzie SkunkLock môžu obsahovať kapsaicín.“ Ide o prírodné dráždilo, ktoré je možné nájsť v chilli papričkách a je často používané ako aktívna zložka slzného spreju.

Projekt SkunkLock momentálne skúša svoje šťastie na Indiegogo a dúfa, že sa do predaja v USA dostane v júni 2017 a do vybraných častí Európy neskôr v priebehu leta. Na počesť pamiatke zvieraťa, po ktorom je tento projekt pomenovaný,  bude zámok v čiernobielej farbe.

cswhtatvmaat_sm

foto: twitter.com

Je však povolené sprejovať na niekoho so škodlivou chemikáliou? Vyzerá to tak, že áno. Startup tvrdí, že si preštudoval každý jeden štát v USA a overil si, či je zariadenie legálne. To isté sa teraz chystá urobiť vo Veľkej Británii, Holandsku, Nemecku, Francúzsku, Dánsku, Fínsku, Belgicku, Švédsku, Japonsku a ak sa im bude dariť, možno aj na Slovensku :)

Pokiaľ sa ti projekt páči, môžeš ho na Indiegogo podporiť na tomto odkaze. Kampaň momentálne vyzbierala 24 000 dolárov a splnila tak cieľ, ktorý bol nastavený na 20 000 dolárov.

Ako nápad je to určite originálne, ale čo prevedenie? Čo ak budú v blízkosti deti? Pokiaľ sa to však naozaj začne predávať, určite o tom ešte budeme počuť.

zdroj: iflscience.com, zdroj titulnej fotografie – koláž: iflscience.com/twitter.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech