Zastavanie Štrbského Plesa sa deje aj napriek sľubu starostu

  • Napriek tomu, že starosta obce Štrba prisľúbil odstránenie niektorých investícií z územného plánu, tieto investície aj naďalej figurujú v dokumentoch
  • Obyvateľov Štrby v súčasnosti najviac trápi výstavba nového vodojemu, ktorý bývalý riaditeľ Tatranských lanových dráh Ján Gavalier považuje za zbytočný
tatry
TASR/Milan Kapusta
  • Napriek tomu, že starosta obce Štrba prisľúbil odstránenie niektorých investícií z územného plánu, tieto investície aj naďalej figurujú v dokumentoch
  • Obyvateľov Štrby v súčasnosti najviac trápi výstavba nového vodojemu, ktorý bývalý riaditeľ Tatranských lanových dráh Ján Gavalier považuje za zbytočný

S výstavbou na Štrbskom Plese nesúhlasilo viacero ľudí, najmä občania Štrby, ktorí na internete spustili výzvu.  Žiadali starostu obce, poslancov obecného zastupiteľstva a prednostu Okresného úradu Poprad, aby odložili rozhodovanie o zmene územného plánu. Hlavným dôvodom odkladu je fakt, že osada Štrbské Pleso leží na území TANAP-u s 3. stupňom územnej ochrany.

Aktuality dnes informovali o tom, že obec Štrba verejne prisľúbila stiahnutie developerských zámerov z územného plánu. Mohlo by sa zdať, že občania Štrby sa tejto novinke potešia, opak je však pravdou. Nepáči sa im napríklad nový vodojem, ktorý bude postavený v Mlynskej doline v 5. stupni ochrany.

„Paradoxom je, že proces posudzovania vplyvov pôvodného návrhu územného plánu, aj so spornými zámermi, beží ďalej,“ napísala Jana Kubisová, redaktorka portálu Aktuality. Tento počin nedokážu pochopiť ako miestni, tak aj úradníci, ktorí podobnú situáciu zažívajú po prvýkrát.

Investície boli stiahnuté len naoko 

V septembri minulého roku sme písali o novej vyhliadkovej veži od spoločnosti High Tatras Tower s.r.o., ktorá mala stáť vedľa skokanských mostíkov v už zastavanej oblasti. V máji toho roku hovorkyňa spoločnosti Andrea Čurná uviedla, že veža bude hotová do leta. Mnohí s týmto nápadom nesúhlasili a prehlásili, že Slovensko sa vežou opičí po Rakúsku.

Zastavanie Štrbského Plesa pobúrilo mnohých Slovákov, ozvali sa aj členovia iniciatívy My sme les. Starosta Štrby Michal Sýkora preto sľúbil, že z územného plánu obce vyhodí investície na novú lanovku, zjazdovku, parkovací dom, bytový dom a záchytné parkovisko. Okresný úrad v Poprade však pre Aktuality uviedol, že investície síce stiahnuté boli, ale proces posudzovania vplyvov strategického dokumentu pokračuje ďalej.

tatry
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Šéf envirorezortu má v starostovi Štrby plnú dôveru

Minulý týždeň vo štvrtok Aktuality kontaktovali starostu Štrby a žiadali od neho vysvetlenie. Starosta údajne tvrdil, že „najskôr musí dobehnúť pôvodný proces a až potom obec vypracuje upravený strategický dokument územného plánu obce“. To, prečo je dôležité, aby najprv došiel pôvodný proces, je stále neznáme.

Starosta nevedel odpoveď ani na otázku, kedy začne Štrba pracovať na novom pláne. Napriek nezodpovedaným otázkam sa starostu obce zastal šéf envirorezortu Ján Budaj. Dodal, že tatranská príroda je mimoriadne krehká.

„Priestor okolo Štrbského plesa je veľmi intímny a maličký a aj to jazero je malé. Chápem, že kdekto by chcel z toho vyžmýkať viac a viac a ešte viac peňazí. Ale pán starosta je rozumný človek, ktorý vie, že jeho celoživotný príbeh sa nemôže ukončiť vydrancovaním a bezohľadným biznisom na Štrbskom Plese,“ povedal Budaj.

Vodný zdroj je nedostačujúci, tvrdí starosta

Koniec riešenia problému je podľa všetkého v nedohľadne. Miestni obyvatelia neustále upozorňujú na nové fakty, ktoré sú zdanlivo vyriešené, no na papieroch stále figurujú. Spolu s miestnymi na to upozornili aj aktivisti z Iniciatívy Nová Štrba. Reč je o Andělovej zjazdovke či hoteli Detvan.

tatry
zdroj: TASR/Roman Hanc

Podľa informácií portálu Aktuality má ministerstvo životného prostredia skontrolovať, či bolo povolenie na výstavbu spomínanej zjazdovky v poriadku a v súlade so zákonom či nariadeniami. Ďalším zámerom, ktorý zostal na zozname územného plánu, je vodojem.

Vegánstvo je stále nadávkou, hovoria majitelia Vegan Kiosk. Na Kamennom námestí ich už nenájdeš

Starosta Štrby sa ohradil, že ide o požiadavku vodárov. Vodný zdroj, ktorý je v súčasnosti k dispozícií obyvateľom Štrby, je podľa starostu nedostačujúci. Pokiaľ by na Štrbské Pleso prišlo viac ľudí, vodný zdroj bude maximálne vyťažený.

Problém sa dá vyriešiť čerpadlami 

Bývalý riaditeľ Tatranských lanových dráh Ján Gavalier sa domnieva, že všetky tieto požiadavky by bolo možné riešiť v existujúcom vodovodnom systéme, píšu Aktuality. Prehlásil, že výstavba „kolosu“, teda vodojemu, je na území v 5. stupni ochrany zbytočná. Navrhuje riešenie, ktoré spočíva v čerpadlách.

„Tu treba započítať fakt, že každý hotel má wellnes a stále chcú stavať ďalšie wellnes hotely,“ upozornil Gavalier. Napokon navrhol, že požiadavku by mala preveriť nezávislá organizácia.

Zdroj: Aktuality 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK