Zemetrasenie na Slovensku: Udrelo na Zemplíne

  • Na východe Slovenska v noci zaznamenali zemetrasenie
  • Šlo o dotrasy z minulého roka
Zemetrasenie na Slovensku, okres Humenné, Jankovce, Košarovce
Wikimedia Commons/Tschubby, Ing. Mgr. Jozef Kotulič, Canva
  • Na východe Slovenska v noci zaznamenali zemetrasenie
  • Šlo o dotrasy z minulého roka

V stredu večer bolo na východnom Slovensku bolo. Dosiahlo silu 1,4 maginutúdy a zasiahlo oblasť medzi obcami Košarovce a Jankovce v okrese Humenné. Ako informuje TASR, potvrdil to vedúci oddelenia seizmológie Slovenskej akadémie vied (SAV) Kristián Csicsay. Zemetrasenie zaznamenali o 22.35 hod v hĺbke 4,6 kilometra. Išlo o dotrasy minuloročného októbrového zemetrasenia.

Pocítili ich aj obyvatelia niektorých obcí v okresoch Vranov nad Topľou a Humenné. Seizmológom zatiaľ prišiel jeden vyplnený makroseizmický dotazník z Nižnej Sitnice. Starosta Ďapaloviec v okrese Vranov nad Topľou Ján Cmár pre TASR potvrdil, že nočné otrasy pocítilo viacero obyvateľov obce, ktorí ho kontaktovali.

Východ Slovenska zasiahlo 9. októbra 2023 zemetrasenie s magnitúdou 4,9 a epicentrom v katastri obce Ďapalovce. Spôsobilo materiálne škody hlavne na rodinných domoch v niekoľkých obciach v okresoch Humenné a Vranov nad Topľou.

So zemetrasením v Rakúsku nesúvisí

Ako sme ťa dnes informovali, v noci o 2:59 hod sa spustilo zemetrasenie aj neďaleko osady Gloggnitz ležiacej 74 kilometrov juhozápadne od Viedne a menej ako 150 kilometrov od Bratislavy. Dosiahlo silu o 4,5 magnitúdy a epicentrum malo v hĺbke len 5 kilometrov. Znamená to, že jeho vplyv bol silnejší ako to pri otrasoch tejto sily býva zvyčajne.

Na Slovensku sme ho ale mohli pocítiť iba minimálne.

Kristián Csicsay pre Startitup potvrdil, že toto zemetrasenie sme na Slovensku nepocítili. Slovákov ubezpečuje, že sa nemusia obávať, nebude mať žiadne priame prepojenie na naše regióny.

Po poslednom zemetrasení na východe Slovenska môžu ostať miestni obyvatelia pokojní rovnako ako aj ľudia žijúci v blízkosti hraníc s Rakúskom. Zemetrasenie pri osade Gloggnitz podľa neho neovplyvňuje seizmologickú situáciu na Slovensku.

Októbrové otrasy a následky

Zemetrasenie, ktorého dotrasy včera zaznamenali na Zemplíne, zasiahlo Slovensko vlani. Písali sme, že sa tak stalo o 20:23 hod 9. októbra s epicentrom len 19 kilometrov od Humenného. 

Podľa reakcií používateľov sociálnych sietí otrasy pocítili obyvatelia Bardejova, Humenného, Hanušoviec nad Topľou, Michaloviec, Prešova, Košíc či Kvakoviec. Mali sa kývať celé bytovky a niektorí občania hlásia aj drobné škody na majetku. Otrasy spôsobili viaceré škody vrátane popraskaných stien, popadanej omietky, rozbitých okien či poškodených potrubí a ďalších rozvodov.

Horšiu situáciu hlásila obec Kvakovce. „Boli to silné otrasy, máme hlásených veľa škôd – popraskané múry, poškodený kostol,“ povedal v tom čase pre TASR starosta Radovan Kapraľ.

Najviac poškodené domy po minuloročnom zemetrasení na východnom Slovensku dostanú pomoc aj z rezervy predsedu vlády. Po výjazdovom rokovaní vlády v Kamenici nad Cirochou to potvrdil premiér Robert Fico.

„Môžem prisľúbiť, že časť týchto požiadaviek bude financovaná z rezervy predsedu vlády. O ďalších zdrojoch na pomoc obyvateľom zo zničených domov sa bude rozhodovať na najbližšom zasadnutí vlády v Košickom kraji,“ vyhlásil.

Starosta Ďapaloviec v okrese Vranov nad Topľou Ján Cmár pre TASR uviedol, že v okolí obce bolo do 7. januára ešte 32 dotrasov zemetrasenia a obyvateľom spôsobili ďalšie praskliny na domoch, ktoré si opravovali svojpomocne.

Zdroje: TASR, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá