Žena sa prebudila 11 hodín po smrti a povedala, že má chuť na čaj a palacinky. Môže za to Lazarov fenomén

  • Lazarov fenomén alebo syndróm mnohí označujú aj za zmŕtvychvstanie
  • Tento jav má hneď niekoľko vysvetlení
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, flickr/ Tom Bradnock
  • Lazarov fenomén alebo syndróm mnohí označujú aj za zmŕtvychvstanie
  • Tento jav má hneď niekoľko vysvetlení

Pojem smrť nám naháňa strach a zimomriavky. Nie je sa čomu čudovať. Považujeme ju predsa za niečo konečné, čo presekne púť na tejto zemi. Sú však prípady, ktoré zaskočili aj samotných lekárov. Z času na čas sa totiž objaví správa o nešťastnej duši, ktorá je uložená v márnici a neskôr znovu ožije. Nech to znie akokoľvek absurdne, dostupných je niekoľko záznamov o ľuďoch, ktorí mali doslova šťastie v nešťastí.

Pomenovaný podľa Biblie

Znovuzrodenie teda nemusíme považovať za fenomén nevyhnutne patriaci k rozprávkam či legendám. Jav, ktorý sme opísali vyššie, sa často označuje aj názvom Lazarov fenomén alebo syndróm.

Pomenovaný bol podľa pasáže z Nového zákona, v ktorej Ježiš štyri dni po smrti vzkriesil Lazára z Betánie. Jav je tiež známy aj pod pojmom autoresuscitácia a vzťahuje sa na udalosť, kedy dôjde k zástave srdca, pričom sa neskôr spontánne reštartuje a krvný obeh sa obnoví aj napriek tomu, že boli ukončené pokusy o resuscitáciu.

Sťažovala sa na chlad

Štúdia z roku 2020 preskúmala všetky známe lekárskej správy súvisiace so spomínaným javom. Vďaka nemu sa podarilo nájsť až 65 pacientov, ktorí si prešli autoresuscitáciou medzi rokmi 1982 až 2018.

Portál IFL Science uvádza, že až 18 ľudí z uvedených 65 sa po smrti ďalej zaradilo do normálneho života.

Jedna prípadová správa z roku 2001 dokonca poukazuje na príbeh 66-ročného muža, ktorý utrpel zástavu srdca. Po prevoze do nemocnice sa ho lekári pokúšali 17 minút neúspešne oživovať. Nakoniec ho teda vyhlásili za mŕtveho. Chirurg sa ale v prítomnosti pacienta zdržal o niečo dlhšie, nakoľko prípad využil ako príklad, ktorý objasňoval medikom.

Počas prednášky však postrehol, že sa osobe vrátil pulz. Po vykonaní potrebnej operácie sa srdcový rytmus pacienta úplne obnovil a po niekoľkých dňoch sa stopercentne zotavil.

Aktuality zas poukazujú na prípad Janiny Kolkiewicz, ktorú ako 91-ročnú uznali za mŕtvu. Prestalo jej totiž biť srdce a nedýchala. To, čo sa však odohralo o jedenásť hodín v priestoroch márnice, naháňa zimomriavky.

Janina sa totiž prebrala a prekvapivo oznámila, že má chuť na čaj a palacinky. „Po príchode domov sa sťažovala iba na to, že jej je chladno, inak bola v úplnom poriadku. Lekár, ktorý jej vystavil úmrtný list, si tento jav nevedel vysvetliť,“ píšu o tomto prípade Aktuality.

Podobnú skúsenosť, ale zažilo viacero ľudí. V roku 2014 vyhlásili za mŕtveho 78-ročného muža z Mississippi, ktorý sa na druhý deň zobudil v márnici. Portál Guardian uvádza, že muž sa začal prehadzovať vo vreci na mŕtvoly. Zmŕtvychvstalý farmár vraj neskôr rodine s pokojom oznámil, že je šťastný, a žije.

Chirurgia
zdroj: pixnio

Oneskorený návrat

Medical News Today sa domnieva, že podobných prípadov mohlo byť na svete omnoho viac. Dôvodom, prečo sú však niektoré z nich zamlčané, môže byť aj strach lekárov z právneho postihu. Taktiež sa vraj mnohí doktori obávajú, že budú označení za tých, ktorí zanedbali resuscitáciu a spochybnia sa tak ich odborné znalosti.

Lazarov fenomén je definovaný ako oneskorený návrat spontánneho obehu krvi po ukončení resuscitácie. Medical News Today uvádza, že možných príčin „zmŕtvychvstania“ je niekoľko.

Niektorí naznačujú, že Lazarov fenomén môže spočívať vo zvýšení tlaku v hrudníku. Po ukončení KPR sa tlak môže postupne uvoľňovať a uviesť tak srdce späť ku činnosti. Ďalšou teóriou je oneskorené pôsobenie liekov používaných ako súčasť resuscitácie. Portál poukazuje napríklad na podávanie adrenalínu.

Ako však aj portál Aktuality uvádza, nemusíš sa ničoho báť, nakoľko ide o extrémne prípady, ktoré sa odohrajú len zriedkakedy.V našich podmienkach sa v nemocniciach smrť neurčuje od dverí a aj po tom, čo pacient zomrie, je ešte nejaký čas, obyčajne dve hodiny, sledovaný,“ uzatvárajú Aktuality.

Zdroje: IFL Science, Aktuality.sk, theguardian.com, Medical News Today

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá