Žiadatelia o predčasný dôchodok sú v ohrození. Pre banálnu chybu môžu prísť o stovky eur

  • Na tieto poplatky by žiadatelia o predčasný dôchodok nemali zabúdať
  • Ak tak urobia, čaká ich nepríjemné prekvapenie
nemocnica
Ilustračný obrázok, Unsplash/NCI, CDC
  • Na tieto poplatky by žiadatelia o predčasný dôchodok nemali zabúdať
  • Ak tak urobia, čaká ich nepríjemné prekvapenie

V roku 2023 obdržala Sociálna poisťovňa zhruba 47-tisíc žiadostí o predčasný dôchodok. Ako uvádza portál Pravda, vzhľadom na to, že toto číslo je vysoké, niektorí žiadatelia môžu na pridelenie predčasného starobného dôchodku čakať aj dlhšie ako 60 dní.

V prípade, že žiadateľ mal počas svojho života aj desiatky zamestnávateľov, môže byť komplikovanejšie. To platí aj v prípade, že žiadateľ bol zamestnaný v zahraničí. Kto v čase posudzovania platí a žiadateľov o predčasný starobný dôchodok zdravotné poistenie?

Lehotu 60 dní je z dôvodov jasne definovaných zákonom je možné posunúť túto lehotu o ďalších 60 dní. Napríklad v prípade, keď je nevyhnutné dohľadať potvrdenia, ktoré preukazujú obdobie dôchodkového poistenia. Týmto spôsobom Sociálna poisťovňa získava dostatočný čas na jednoznačné a nespochybniteľné rozhodnutie o priznaní dôchodku v konkrétnej výške.

Martin Kontúr zdôrazňuje, že Sociálna poisťovňa je zo zákona viazaná k rozhodnutiu v stanovených lehotách, a ich zamestnanci vynakladajú maximálne úsilie, aby túto povinnosť splnili. Ak však Sociálna poisťovňa nestihne priznať dôchodok v priebehu prvých 60 dní, je tiež zo zákona povinná informovať žiadateľa o možnom predĺžení lehoty prostredníctvom písomného oznámenia.

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky uvádza, že ak „inštitút predčasného dôchodku využije osoba, ktorá je zamestnaná a z tohto dôvodu dá v zamestnaní výpoveď, dovoľujeme si jej odporučiť zaevidovať sa počas obdobia posudzovania na úrade práce, kedy jej povinnosť platiť si poistné na verejné zdravotné poistenie nevznikne“.

Existuje aj alternatívne riešenie. Žiadatelia o predčasný starobný dôchodok môžu získať potvrdenie o podaní žiadosti od Sociálnej poisťovne, ktoré je následne využiteľné pre ich zdravotné poisťovne. V prípade, že žiadateľ sa neregistruje na úrade práce, je povinný informovať svoju zdravotnú poisťovňu o zmene platiteľa poistného alebo jeho vzniku.

Zdravotná poisťovňa sa pripomenie

Ak poistenec ukončil zamestnanie a očakáva priznanie dôchodku bez aktuálneho platiteľa, musí sa prihlásiť ako dobrovoľne nezamestnaná osoba, tzv. samoplatiteľ. Toto je potrebné urobiť najneskôr do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca po mesiaci, v ktorom nastala daná situácia.

Hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Kristína Balúchová to vysvetľuje konkrétnym príkladom: „Ak sa poistenec stal samoplatiteľom v priebehu januára 2024, je povinný informovať svoju zdravotnú poisťovňu najneskôr do 8. februára 2024.“

V prípade, že zdravotná poisťovňa disponuje e-mailovým alebo mobilným kontaktom poistenca, pri prvom neuhradenom preddavku mu pripomenie potrebu uhradiť tento preddavok vo vopred stanovenej výške. Poisťovne nadobudli skúsenosti, že s nárastom záujmu o predčasný dôchodok môže žiadateľ, ktorý je evidovaný v zdravotnej poisťovni ako samoplatiteľ, zanedbávať svoje odvodové povinnosti.

Ak poistenec za tri mesiace nesplatí preddavky a/alebo nedoplatok z ročného zúčtovania poistného presahujúci 100 eur, uplatňuje nárok iba na neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Plánované ošetrenie si musí uhradiť sám a môže tak prísť značnú sumu peňazí.

Zdravotná poisťovňa je povinná zaradiť takéhoto dlžníka do zoznamu, ktorý je dostupný pre všetky zdravotné zariadenia. Kristína Balúchová vysvetľuje: „Dlžník má nárok na poskytnutie zdravotnej starostlivosti v prípade, že jej cieľom je očkovanie na prevenciu infekčných ochorení, ako aj v prípade liečby infekčného ochorenia alebo chronického ochorenia.“

Je dôležité požiadať o vrátenie

Minimálna výška mesačného preddavku pre zdravotné poistenie samoplatiteľa v roku 2024 činí 97,80 eur pre osoby bez zdravotného postihnutia a 48,90 eur pre osoby so zdravotným postihnutím.

Žiadatelia o dôchodok však neprídu o svoje finančné prostriedky. Po priznaní predčasného starobného dôchodku je potrebné, aby poistenci požiadali o vrátenie uhradených zdravotných odvodov od svojej zdravotnej poisťovne.

Matej Štepiansky, PR špecialista zo zdravotnej poisťovne Dôvera, uisťuje: „Po udelení starobného dôchodku nám Sociálna poisťovňa oznámi dátum, od ktorého je poistenec považovaný za dôchodcu. Preddavky, ktoré boli uhradené, budú poistencovi vrátené, a tým pádom nepríde o žiadne finančné prostriedky.“  

Zdravotná poisťovňa je povinná vrátiť sumu preddavkov na poistné do dvoch mesiacov od zistenia tejto skutočnosti alebo od doručenia písomnej žiadosti platiteľa poistného.

Zdroje: Pravda.sk, Sociálna poisťovňa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá