Zlé správy: Slovácia čelia inflácii, ktorá je vyššia ako európsky priemer. Zdražovanie ešte neskočilo

  • Ceny niektorých potravín naďalej stúpajú
  • Spôsobené je to hlavne extrémnym počasím a vojnou na Ukrajine
na snímke sú peniaze a potraviny
Unsplash/Ru Dur, Freepik/senivpetro
  • Ceny niektorých potravín naďalej stúpajú
  • Spôsobené je to hlavne extrémnym počasím a vojnou na Ukrajine

V minulom roku a na začiatku tohto sme zažili nevídané zdražovanie potravín. Keď začala inflácia klesať, klesali aj ceny niektorých potravinových komodít. Experti ale hovoria, že zdražovanie potravín ešte nie je za nami a pravdepodobne nás čaká ďalšie.

Dôvodom sú globálne ceny potravín, ktoré ovplyvňuje hneď niekoľko negatívnych faktorov naraz. Okrem dlhodobej inflácie farmári zápasia hlavne s klimatickou zmenou. Tá spôsobuje extrémne prejavy počasia, akými sú horúčavy a s nimi spojené požiare.

Ďalšími negatívnymi javmi sú intenzívne prívalové dažde, ktoré spôsobujú záplavy a zosuvy pôdy. Iných farmárov zas potrápila nečakane chladné počasie, ktoré zdecimovalo úrodu.

Celú situáciu zhoršuje aj vojna na Ukrajine, ktorá vystrelila ceny energií do astronomických výšin. To zvýšilo náklady aj producentom a taktiež sa to odzrkadlilo na cene hnojív, ktoré ovplyvnili finálne produkty. Ceny dvíha aj ruská námorná blokáda Čierneho mora, ktorá bráni vývozu ukrajinských plodín.

Analytik, ktorý sa venuje špeciálne komoditám, Dennis Voznesenski pre The New York Times uviedol, že výrobcovia potravín a farmári sa stávajú viac zraniteľnými a menej odolnými voči nečakaným udalostiam, ako sú napríklad dôsledky klimatickej zmeny. Nazval to novým normálom.

V porovnaní so začiatkom roka 2020 vzrástli spotrebiteľské ceny potravín v Európe o 30 percent a v Spojených štátoch o 23 percent.

Priplatíš si hlavne za tieto potraviny:

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: New York Times, Big Issue, Fao, Barchart

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá