Nová štúdia potvrdila, že na zníženie úmrtnosti na koronavírus nepotrebujeme žiaden liek. Stačí jednoduchá vec
Zosnulý miliardár Kellner je obeťou šialených konšpirácií QAnonu. Hnutie je ako droga, chápadlá rozťahuje aj na Slovensku
Pribudlo 1 080 nakazených a 76 úmrtí. EMA vyšetruje úmrtia po očkovaní so Sputnikom V
Zlom v energetike – solárna energia sa stáva lacnejšou ako veterná
- Nastáva veľká zmena, ktorá môže pomôcť ekológii.
- Nastáva veľká zmena, ktorá môže pomôcť ekológii.
Toto sa už raz v minulosti stalo na aukciách na blízkom východe, ktoré vyústili v rekordne lacné náklady na solárnu energiu. Tentokrát však nedotovaná solárna energia začína naozaj konkurovať fosilným palivám vo väčšej miere. Navyše, nové solárne projekty, ktoré sa v súčasnosti budujú sú lacnejšie ako veterná energia.
Nižšie uvedené graf zobrazuje náklady na veternú a solárnu energiu v top 58 ekonomikách krajín. Hoci sa predpovedalo, že solárna energia raz bude lacnejšia ako veterná, nikto nečakal, že to príde už takto skoro. Investície do solárnej energie sa dostali z ničoho až sem a to iba v priebehu 5 rokov. Vo veľkom za to môže aj Čína, ktorá okrem svojich projektov pomáhala financovať aj projekty iných krajín.
foto: bloomberg.com
Polovica ceny uhlia
Tento rok bol pre trh so solárnou energiou výnimočný. Aukcie, kde súkromné spoločnosti súťažili o masívne luxusné zmluvy pre poskytovanie elektrickej energie, stanovili rekordne nízku cenu. Začalo to so zmluvou v januári, ktorá produkovala elektrickú energiu za 64 dolárov (61,23 eur) za megawatthodinu v Indii. Potom prišiel obchod za 29 dolárov za megawatthodinu v Čile. To je rekordne lacná elektrina – predstavuje polovicu ceny z uhlia.
Toto sú nové zmluvy, ale veľa projektov sa dokončuje už tento rok. Keď sa všetky dokončené projekty z roku 2016 spočítajú dokopy, predpokladá sa, že solárna energia vyprodukuje 70 gigawattov hodín a porazí tým veternú energiu s 59 gigawattmi.
Celková zmena k čistejšej energii môže byť drahšia v bohatších krajinách, kde je dopyt po elektrickej energii nemenný alebo padá a solárna energia má konkurenciu v podobe klasických tepelných a jadrových elektrární. V menej rozvinutých krajinách bez dotácii však obnoviteľné zdroje energie porazia akúkoľvek inú technológiu.
foto: bloomberg.com
Dosiahnutie kritického bodu
Svet prednedávnom prekonal kritický bod, kedy sa medziročne vytvorí viac kapacity pre využívane čistej energie, než fosílnych palív. Maximum fosílneho využitia energie sa môže dosiahnuť v nasledujúcich 10 rokoch. Najlepšie trhy pre obnoviteľné zdroje energie sú Čína, Čile, Brazília, Uruguay, Južná Afrika a India.
Čo sa týka investícii do obnoviteľných zdrojov, investície v rozvíjajúcich sa krajinách sú vyššie ako v 35. krajinách OECD, kedy v roku 2015 investovali 154,1 miliardy dolárov (147,45 miliardy eur) oproti 153,7 miliardám dolárov (147,06 miliárd eur) v krajinách OECD. Očakáva sa, že to tento trend bude prevládať aj v najbližších rokoch.
Aj napriek týmto údajom však využitie fosílnych palív bude na 1. mieste ešte nejakú tú dobu. Vybudovanie veterných a solárnych elektrární chvíľu trvá a na miestach, kde vietor nefúka a slnko nesvieti sú fosílne palivá stále prvou voľbou. Fosílne palivá bude hrať i naďalej kľúčovú rolu v produkovaní elektrickej energie.
Avšak v menej rozvinutých krajinách a v mestách s kritickou úrovňou znečistenia ovzdušia bude presun k obnoviteľným zdrojom energie potrebný oveľa skôr.
zdroj: bloomberg.com, zdroj titulnej fotografie: bloomberg.com