Zlom v energetike – solárna energia sa stáva lacnejšou ako veterná

  • Nastáva veľká zmena, ktorá môže pomôcť ekológii.
  • Nastáva veľká zmena, ktorá môže pomôcť ekológii.

Toto sa už raz v minulosti stalo na aukciách na blízkom východe, ktoré vyústili v rekordne lacné náklady na solárnu energiu. Tentokrát však nedotovaná solárna energia začína naozaj konkurovať fosilným palivám vo väčšej miere. Navyše, nové solárne projekty, ktoré sa v súčasnosti budujú sú lacnejšie ako veterná energia.

Nižšie uvedené graf zobrazuje náklady na veternú a solárnu energiu v top 58 ekonomikách krajín. Hoci sa predpovedalo, že solárna energia raz bude lacnejšia ako veterná, nikto nečakal, že to príde už takto skoro. Investície do solárnej energie sa dostali z ničoho až sem a to iba v priebehu 5 rokov. Vo veľkom za to môže aj Čína, ktorá okrem svojich projektov pomáhala financovať aj projekty iných krajín.

740x-1

foto: bloomberg.com

Polovica ceny uhlia

Tento rok bol pre trh so solárnou energiou výnimočný. Aukcie, kde súkromné spoločnosti súťažili o masívne luxusné zmluvy pre poskytovanie elektrickej energie, stanovili rekordne nízku cenu. Začalo to so zmluvou v januári, ktorá produkovala elektrickú energiu za 64 dolárov (61,23 eur) za megawatthodinu v Indii. Potom prišiel obchod za 29 dolárov za megawatthodinu v Čile. To je rekordne lacná elektrina – predstavuje polovicu ceny z uhlia.

Toto sú nové zmluvy, ale veľa projektov sa dokončuje už tento rok. Keď sa všetky dokončené projekty z roku 2016 spočítajú dokopy, predpokladá sa, že solárna energia vyprodukuje 70 gigawattov hodín a porazí tým veternú energiu s 59 gigawattmi.

Celková zmena k čistejšej energii môže byť drahšia v bohatších krajinách, kde je dopyt po elektrickej energii nemenný alebo padá a solárna energia má konkurenciu v podobe klasických tepelných a jadrových elektrární. V menej rozvinutých krajinách bez dotácii však obnoviteľné zdroje energie porazia akúkoľvek inú technológiu.

1x-1

foto: bloomberg.com

Dosiahnutie kritického bodu

Svet prednedávnom prekonal kritický bod, kedy sa medziročne vytvorí viac kapacity pre využívane čistej energie, než fosílnych palív. Maximum fosílneho využitia energie sa môže dosiahnuť v nasledujúcich 10 rokoch. Najlepšie trhy pre obnoviteľné zdroje energie sú Čína, Čile, Brazília, Uruguay, Južná Afrika a India.

Čo sa týka investícii do obnoviteľných zdrojov, investície v rozvíjajúcich sa krajinách sú vyššie ako v 35. krajinách OECD, kedy v roku 2015 investovali 154,1 miliardy dolárov (147,45 miliardy eur) oproti 153,7 miliardám dolárov (147,06 miliárd eur) v krajinách OECD. Očakáva sa, že to tento trend bude prevládať aj v najbližších rokoch.

Aj napriek týmto údajom však využitie fosílnych palív bude na 1. mieste ešte nejakú tú dobu. Vybudovanie veterných a solárnych elektrární chvíľu trvá a na miestach, kde vietor nefúka a slnko nesvieti sú fosílne palivá stále prvou voľbou. Fosílne palivá bude hrať i naďalej kľúčovú rolu v produkovaní elektrickej energie.

Avšak v menej rozvinutých krajinách a v mestách s kritickou úrovňou znečistenia ovzdušia bude presun k obnoviteľným zdrojom energie potrebný oveľa skôr.

zdroj: bloomberg.com, zdroj titulnej fotografie: bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech