Fáma o počte krokov, ktoré musíme denne urobiť, je vyvrátená. Číslo ťa prekvapí

  • Hoci mnohí tvrdili, že zázračné číslo je 10-tisíc, štúdia ukázala, že to tak nie je
  • Počet krokov by sa mal odvíjať od tvojej hmotnosti
usmievajúca sa žena, chôdza
Ilustračný obrázok, Unsplash/Michael Dam, Sincerely Media
  • Hoci mnohí tvrdili, že zázračné číslo je 10-tisíc, štúdia ukázala, že to tak nie je
  • Počet krokov by sa mal odvíjať od tvojej hmotnosti

Veľmi dlho sa hovorievalo, že človek musí denne urobiť 10 000 krokov, aby pozitívne ovplyvnil svoje zdravie. Ukázalo sa však, že k zabráneniu prírastku hmotnosti stačí o niečo menej krokov. Konkrétne ich má byť 8 600, pričom toto číslo platí iba v prípade dospelých bez nadváhy. CNN informuje, že osoby s nadváhou by k tomuto číslu mali prirátať ďalších 2 400 krokov a denne tak urobiť aspoň 11 000 krokov. 

Najnovšia štúdia ukázala, že priemerný človek dokáže pribrať 0,5 kilogramu až celý kilogram každý rok od mladej dospelosti až po stredný vek, čo v mnohých prípadoch vedie až k obezite. Podľa autora štúdie doktora Evana Brittaina dokážu ľudia riziko obezity znížiť práve chôdzou. 

Podľa štúdie má chôdza množstvo výhod aj pre ľudí s chronickými ochoreniami. Pozitívne vplýva napríklad na cukrovku, spánkové apnoe, hypertenziu alebo depresiu. 

„Vzťah s hypertenziou a cukrovkou sa ustálil po približne 8 000 až 9 000 krokoch, ale ostatné boli lineárne, čo znamená, že vyššie kroky naďalej znižovali riziko,“ vysvetlil odborník s tým, že z toho vyplýva skutočnosť, že viac krokov je vždy lepších.

Do štúdie bolo zapojených 6 000 osôb a trvala približne 4 roky. Počas nich boli analyzované údaje o zdraví. Všetci účastníci nosili merače aktivity aspoň počas 10 hodín zo dňa, vďaka čomu dokázali výskumníci získať ich záznamy. Štúdie sa zúčastnili osoby veku od 41 do 67 rokov a mali hodnoty indexu telesnej hmotnosti od 24,3, čo sa považuje za zdravú hmotnosť, do 32,9, čo sa považuje za obéznych.

Ukázalo sa, že ak ľudia prešli denne 8 200 krokov, mali nižšiu pravdepodobnosť obezity, depresií alebo spánkového apnoe. 

Štúdia tiež zistila, že účastníci s nadváhou si znížili riziko obezity o polovicu, ak zvýšili počet krokov na 11 000 krokov denne. V skutočnosti toto zvýšenie počtu krokov viedlo k 50 % zníženiu kumulatívneho výskytu obezity po 5 rokoch.

turistka v horách
zdroj: Unsplash/Holly Mandarich

Chôdzou k nižšiemu riziku demencie

Táto štúdia je len ďalšou z tých, ktoré potvrdzujú silný vplyv chôdze a ďalších foriem cvičenia na naše zdravie. Jeden výskum dokonca ukázal, že ak sa človek denne hýbe necelých 22 minút, znižuje riziko úmrtia z rôznych príčin o celú jednu tretinu. Uvádza to americké Centrum pre prevenciu a liečbu chorôb.

Podľa aktuálnych odporúčaní odborníkov by však mal dospelý človek venovať rýchlej chôdzi, bicyklovaniu alebo inej ľahšej aktivite aspoň 150 minút denne. Na posilnenie svalov by si mal vyčleniť aspoň 2 dni v týždni.

V nedávnej štúdii, ktorá bola vykonaná v Španielsku, sa zistilo, že zdravotné prínosy stúpali s každým krokom až do približne 10 000 krokov. Ak však osoba urobila viac krokov, účinky začali miznúť. Podľa odborníkov by mali na počítanie krokov dbať predovšetkým ľudia, ktorí vykonávajú neštruktúrovanú, neplánovanú fyzickú aktivitu, ako sú domáce práce, záhradníctvo alebo venčenie psa.

Ako uviedla jedna z autoriek štúdie Borja del Pozo Cruz, odborníci našli súvislosť medzi náhodnými krokmi a nižším rizikom rakoviny a srdcových chorôb. 

Pozitíva chôdze dokazuje aj iný výskum, podľa ktorého 10 000 krokov stačí k zníženiu rizika demencie o 50 %. 3 800 krokov denne zase vedie k zníženiu toho istého rizika o 25 %. 

Zdroje: CNN, CDC, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá