Zlý spánok nemusí mať fatálny dopad na tvoje zdravie. Stačí sa držať jednej zásady

  • Viac faktorov pre zdravý život
  • Čím viac športuješ, tým menej záleží na tom, koľko spíš
žena spí
Dostatočné cvičenie podľa najnovšej štúdie kompenzuje či už nadbytočný alebo nedostatočný spánok, Freepik/@gpointstudio
  • Viac faktorov pre zdravý život
  • Čím viac športuješ, tým menej záleží na tom, koľko spíš

Jedným z fenoménov 21. storočia je zdravý životný štýl, ktorý by nám mal pomôcť k dlhšiemu, hodnotnejšiemu, plnšiemu, ale najmä zdravšiemu životu. Aj preto je čoraz viac v móde starostlivo vyberať jedlo, ktoré prijímame, toľko vegetariánov, vegánov či flexitariánov by si pred viac 20 rokmi hľadal iba márne.

Ďalším dôležitým aspektom je nepochybne dostatočná fyzická aktivita a s narastajúcim vekom rastie aj dôležitosť spánku. Práve vysokokvalitný spánok a cvičenie sú dva činitele, o ktorých často počujeme ako o individuálnych prispievateľoch k dlhšiemu životu.

Avšak doteraz nebolo jasné, ako vzájomne spolupracujú na zlepšení zdravia. Predchádzajúce štúdie týkajúce sa tejto problematiky neboli spoľahlivé, pretože používali vlastné merania fyzickej aktivity a spánku, čo ponecháva priestor na nepresnosti. Práve medzi týmito dvoma faktormi však teraz výskumníci našli podľa portálu Study Finds veľmi zaujímavú a významnú spojitosť. 

Výskum vychádzal z 90-tisíc ľudí

Portál Escardio.com uvádza, že najnovšia štúdia vyšla koncom marca v European Journal of Preventive Cardiology a jej výsledky vychádzali zo vzorky 90-tisíc dospelých ľudí.

Nie je žiadnym tajomstvom, že príliš krátky alebo príliš dlhý spánok je spojený s kratším životom, avšak čínski vedci zistili, že fyzická aktivita pôsobí proti niektorým z týchto negatívnych účinkov.

„Štúdia ukázala, že zvýšená úroveň fyzickej aktivity oslabila riziká úmrtnosti spojené s krátkym alebo dlhým spánkom,“ poznamenal autor štúdie Jihui Zhang z The Affiliated Brain Hospital v rámci čínskej Guangzhou Medical University. 

Jedinečnosť výsledku čínskych vedcov spočívala v tom, že vypracovali prvú štúdiu, ktorá skúmala spoločné účinky fyzickej aktivity a trvania spánku na riziko úmrtnosti pomocou akcelerometrie. Štúdia zahŕňala 92 221 dospelých vo veku 40 až 73 rokov žijúcich v Spojenom kráľovstve, ktorí v rokoch 2013 až 2015 jeden týždeň nosili náramok s akcelerometrom.

Dôkladné rozdelenie

Study Finds poznamenáva, že vedci klasifikovali trvanie nočného spánku ako krátke (menej ako šesť hodín), normálne (šesť až osem hodín) alebo dlhé (viac ako osem hodín). Výskumný tím tiež rozdelil celkový objem cvičenia na nízke, stredné a vysoké kategórie.

Klasifikovali strednú až silnú aktivitu podľa aktuálnych smerníc Svetovej zdravotníckej organizácie. Autori štúdie použili na zber údajov o úmrtnosti registre úmrtí.

Primárnym výsledkom bola smrť zapríčinená všetkými dôvodmi. Sekundárnymi koncovými bodmi boli smrť v dôsledku kardiovaskulárneho ochorenia a smrť v dôsledku rakoviny. Priemerný vek účastníkov bol 62 rokov a 56 % tvorili ženy. Počas sedemročného sledovania zomrelo 3 080 účastníkov, pričom 1 074 na kardiovaskulárne ochorenia a 1 871 na rakovinu.

U ľudí s nízkym objemom cvičenia viedlo krátke a dlhé trvanie spánku k 16- a 37-percentnému vyššiemu riziku smrti zo všetkých príčin. U tých, ktorí sa venovali stredne veľkému množstvu cvičenia, bol škodlivý iba krátky spánok, čo zvýšilo pravdepodobnosť smrti zo všetkých príčin o 41 percent.

Tí, ktorí cvičili veľa, neboli vôbec ovplyvnení zlým spánkom. Špecificky v prípade kardiovaskulárnej smrti mali ľudia s krátkym spánkom s nízkym objemom cvičenia o 69 percent vyššie riziko, ale toto riziko klesalo so zvyšujúcim sa objemom cvičenia.

Čo sa týka rizika rakoviny, dlho spiaci ľudia s nízkym objemom cvičenia mali o 21 percent zvýšené riziko nástupu tohto ochorenia, avšak aj to klesalo so zvyšujúcim sa objemom cvičenia.

Naše zistenia naznačujú, že úsilie o podporu zdravia zamerané na fyzickú aktivitu aj trvanie spánku môže byť účinnejšie pri prevencii alebo oddialení predčasnej smrti u dospelých v strednom veku a starších ako zameranie sa len na jedno správanie. V ideálnom prípade by ľudia vždy mali zdravé množstvo spánku aj fyzickej aktivity. Naša štúdia však naznačuje, že dostatok cvičenia môže čiastočne kompenzovať škodlivý vplyv vynechania dobrého nočného spánku,“ poznamenal Zhang.

Zdroje: Study Finds, Escardio

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá