Príliš krátky spánok je horší ako krabička cigariet. Zarábaš si na poriadny problém

  • Vedci zistili, koľko času by si mal počas noci venovať spánku
  • Je dokázané, že krátky spánok sa spája so zdravotnými problémami
prebúdzanie sa, spánok
Ilustračný obrázok, Unsplash/Zohre Nemati, Bruce Mars
  • Vedci zistili, koľko času by si mal počas noci venovať spánku
  • Je dokázané, že krátky spánok sa spája so zdravotnými problémami

Nie raňajky sú základom každého úspešného dňa, ale kvalitný spánok. Okrem toho, že spánok vplýva na našu náladu a produktivitu počas dňa, má obrovský vplyv aj na naše zdravie. 

Ako informuje CNN, rozsiahla štúdia poukazuje na to, že ľudia vo veku 50 a viac rokov, ktorí v noci spia päť alebo menej hodín, majú väčšie riziko vzniku viacerých chronických ochorení v porovnaní s rovesníkmi, ktorí si každú noc doprajú poriadny spánok.

Výskumníci počas štúdie dozerali na 8 000 štátnych zamestnancov vo veku 50 rokov pochádzajúcich zo Spojeného kráľovstva, ktorí nemali žiadne chronické ochorenie. Účastníci obdržali žiadosť, aby výskumníkov informovali o dĺžke svojho spánku. 

Ukázalo sa, že 50-ročné osoby, ktoré spali päť alebo menej hodín, čelili o 30 % väčšiemu riziku, že sa u nich v budúcnosti vyskytnúť viaceré chronické ochorenia. Tí, ktorí spali aspoň 7 hodín, majú toto riziko nižšie. Vo veku 60 rokov to bolo o 32 % vyššie riziko a vo veku 70 rokov to bolo o 40 % vyššie riziko.

Medzi choroby, o ktorých je reč, patrí napríklad cukrovka, rakovina, ischemická choroba srdca, depresia, demencia, Parkinsonova chorba alebo artritída. Je však potrebné podotknúť, že väčšinu osôb zapojených do štúdie tvorili muži. Iba jedna tretina pozostávala zo žien. 

Predošlý výskum ukázal, že dospelí s nedostatkom spánku majú podľa CDC väčšiu šancu na rozvoj chronických ochorení, medzi ktoré patrí aj obezita a vysoký krvný tlak.

zobúdzajúca sa žena
zdroj: Unsplash/Kinga Cichewicz

Spánkom k zdravému srdcu

V Spojených štátoch sú ochorenia srdca najsilnejším zabijakom. Vedel si však, že týmto ochoreniam sa môžeš vyhnúť aj vďaka kvalitnému spánku? 

Ako totiž preukázal výskum vedcov z Mailman School of Public Health na Kolumbijskej univerzite ľudia s krátkym a nekvalitným spánkom sú náchylnejší k srdcovým ochoreniam. 

Do štúdie bolo zapojených 2 000 dospelých v strednom alebo vyššom veku. Vedci týchto ľudí podrobili výskumu, počas ktorého nosili zariadenie, ktoré meralo ich spánok sedem dní, a robili nočnú štúdiu. V nej vedci mohli pozorovať spôsob, akým spia.

Ľudia, ktorí spali menej ako sedem hodín v noci, mali vyššiu šancu na „nízku účinnosť spánku“, nepravidelný spánok, nadmernú dennú ospalosť a spánkové apnoe. Až polovica týchto osôb mala stredne ťažké až ťažké spánkové apnoe. V prípade 14 % bola preukázaná nadmerná ospalosť počas dňa.

Zaujímavosťou však je, že tieto osoby mali tiež vyššiu prevalenciu rizikových faktorov srdcových chorôb vrátane cukrovky alebo vysokého krvného tlaku. 

Pozor na spánok pri svetle

Štúdia z roku 2022 ukázala, že aj slabé svetlo môže narušiť kvalitu spánku. To zvyšuje zdravotné problémy v prípade starších ľudí. Autorka štúdie a vedúca spánkovej medicíny na Northwestern University Feinberg School of Medicine v Chicagu Phyllis Zee pre CNN tvrdí, že akékoľvek množstvo svetla počas spánku bolo spojené s vyššou prevalenciou cukrovky, obezity a hypertenzie u starších mužov aj žien. 

Štúdia publikovaná v časopise Sleep sa zamerala na starších ľudí, ktorí sú vystavení vyššiemu riziku cukrovky a tiež kardiovaskulárnych ochorení. Spoluautorka doktorka Minjee Kim vysvetlila, že cieľom výskumníkov bolo zistiť, či existuje rozdiel vo frekvenciách týchto chorôb súvisiacich s vystavením svetlu počas spánku.

Phyllis Zee uviedla, že vedci merali svetlo, ktorému je osoba vystavená, pomocou senzora na tele. Tieto údaje boli následnej porovnávané s aktivitou spánku a bdenia počas 24 hodín. Údaje, ktorými vedci disponujú, sú objektívne a skutočné, čo je podľa Zee pozoruhodné a odlišné od iných štúdií. 

Výsledky boli podľa odborníkov prekvapivé. Ukázali totiž, že menej ako polovica mužov a žien v štúdii neustále spala v tme najmenej päť hodín každý deň. 53 % dobrovoľníkov malo počas noci v spálni aspoň minimálne svetlo. 

„V sekundárnej analýze sme zistili, že tí, ktorí mali v noci vyššie množstvo svetla, mali tiež najväčšiu pravdepodobnosť cukrovky, obezity alebo hypertenzie,“ dodáva Zee. 

Odborníčka tiež skonštatovala, že ľudia, ktorí spali s vyššou úrovňou svetla, zaspávajú a budia sa neskôr. Títo ľudia majú podľa výsledkov štúdie vyššie riziko kardiovaskulárnych a metabolických porúch.

Zdroje: CNN, CNN, Sleep, CDC, CDC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá