Zoznám sa s najmladším krypto-miliardárom na svete. Rus Vitalik Buterin stojí za hitom menom Ethereum

  • Do Kanady s rodičmi emigroval, keď bol ešte malý chlapec
  • Vitaly Dmitriyevich „Vitalik“ Buterin je dnes najmladším krypto-miliardárom
  • Vitalik je spoluzakladateľom spoločnosti Ethereum
  • Cena etherov pokračuje v raste, už včera sa dostala nad 3000 dolárov
pjimage – 2021-05-04T122556.762
wikipedia/ John Phillips, pixabay/worldspectrum
  • Do Kanady s rodičmi emigroval, keď bol ešte malý chlapec
  • Vitaly Dmitriyevich „Vitalik“ Buterin je dnes najmladším krypto-miliardárom
  • Vitalik je spoluzakladateľom spoločnosti Ethereum
  • Cena etherov pokračuje v raste, už včera sa dostala nad 3000 dolárov

Svet spoznal najmladšieho krypto-miliardára na svete. Má len 27 rokov a pôvodom je z Ruska. Vitalik Buterin je spoluzakladateľom spoločnosti Ethereum. Kryptomena s názvom ether sa teší obrovskej popularite a jej cena výrazne stúpla.

Keď bol ešte malý chlapec jeho rodičia spolu aj s ním emigrovali do Kanady. Dôvod bol jasný. Chceli pre seba a pre syna lepší život. Vitaly Dmitriyevich „Vitalik“ Buterin bol už v treťom ročníku zaradený do triedy medzi nadané deti. Jeho vášňou bola matematika, programovanie a ekonómia.

Bitcoinová komunita

O kryptomenách sa dozvedel od svojho otca, keď mal 17 rokov. Po strednej škole začal študovať na univerzite vo Waterloo. Navštívil však len niekoľko kurzov a nakoniec zo školy odišiel. Rozhodol sa, že sa zameria na budovanie bitcoinovej komunity.

zdroj: pexels/Worldspectrum

Podľa portálu Top info web uvažoval o možnostiach decentralizovaného systému. Technológia blockchain sa javila ako dokonalá. „S revolučnou myšlienkou reštrukturalizácie celej ekonomiky začal navštevovať špecializované fóra, študovať mechanizmy práce bitcoinových projektov a získavať kryptogramy písaním recenzií a analytických článkov. Buterin sa zapojil do bitcoinovej komunity s aktívnou účasťou na online fórach.“

Buterin cestoval po svete. Bol aj v Silicon Valley, kde sa stretol s odborníkmi na blockchain. Vycestoval do Berlína, kde objavil bitcoinové bankomaty. Nakoniec navštívil aj Izrael. „Pri skúmaní rôznych kryptografických projektov začal chápať obmedzenia bitcoinu. Keď bol v spomínanom Izraeli, dostal nápad vytvoriť univerzálnu kryptoplatformu. “

V roku 2012 získal bronzovú medailu na Medzinárodnej olympiáde v informatike a o rok nato navštívil vývojárov v iných krajinách, ktorí zdieľali rovnaké nadšenie. Vrátil sa do Toronta a zverejnil publikáciu Ethereum. Buterin získal  na vytvorenie platformy grant Thiel Felloship v hodnote 100 000 dolárov.

 

Relatívne nová kryptomena

Kryptomagazín uvádza, že po bitcoine je druhou aktuálne najpopulárnejšou kryptomenou práve ether. „Obe, teda aj bitcoin boli vytvorené s jasným cieľom, decentralizovať svet financií a možnosť vyhnúť sa štátnym reguláciám. blockchain je len nástroj, ktorý umožňuje tieto konkrétne veci.“

V porovnaní s bitcoinom je ether nová kryptomena, ktorá vznikla v roku 2015. Rozdiel na prvý pohľad nevidno, pretože podobne ako bitcoin, funguje na decentralizovanej sieti počítačov, ktoré zdieľajú databázu transakcií – blockchain. Portál Across to vysvetlil tak, že ide o akúsi „účtovnú knihu“ všetkých transakcií realizovaných kryptomenami.

„V porovnaní s bitcoinom však disponuje vlastným programovacím jazykom, čo umožňuje viaceré alternatívy jeho použitia v takmer každej sfére podnikania. Jedinou hranicou pre tvorbu rôznych aplikácií je fantázia programátorov.“

Cena kryptomeny ether sa dostala v utorok nad 3 400 dolárov (2 823 eur) a stanovila nové rekordné maximum, čo predstavuje nárast o 325 % od začiatku roka tohto roka. Sám Vitalik má v hlavnej peňaženke 333 500 etherov, čo predstavuje 1,029 miliardy dolárov.

Nafukovanie bubliny

Forbes informoval, že táto kryptomena má trhovú hodnotu vo výške 376 miliárd dolárov, čím obsadila druhé miesto za bitcoinom. Hodnota kryptomeny od začiatku roka vzrástla, a to najmä v dôsledku rastúcej popularity aplikácií decentralizovaného financovania (DeFi), ktorých cieľom je nahradiť tradičných finančných sprostredkovateľov, ako sú banky a poisťovacie spoločnosti.

Ether sa prvýkrát dostal nad hranicu 3000 dolárov v pondelok (3. mája). Aktuálna trhová kapitalizácia predstavuje okolo 376 miliárd dolárov.

Kimbal Musk: Brat najbohatšieho muža sveta nechcel ostať v jeho tieni. Vydal sa na kulinársku cestu

Podľa TASR mnohí experti však upozorňujú na nafukovanie bubliny na trhu kryptomien. Napríklad dogecoin, teda kryptomena, ktorá vznikla ako vtip, sa tento rok posilnila o 9 000 % a jej celková trhová kapitalizácia predstavuje 54 miliárd USD.

„To, čo aktuálne vidíme, je priamo definíciou špekulatívneho excesu,“ uviedol analytik spoločnosti IG Markets Kyle Rodda, ktorý aktuálnu situáciu na trhu s kryptomenami prirovnal k technologickej bubline spred dvadsiatich rokov. „Peniaze sa hádžu do čohokoľvek súvisiaceho s kryptomenami,“ dodal.

Bitcoin, ktorý je najstaršou a najväčšou kryptomenou, sa minulý týždeň opäť dostal nad 50 000 dolárov. V utorok predpoludním strácal 5 % a predával sa po 55 724,79 dolárov. Rekordných 64 895,22 dolárov dosiahla jeho cena v prvej polovici apríla.

Zdroje: Top info web, Kryptomagazin, Across, Forbes, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá