Zoznam vecí, ku ktorým sa vie Slovák dostať odtlačkom prsta

  • Tvoj iPhone už dávno nie je jediné, čo dokážeš pomocou odtlačku prsta odomknúť. Vlastne sa dnes už pomocou svojich odtlačkov dokážeš dostať k celému portfóliu služieb, čo ti vie samozrejme značne uľahčiť život. Ako? Dokážem na príkladoch.
1
  • Tvoj iPhone už dávno nie je jediné, čo dokážeš pomocou odtlačku prsta odomknúť. Vlastne sa dnes už pomocou svojich odtlačkov dokážeš dostať k celému portfóliu služieb, čo ti vie samozrejme značne uľahčiť život. Ako? Dokážem na príkladoch.

Tvoje vysnívané kúsky

Amazon je dnes už medzi Slovákmi zaužívaný pojem. Množstvo ľudí cezeň kupuje, no a sú aj takí, ktorí cez neho rozbehli vlastný biznis. Práca s Amazonom teda pre teba pravdepodobne nepredstavuje nič komplikované, spomeň si ale – ktorý proces je pri nej najkomplikovanejší? Áno, presne tak, je to platba.

A práve tú ti dokáže uľahčiť odtlačok tvojho prsta. Všetko, čo potrebuješ je mať iPhone 5S alebo novší model a v ňom aplikáciu Amazon. Priamo cez senzor v mobile, ktorý sníma odtlačky, budeš potom vedieť zaplatiť za akékoľvek produkty, ktoré si budeš z Amazonu chcieť kúpiť. Vlastne sa dá povedať, že míňanie peňazí je vďaka tomu ešte jednoduchšie ako doteraz.

2

foto: huffingtonpost.com

 

Tvoj podpis

Predstav si, že dokážeš svoje biznis dokumenty podpisovať jediným odtlačkom prsta. Ako? Stačí, ak máš v smartfón, tablete či počítači aplikáciu SignEasy. Ide o pravdepodobne najrýchlejší a najjednoduchší spôsob podpisovania dokumentov, ktorý dnes už využívajú viac ako 3 milióny ľudí. Dokumenty podpísané cez SignEasy sú pritom rovnako platné, ako tie, ktoré boli podpísané perom.

Táto aplikácia pritom prináša akúsi revolúciu do sveta biznisu – veď povedz sám, ako veľmi by sa ti práca mohla zjednodušiť, keby si mal svoj podpis, a toto myslím doslova, v malíčku.

3

foto: androidcommunity.com

Tvoj Windows

Do Windowsu 10 sa dokážeš prihlásiť hneď niekoľkými spôsobmi – pomocou odtlačku prsta, hlasu či tváre. Úprimne, z môjho pohľadu je pre bežné použitie skutočne využiteľná len prvá z možností. Nie som ten typ, ktorý by sa rád rozprával s počítačom (hlavne keď neodpovedá) a predsa len, nasnímať odtlačok prsta je komfortnejšie ako tvár.

Služba Windows Hello, v rámci ktorej Microsoft tieto možnosti prihlasovania ponúka však na to, aby správne fungovala potrebuje, aby bol tvoj počítač trochu viac vybavený. Potrebuješ teda čítačku odtlačku prsta, infračervený senzor alebo iný biometrický snímač. To, že sa ale do počítača dokážeš dostať pomocou odtlačku prsta ti bude značne pohodlnejšie.

 

Tvoj účet a peniaze

Na to, aby si sa dostal k informáciám o svojom účte nepotrebuješ vystávať pri bankomate, ani vyťukávať nezmyselné číselné kombinácie. Stačí ti odtlačok prsta a si vo vlastnom Mobil Bankingu. VÚB túto funkciu ponúka pod jednoduchým názvom Touch ID – stačí ti mať iPhone 5S alebo novší a nemusíš si pamätať žiadne heslo (ani meno).

Pýtaš sa, či niečo takéto skutočne využiješ? Bol som na tom tak isto, pokiaľ som neskončil uprostred noci stratený trčať niekde na kraji Dúbravky. Potreboval som si zavolať Uber, tak som sa musel pozrieť, koľko mám na účte peňazí. Bol piatok večer a, popravde, odniekiaľ som už išiel.. no skrátka povedzme, že to bol moment, kedy som skutočne ocenil to, že som nemusel vyťukávať heslo. Ver mi, má to svoje výhody – jediný odtlačok prsta niekedy dokáže zachrániť celý večer.

Touch_ID_mobil

foto: vub.sk

Všetky tvoje heslá

LastPass je aplikácia, ktorá vyhrala už neskutočné množstvo ocenení. Jej pointa pritom spočíva v tom, že ti ponúka bezpečný prístup ku všetkých tvojim heslám. Na to, aby si sa k nim dostal si ale potrebuješ pamätať hlavné heslo – to cez, ktoré sa prihlasuješ do LastPass.

Táto aplikácia sa pritom stará aj o automatické dopĺňanie tvojich údajov pri online nakupovaní. Pravdepodobne si teda do nej zadáš aj citlivé detaily ohľadom kreditnej karty. LastPass ale taktiež ponúka možnosť zmeniť tvoje hlavné heslo na odtlačok prsta – tak si budeš môcť byť istý, že sú všetky tvoje osobné údaje v bezpečí.

4

foto: lastpass.com

zdroj titulnej fotografie: imore.com/flickr, Thomas QuineNajnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech