Zvýšenie minimálnej mzdy a príspevok zo 100 eur 200. Veľké zmeny rezortu práce pod vedením Tomáša (PREHĽAD)

 • Ministerstvo práce si pre Slovákov pripravilo množstvo zmien
 • Upravujú dôchodky aj zvyšujú minimálne mzdy
 • Čo všetko je nové
Na snímke minister práce Erik Tomáš a budova ministerstva práce.
Ilustračné foto TASR/Jaroslav Novák
 • Ministerstvo práce si pre Slovákov pripravilo množstvo zmien
 • Upravujú dôchodky aj zvyšujú minimálne mzdy
 • Čo všetko je nové

Ako sa menila minimálna mzda

 • od 1. januára 2024 sa zvýšila zo 700 eur na 750 eur (nárast o 7,14 %),
 • základná minimálna hodinová mzda sa zvýšila z 4,023 eura na 4,310 eura,
 • od roku 2025 bude výška minimálnej mzdy 816 eur,
 • po novom v roku 2026 dosiahne výšku 920 eur,
 • hranicu 1 000 eur takmer dosiahne v roku 2027, kedy ju stanovili na 969 eur.

Na sume 750 eur sa dohodli zástupcovia zamestnávateľov a zástupcovia zamestnancov. Ak by sa tak nestalo, sumy by určoval zákonný automat a predstavovala by výšku 744 eur mesačne. Bolo by to teda 57 % priemernej mesačnej nominálnej mzdy za kalendárny rok 2022.

Spolu s rastom minimálnej mzdy vzrástli aj príplatky. Za prácu v sobotu v sobotu dostane zamestnanec za každú hodinu práce mzdové zvýhodnenie najmenej v sume najmenej 50 % minimálnej mzdy za hodinu. Pre rok 2024 to predstavuje 2,155 eura.

Za prácu v nedeľu patrí zamestnancovi príplatok najmenej v sume 100 % minimálnej mzdy za hodinu, čo v roku 2025 predstavuje sumu 4,31 eura. V prípade nočnej práce dostane najmenej 40 % minimálnej mzdy za hodinu, čo je 1,724 eura.

Pomoc pre rodiny

Tomášov rezort má tiež ambíciu pomáhať rodinám s deťmi so zdravotným znevýhodnením. Jedným z opatrení štátu je aj to, že zvýšia príplatok k príspevku na opatrovanie detí zo 100 eur na 200 eur. Príspevok na opatrovanie kopíruje vývoj čistej minimálnej mzdy, ktorá je pre tento rok 615 eur. Nariadením vlády sa preto tento príspevok zvýši na rovnakú sumu od 1. júla, uviedla Pravda.

Erik Tomáš pre portál Noviny povedal, že siahnu aj po eurofondoch, prostredníctvom ktorých chcú financovať odľahčovaciu službu. Štát ju má v pláne zaplatiť každému rodičovi, ktorý sa stará o zdravotne znevýhodnené dieťa. Na to bude ale potrebná zákonná úprava.

Odľahčovacia služba bude v troch kategóriách. Ambulantná, pobytová a terénna. Pobytová má dĺžku 30 dní (to je čas, na ktorý môžu rodičia dieťa umiestniť do sanatória). Pomôžu aj terénni opatrovatelia, ktorí budú musieť byť registrovaní a mať špecializáciu. Slovensko to bude stáť tri milióny eur.

Tretím opatrením sú rodinné poradne. „Do konca budúceho roka chceme otvoriť 46 poradí. Budú anonymné. V nich poskytneme psychologické, sociálne a právne poradenstvo,“ informoval minister práce Tomáš. Posledným opatrením bude posilňovanie včasnej intervencie od 0 do 7 rokov.

Riešenie zamestnanosti

Polepšia si aj zamestnávatelia. Vopred dostanú príspevok až 90 % celkovej ceny práce, maximálne do výšky 1 318,50 eura počas šiestich mesiacov. A to vďaka projektu „právo na prvé zamestnanie“. Ten má pomôcť mladým ľuďom do 30 rokov zamestnať sa. Informovalo o tom ministerstvo na svojom webe.

Pomáhať im v tom bude rezort práce tak, že bude motivovať mladých, ak budú evidovaní minimálne dva mesiace na úrade práce a nemali dlhší pracovný pomer ako šesť mesiacov a zároveň akurát ukončili strednú alebo vysokú školu.

„Princípom je, aby sme zamestnávateľom poskytli atraktívny príspevok, budeme im platiť až 90 % celkovej ceny práce, maximálne do výšky 1 318,50 eura počas šiestich mesiacov. Čo je 70 % z celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy v národnom hospodárstve,“ vysvetlil Tomáš.

Podmienka pre zamestnávateľa bude, že si bude musieť mladého človek udržať v práci šesť mesiacov po nástupe do práce. Ak to splní, dostane príspevok. Do projektu sa môžu zapojiť aj mladí Slováci, ktorí žili v zahraničí a nepracovali.

Ako chcú posilniť zamestnanosť:

 • Prax pre mladých – Mladý do 30 rokov dostanú od štátu príspevok vo výške životného minima (268,88 eura mesačne). Uchádzač bude zamestnaný na čas od 3 do 6 mesiacov.
 • Motivačný príspevok – Ak sa ľudia v hmotnej núdzi zamestnajú, tak prvých šesť mesiacov dostanú 150 eur a ďalších šesť mesiacov dostanú 75 eur.
 • Mentorované zapracovanie – Štát prispeje po dobu jedného roka priamo na mzdu uchádzača aj na mzdu pre mentora počas troch mesiacov.
 • Práca na skúšku – Na tri mesiace a na skúšobnú dobu. Počas tejto doby nebude zamestnanec dostávať mzdu, ale príspevok vo výške životného minima. Štát zamestnávateľovi prispeje na pracovné pomôcky.
 • Podpora SZČO – Ide o jednorazový príspevok vo výške 7 721 eur, k tomu dostane nový živnostník aj poradenstvo. Musí ale mať reálny podnikateľský zá­mer.
 • Podpora chránených dielní – Každá chránená dielňa, ktorá dostane takéhoto zamestnanca na trh práce, dostane od štátu príspevok vo výške od 282 eur do 470 eur, po dobu šiestich mesiacov.
 • Udržanie zdravotne ťažko postihnutej osoby na trhu práce – Ak bude mať zamestnanec pracovný úraz a stane sa ŤZP, štát poskytne zamestnávateľovi, ktorý udrží takúto osobu na pracovisku, príspevok, a to po dobu deviatich mesiacov.
 • Debarierizácia pracovísk – Príspevok na odstránenie bariér na pracovisku a úpravu pracoviska vo výške maximálne 20-tisíc eur.

Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny

Peniaze pre seniorov aj nové ŤZP preukazy

Príspevok sto eur na rekondičné pobyty ostáva nezmenený, ale dostane ich tento rok štrnásťtisíc ľudí. Do roku 2024 na tento príspevok malo nárok len 7 500 dôchodcov. Je to vďaka tomu, že Erik Tomáš vo februári podpísal rozhodnutie, kde sa suma vyhradená na tento účel zvýšila na 1,4 milióna eur. Minister tvrdí, že rezort tak reaguje aj na zvyšujúce sa ceny v kúpeľných domoch a rehabilitačných zariadeniach.

Pravda pripomína, že dôležité je nepomýliť si kúpeľnú liečbu, dotovanú zdravotnou poisťovňou a rekondičné pobyty podporované príspevkom vo výške 100 eur zo strany ministerstva práce. Ide o dve rozdielne dotácie, pripomína portál.

Ďalšou novinkou je, že ťažko zdravotne postihnutí dostanú európske preukazy. Bude mať formu občianskeho preukazu a bude na ňom QR kód. Vďaka nemu ho bude možné použiť vo všetkých krajinách v EÚ. Viac sme o tom písali v tomto článku.

„QR kód bude zároveň potvrdením, že preukaz je pravý. Stretávali sme sa totiž pomerne často s falšovaním týchto preukazov. Podobný problém bol aj v iných členských krajinách,“ vysvetlil štátny tajomník Ondruš.

Preukaz EÚ pre osoby so zdravotným postihnutím bude slúžiť ako potvrdenie zdravotného postihnutia vo všetkých krajinách EÚ. Držiteľom zabezpečí tento preukaz rovnaký prístup k osobitným podmienkam a preferenčnému zaobchádzaniu kdekoľvek v EÚ. Vylepšenou verziou tohto preukazu bude zaručené parkovanie pre osoby so zdravotným postihnutím.

Pomoc pre odkázaných

Erik Tomáš chce dokázať, že myslí naozaj na všetkých. Prostredníctvom nového príspevku chce pomôcť ľuďom odkázaným na pomoc iných a potrebujú opatrovateľov. O finančný príspevok je možné žiadať už mesiac, a to od 4. marca. „Chceme pomáhať ľuďom, ktorí sú už odkázaní na pomoc druhých,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš. Bližšie informácie k tomu uvádzajú na svojom webovom sídle.

Vysvetlil, že keďže je veľa prípadov, kedy sa príbuzní nemôžu o človeka odkázaného na pomoc starať, tak v takom prípade prichádzajú terénni pracovníci, ktorých sa príspevok týka. Ak má niekto osobu, o ktorú sa treba starať, existujú pre neho len dve možnosti. Buď sa o starajú priamo príbuzní, ktorí dostávajú príspevok na opatrovanie, alebo využijú službu opatrovníctva.

„Až 93 % ľudí si na základe prieskumu nadácie na podporu sociálnych zmien v prípade výrazného zhoršenia zdravotného stavu želá domáce opatrovanie. Aj preto prichádzame s novým projektom domácej opatrovateľskej služby,“ doplnil v marci na tlačovej konferencie minister práce. Projekt potrvá dva roky a bude financovaný z eurofondov. Stáť by mal 91,2 milióna eur.

Zdroje: Pravda, Archív Startitup, Archív Startitup, Noviny, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, Archív Startitup, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny

Najnovšie videá

Trendové videá