FBI bude môcť preniknúť aj do tvojho počítača

  • V prípade potreby môžu agenti nahliadnuť do počítača civilnej osoby len po tom, čo im americký sudca vydá potrebné povolenie. Ten tak môže urobiť len v rámci vlastnej jurisdikcie a jeho dosah spravidla nesiaha ďalej ako je zopár okresov. To sa však má už čoskoro zmeniť.
collagefbi
  • V prípade potreby môžu agenti nahliadnuť do počítača civilnej osoby len po tom, čo im americký sudca vydá potrebné povolenie. Ten tak môže urobiť len v rámci vlastnej jurisdikcie a jeho dosah spravidla nesiaha ďalej ako je zopár okresov. To sa však má už čoskoro zmeniť.

Všetkému je na vine Americký Senát, ktorému sa v prvý decembrový deň podarilo ustáť tretí a zároveň posledný pokus o zablokovanie rozšírení právomoci amerických súdov. Čo to pre nás, smrteľníkov znamená? Ide o správu, ktorá nepoteší asi nikoho. Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) bude môcť po novom prenikať nielen do sietí v Spojených štátoch, ale aj mimo územia USA.

gty_fbi_ferguson_ml_141121_16x9_992

zdroj: abcnews.com

Tým, kto bojoval a prehral je demokratický senátor Ron Wyden, ktorý sa už trikrát pokúšal aspoň o odloženie prijatia zmien v tomto zákone siahajúcom na súkromie každého z nás. Áno, FBI bude mať, na základe tohto nového zákona, právo vstúpiť do každej jednej počítačovej siete na svete. Čo je však najhoršie je to, že sa s tým už prakticky nedá nič robiť.

6741095543_9825827eb5_b

zdroj: c2.staticflickr.com

Zmeny sa dotknú ustanovenia číslo 41 federálneho trestného poriadku, na základe ktorých budú americkí sudcovia oprávnení vydávať povolenia FBI na to, aby mohli nahliadnuť a vstúpiť do cudzích počítačov. Postihnutými vraj budú len osoby, ktoré budú využívať anonymizačné nástroje, ktoré slúžia na skrytie identity na internete. Môžeme však tomuto vyjadreniu veriť? Nový zákon bude slúžiť aj na preverovanie sietí, ktoré boli napadnuté vírusmi alebo hackermi.

Menschen sitzen vor Computerbildschirmen. Foto: Oliver Dietze -- Veroeffentlichung nur nach vorheriger Honorar-Vereinbarung und mit Namensnennung. Oliver Dietze // +49-(0)177-9761996 // post@oliverdietze.de // USt-ID DE262797891

zdroj: cdn.phys.org

Demokrat Ron Wyden tvrdí: „Schválením týchto zmien v trestnom poriadku sa Spojené štáty dopúšťajú jedného z najväčších omylov v histórii elektronického odpočúvania. Ide o bezprecedentnú možnosť americkej vlády prenikať do súkromných počítačov, mobilných telefónov a iných zariadení amerických občanov.“

Republican presidential candidate, businessman Donald Trump stands during the Fox Business Network Republican presidential debate at the North Charleston Coliseum, Thursday, Jan. 14, 2016, in North Charleston, S.C. (AP Photo/Chuck Burton)

zdroj: abcnews.com

Mnohí sa domnievajú, že takéto právomoci sa stanú nesmierne nebezpečnými v spojení s vládou novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý neraz verejne vyhlásil, že by rád mal možnosť a právo podnikať hackerské útoky proti svojim nepriateľom tak, ako to robia napríklad Rusi.

Zdá sa, že prelepená webkamera a znefunkčnený mikrofón nám už v boji o obranu svojho súkromia nepomôžu. Treba sa pripraviť na nové časy a začať brať svoj mobil a počítač ako zariadenia, do ktorých bude mať prístup takmer každý?

Zdroj: thehackernews.com, zdroj titulnej fotografie: abcnews.com/abcnews.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá