10 výnimočných výrokov, ktoré by ťa mali viesť životom

 • Nič nie je zadarmo. Keď žiješ na tejto planéte, nemôžeš si len tak sadnúť na pláž a očakávať, že všetci ostatní sa budú starať o všetko namiesto teba. Život strávený ako pasažier je premrhaný. Treba sa snažiť prispieť, aspoň niečím malým.
 • Nič nie je zadarmo. Keď žiješ na tejto planéte, nemôžeš si len tak sadnúť na pláž a očakávať, že všetci ostatní sa budú starať o všetko namiesto teba. Život strávený ako pasažier je premrhaný. Treba sa snažiť prispieť, aspoň niečím malým.

Tieto výroky majú v sebe veľa pravdy a rád. Myslím, že by si sa z nich mohol niečo priučiť. Niečo sakra dobré, trvácne a pravdivé.

 1. Musíš sa zapojiť.

„Na vesmírnej lodi ZEM nie sú žiadni cestujúci. Všetci sme posádka“ – Marshall Mcluhan

Nič nie je zadarmo. Keď žiješ na tejto planéte, nemôžeš si len tak sadnúť na pláž a očakávať, že všetci ostatní sa budú starať za teba. Život strávený ako pasažier je premrhaný. Treba sa snažiť prispieť, aspoň niečím malým.

foto: picdn.net

 

 1. Plač. Ale zo správnych dôvodov.

„V živote sú len tri veci, za ktoré sa oplatí plakať: veci čo sme stratili, veci čo sme našli a veci čo sú veľkolepé.“ – Douglas Coupland

To je to, čo znamená byť človekom. Nechať sa ovládnuť emóciami, keď musíš povedať zbohom, alebo keď zažiješ nejaký objav a keď sa pozrieš na celý svet a uvedomíš si, aký je úžasný. Keď plačeme pre tieto veci, až vtedy žijeme naozaj naplno.

A môžeš byť na to hrdý, že plačeš. Plač nie je znamenie slabosti. Plač je dobrý. Plač je zdravý. Takže plač, ale nie pre blbosti.

 1. Nesnaž sa ostať pozadu, napreduj.

„Veľa z nás má vo zvyku prikyvovať  na všetko čo hovoria ľudia, s ktorými trávime najviac času bez ohľadu na to, či sa nám to páči alebo nie. Inak by sme sa báli, že nás nechajú, rozmýšľali by sme nad tým do rána a mali pochybnosti, či sme ich neopustili práve z našej chyby, či sme ich nezradili, že sme si dovolili urobiť zmenu.“Joan Didion

Nemôžeš sa meniť vždy, keď sa ti to hodí. Nemôžeš úplne vymazať staré verzie tvojho ja. Takto to nefunguje. Musíš sa naučiť rozvíjať sa postupne a súčasne zostať samým sebou.

foto: huffpost.com

 

 1. Starajte sa jeden o druhého.

„Všetci len sprevádzame jeden druhého domov.“ – Ram Dass

Musíš sa starať o iných. Je tak neuveriteľne ľahké zabudnúť, čo to znamená byť človekom. A robíme to často. Zraňujeme iných. Zrádzame ich. Ignorujeme ich. Ale toto nie je život.

Musíš sa načiahnuť a dotknúť ostatného sveta. Ostatných ľudí. Môžeš to robiť aj online, nemusíš ani opustiť svoje pohodlie. Nájdi niekoho a odprevaď ho domov.

 1. Sny sú dobré. No život je rovnako dôležitý.

„Neoplatí sa visieť na snoch a zabudnúť žiť.“ – J.K. Rowling

Musíš mať sny, lebo práve tie udržujú tvoju myseľ od toho, aby sa zbláznila. Motivujú ťa a ženú vpred. No je tu aj nebezpečenstvo, vždy. Ak stráviš snívaním priveľa času a zabudneš žiť. Nevnímaš bolesti ani radosti a nič okolo seba.

offerman_woodshop9

foto: driftjournal.com

 

 1. Prestaň sa hanbiť za to čo robíš.

„Za nič, čo som v živote urobil sa nehanbím, som s tým stotožnený. Nie je žiadna časť môjho života, na ktorú sa pozriem a nechám ju ísť, taká osoba nie som.“ – Ian Mckaye

Každý začína rovnako. Učíš sa, zlepšuješ sa, robíš maličké zmeny každý deň a napreduješ. Presne takto sa vypracovali aj umelci, spisovatelia, podnikatelia, vedci, dizajnéri či hocikto iný.

Takže keď sa spätne pozrieš na to, čo si v živote robil, nemal by si sa nikdy hanbiť. Buď na to hrdý, pretože to dokazuje tvoj progres, dokazuje to ako tvrdo si pracoval.

 

 1. Nechaj samého seba uveriť.

„Fantázia je skvelá pre tých, čo utekajú a to je jej najlepšia vlastnosť. Ak je vojak zajatý nepriateľom, nečakáme, že bude jeho povinnosťou utiecť?… Ak si ceníme slobodu mysle a duše, ak sme partizáni slobody, tak je našou psou povinnosťou utiecť a vziať so sebou čo najviac ľudí!“ – J.R.R. Tolkien

Fikcie, príbehy, záhady, hrôzy, mágia nápadov – to všetko má svoje miesto v tomto svete. Nie je všetko len o práci, peniazoch, ekonómii a pod. Čas od času potrebujeme mať hlavu v oblakoch, aspoň na pár chvíľ do dňa.

Veď nie všetky nápady pochádzajú z autobiografií a reportov. Množstvo skvelých nápadov je z čistej predstavivosti, a to je úžasné. Nepodceňuj to. Nechaj samého seba uveriť.

foto: elitedaily.com

 

 1. Nesnaž nad všetkým až príliš premýšľať.

„Niekedy sú otázky komplikované a odpovede jednoduché.“ – Dr. Seuss

Často krát sa vôbec nemusíš stresovať, obávať, analyzovať a príliš premýšľať. Musíš to brať po krôčikoch a časom si tak vytvoríš bigger picture. Je to oveľa komplexnejšie, keď sa snažíš vyriešiť všetko naraz a pritom to, čo teraz potrebuješ je len nájsť tú najjednoduchšiu odpoveď na tú najjednoduchšiu časť problému.

Niekedy sú otázky naozaj komplikované. Ale len preto, lebo to dovolíš, lebo sa nenaučíš ako sa na to celé pozrieť z najjednoduchšieho pohľadu.

 

 1. Nech dni prichádzať, ale aj odchádzať.

„Dokonči každý deň a nechaj ho tak. Urobil si čo si mohol. Určite sa objavili aj nejaké problémy či absurdity, zabudni na nich tak rýchlo, ako len môžeš. Zajtra je nový deň. Musíš ho začať vyrovnane a s čerstvým duchom a energiou, ktoré ti nedovolia zaťažovať sa starým nonsensom.“ – Ralph Waldo Emerson

Niektoré dni sú na prd. Niektoré sú priam hrozné. Najradšej by si sa skryl v nejakej krabici. No nebudú trvať večne, skončia keď zavrieš oči a pôjdeš spať. Tvoje problémy nezmiznú za noc, no tvoj stres, bolesť či seba trýznenie by mohli.

Nemôžeš sa ubíjať zlými vecami. Musíš to nechať ísť, tak rýchlo ako necháš ísť dobré veci, ktoré ťa prestanú baviť, alebo keď sa vytratí vzrušenie z momentu.

 

 1. Mysli na následky.

„Najsmutnejší aspekt života súčasnosti je ten, že veda získava znalosti rýchlejšie ako spoločnosť získava múdrosť.“ – Isaac Asimov

Len preto, že niečo môžeš robiť ešte neznamená, že by si mal. Veľmi mi to pripomína Jeffa Goldbluma v Jurskom Parku – vedci sa veľme zaoberajú tým, či môžu, no už sa nezamýšľajú nad tým, či by mali.

Rovnako sa to dá aplikovať na ostatné aspekty života. Musíš myslieť na následky tvojho konania a ako to môže raniť teba či niekoho iného. Musíš preskúmať dôvody, ktoré máš na to aby si položil kameň do vody. A skús porozumieť aké vlny tým vytvoríš.

v2

foto: Annie Spratt

Zdroj: medium.com, zdroj titulnej fotografie: huffpost.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech