15 dôkazov, že Japonsko je krajina plná prekvapení

  • Japonsko je jedným z najpozoruhodnejších miest na planéte, kde sa miešajú storočné tradície s tými najnovšími technológiami. Našli sme 15 dôvodov, ktoré ti dokážu, že táto krajina vo svete naozaj nemá obdobu.
collage
© Eurasia Press/Photononstop/East News/ © ncousla / DEPOSITPHOTOS.COM
  • Japonsko je jedným z najpozoruhodnejších miest na planéte, kde sa miešajú storočné tradície s tými najnovšími technológiami. Našli sme 15 dôvodov, ktoré ti dokážu, že táto krajina vo svete naozaj nemá obdobu.

1. Tokyo je najbezpečnejšia metropola sveta

zdroj: © ncousla / DEPOSITPHOTOS.COM  

Pokiaľ ide o hodnotenie najbezpečnejších miest sveta z hľadiska informácií, osobnej bezpečnosti, zdravotníctva a infraštruktúry, japonské mestá Tokyo a Osaka suverénne obsadzujú prvé priečky.

2. Podrobné inštrukcie na každom kroku

zdroj: © ru-japan.livejournal.com  

Ako cudzinec sa v Japonsku vďaka početným obrázkovým príručkám a návodom zorientuješ bez väčších problémov. Mnohé texty sú navyše preložené do angličtiny.

3. Japonské deti majú spoločné narodeniny

zdroj: © Eurasia Press/Photononstop/East News  

15. novembra majú sviatok všetky deti, ktoré majú 3, 5 a 7 rokov. Tento deň sa označuje ako Shiti-Go-San, čo v preklade znamená sedem-päť-tri. Tieto čísla sa v Japonsku považujú za magické, a predstavujú dôležitú fázu dospievania.

4. Spoločné ranné cvičenie

zdroj: © Rodrigo Reyes Marin/AFLO/EAST NEWS  

Študenti a zamestnanci väčšiny spoločností začínajú svoj deň spoločnou rannou rozcvičkou. Táto tradícia sa v Japonsku dodržiava od roku 1928 a má veľký úspech, keďže ľudia sa po rannom cvičení cítia lepšie.

5. Prémiové piatky

zdroj: © EAST NEWS  

Nie je žiadnym tajomstvom, že väčšina Japoncov trpí únavou z prepracovania. Aby si zamestnanci trocha oddýchli, vláda schválila program s názvom „Prémiový piatok“. Zamestnanci môžu posledný piatok v mesiaci odísť z práce o niekoľko hodín skôr a užívať si predĺžený víkend.

6. Spoločnosti s tisícročnou históriou

zdroj: © Wikipedia Commons

Vlastnícke právo je v Japonsku veľmi striktné, preto tam dodnes nájdeš starobylé spoločnosti ako napríklad Hoshi Ryokan (tradičný japonský hotel). Existuje od roku 718 a riadilo ho už 46 generácií tej istej rodiny.

7. Nádherné prírodné rezervácie 

zdroj: © handai_fox / twitter.com  

Jednou z nich je aj Zao Fox Village, dedina plná líšok, nachádzajúca sa v prefektúre Mijagi na ostrove Honšú.

8. Rýchle opravy ciest

zdroj: © Kyodo/FOTOLINK/Associated Press/East News  

V roku 2014 vznikla v meste Fukuoka v dôsledku výstavby metra na jednej z ulíc obrovská diera. Len ťažko uveriť tomu, že bola do 48 hodín opravená do pôvodného stavu.

9. Starostliví robotníci

zdroj: © 24warez.ru  

Zdá sa to priam neuveriteľné, ale títo robotníci prikryli cudzie auto, aby ho ochránili pred prachom a špinou.

10. Minimálny priestor s maximálnym komfortom

zdroj: © barmoska.livejournal.com  

Japonci zvyčajne bývajú v malých bytoch, preto je efektívne využitie každého štvorcového metra viac než potrebné. Zaujímavosťou je, že všetky nové budovy majú na balkóne umývadlo, aby bola starostlivosť o kvety komfortnejšia než kedykoľvek predtým.

11. Zmysel pre detail

zdroj: © coward lion / DEPOSITPHOTO.COM  

Jedinečné detaily nájdeš v Japonsku naozaj na každom kroku.

12. Rýchlovlaky

zdroj: © imago stock&people/EAST NEWS  

Pomalosť sa v Japonsku naozaj nenosí. O včasný príchod všetkých študentov a pracujúcich sa starajú populárne rýchlovlaky.

13. Systém varovania obyvateľstva vo všetkým mobilných telefóńoch

zdroj: © EAST NEWS  

Systém varovania obyvateľstva je nainštalovaný v každom modernom mobilnom telefóne, vďaka čomu môžu úrady v prípade núdze okamžite varovať každého obyvateľa.

14. Neuveriteľné potraviny

zdroj: © legoland.jp  

V Japonsku sa kreativite medze nekladú ani pokiaľ ide o gastro prevádzky. Chystajú sa dokonca otvoriť kaviareň pre všetkých Lego fanúšikov, v ktorej budeš môcť ochutnať potraviny, ktoré vyzerajú ako Lego stavebnica.

15. Zelenina, ktorá vyzerá ako umelecké dielo

zdroj: © reddit.com  

Vyrezávanie zeleniny a ovocia do rôznych ornamentov je v Japonsku veľmi rozšírené. Neraz sa stane, že vzniknú hotové umelecké diela.

zdroj článku: brightside.me 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech